لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۸

ژنرال مولن با مقامات نظامی ترکيه ديدار کرد


ژنرال مايک مولن، رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا، روز جمعه به آنکارا، پايتخت ترکيه، وارد شد. سفر ژنرال مولن به منظور جلب همکاری دولت ترکيه در راستای استفاده از خاک اين کشور برای بازگرداندن تجهيزات و تدارکات نظامی آمريکا از عراق، صورت می گيرد.

ژنرال مايک مولن، رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا، روز جمعه برای يک ديدار دو روزه وارد آنکارا شد. سفر ژنرال مولن به ترکيه در حالی صورت گرفته است که مأموريت نظامی آمريکا در عراق رسماً به پايان رسيده است.

ژنرال مولن ضمن ابلاغ مراتب تبريک خود به رييس جديد ستاد مشترک ارتش ترکيه با وجدی گونول، وزير دفاع اين کشور، ديدار و گفتگو کرد.

انتظار می رود سفر مايک مولن به ترکيه جهت جلب رضايت آنکارا برای بازگرداندن تجهيزات نظامی آمريکا از عراق از طريق خاک ترکيه، يا استقرار يک سامانه دفاع موشکی در اين کشور باشد. اما بر خلاف همه اين انتظارات، دفتر سفارت آمريکا در ترکيه در بيانيه ای اعلام کرده است، طرح مسائلی از اين دست به هيچ وجه در برنامه سفر آقای مولن وجود ندارد.

با اين همه، سلجوق اونال، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکيه، پيش از سفر مايک مولن به ترکيه گفته بود، ايالات متحده از دولت ترکيه خواسته است اجازه دهد تا تجهيزات غير نظامی خود را از طريق خاک اين کشور از عراق خارج سازد.

آقای اونال در اين باره افزود «تا اين لحظه ما هنوز هيچگونه درخواستی از طرف ايلات متحده برای انتقال تجهيزات نظامی از طريق ترکيه دريافت نکرده ايم. اخيراً فقط يک درخواست دريافت کرده ايم آنهم در مورد انتقال وسايل و تجهيزات فنی و غير نظامی است. همانطور که هميشه گفته ايم، ما با ديده مثبت اين درخواست را مورد بررسی قرار می دهيم. و مذاکرات مقدماتی در اين زمينه نيز بزودی آغاز خواهد شد.»

رييس ستاد مشترک ارتش ايالات متحده آمريکا قرار است امروز، شنبه، ترکيه را ترک کند.

XS
SM
MD
LG