لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۴

پاکستانی متهم به شرکت در حملات مومبای در هند به مرگ محکوم شد


یک قاضی هندی، مرد پاکستانی را به جرم ایفای نقش در حملات تروریستی نوامبر ۲۰۰۸ مومبای به مرگ محکوم کرده است.

قاضی روز پنجشنبه حکم مجازات مرگ را علیه محمد اجمل کساب، تنها مرد مسلحی که در جریان محاصره سه روزه مومبای دستگیر شد صادر کرد. در آن واقعه ۱۶۶ تن کشته شدند.

حکم در چهار مورد، از جمله قتل و جنگ علیه هند صادر شد. کساب روز دوشنبه تقریبا به تمام ۸۶ اتهامی که بر او وارد شده بود گناهکار شناخته شد.

حکم مرگ، که در هند با دار زدن اجرا می شود، اینک باید به تایید دادگاه عالی برسد. کارشناسان می گویند روند طولانی تقاضای استنیناف احتمالا دنبال خواهد شد.

پاکستان مستقیما درباره حکم اظهار نظر نکرده است. اما یک سخنگوی وزارت امور خارجه روز پنجشنبه گفت پاکستان قویا حملات مومبای را محکوم کرده و مهم است که عاملان به مجازات برسند.

دادگاه های هند به ندرت از مجازات مرگ استفاده می کنند. این نوع مجازات برای آنچه دادگاه عالی آن را «نادرترین موارد نادر» نامیده،

کنار گذاشته می شود.

قاضی هنگام اعلام حکم گفت جرایم کساب «شرارت هایی استثنایی» بوده اند و او حق خود را برای برخورداری از یک رفتار انسانی از دست داده است. قاضی گفت مجازات مرگ برای حفط ایمان و اعتقاد مردم به سیستم قضایی لازم است.

مرد ۲۲ ساله، یکی از ۱۰ مهاجمی است که از راه دریا وارد مومبای شدند و به ایستگاه اصلی راه آهن، دو هتل پنج ستاره ، یک رستوران و یک مرکز یهودیان حمله کردند.

مقامات هند گروه افراطی لشکر طیبه در پاکستان را، که کساب عضو آن است، به هماهنگ ساختن حملات متهم کرده اند.

XS
SM
MD
LG