لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۵

جشنواره فیلم های مستند مونیخ آلمان


میخائیل خودورکوفسکی غول نفتی روسیه با میلیاردها دلار ثروت به دلیل دخالت در سیاست در کشورش از سوی کرملین به زندان و مصادره اموال محکوم شد
میخائیل خودورکوفسکی غول نفتی روسیه با میلیاردها دلار ثروت به دلیل دخالت در سیاست در کشورش از سوی کرملین به زندان و مصادره اموال محکوم شد

بیست و ششمین دوره جشنواره فیلم مستند مونیخ آلمان با نمایش فیلم هایی مستند برگزیده از آلمان و جهان با اعلام نام فیلم های برنده به کار خود پایان داد.

بر اساس نظر هیئت داوران فیلم «خودورکوفسکی» ساخته «سریل توشی» فیلمساز آلمانی-بلغاری برنده بهترین مستند جشنواره مونیخ شد. این فیلم به شرح زندگی میخائیل خودورکوفسکی غول نفتی دوران پس از کمونیسم در روسیه است که به دلیل دخالت در سیاست در کشورش روسیه توسط ولادیمیر پوتین به اتهام عدم پرداخت مالیات به مصادره اموال و زندان محکوم شد.

فیلم «ال موسیتو» ساخته مشترک: «مارسلا سید» و «جین دی سرتو» نیز برنده بخش نگاه ویژه جشنواره شد.

فیلم «جهان وانداس» ساخته «دیتر شومن» برنده جایزه بخش فرمانداری ایالت بایرن شد.همچنین ال بولی سازنده جوان فیلم «آشپزی رو به توسعه» برنده جایزه ویژه استعدادهای جوان شد.

فیلم «مادرم: بلوط» ساخته محمود رحمانی از ایران مورد ستایش بخش نگاه ویژه قرار گرفت.

مستند و زیست محیطی: «مادرم: بلوط» ساخته محمود رحمانی روایتگر تغییرات منفی زیست محیطی در منطقه زاگرس پس از ساخته شدن سد کارون ۳ است. این فیلم نابودی ۱۲هزار هکتار جنگل های بلوط را بررسی می کند. جنگل هایی که به دلیل بی توجهی مسئولان مورد بهره برداری غیرمجاز روستاییان منطقه از درختان برای تولید ذغال نابود شدند.

مستند مادرم: بلوط رویداد پیامدهای زیانبار ناشی از ساخت سد کارون ۳ را از طریق یک روستایی به نام اسد روایت می کند که پس از یک حادثه دردناک عشقی در کلبه ای دورافتاده در کناره جنگل های نابود شده بلوط زندگی می کند. او همچون سایر روستاییان منطقه خانه اش را براثر جاری شدن آب پشت سد کارون از دست داده است.

XS
SM
MD
LG