لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۱

مولن: جمهوری اسلامی به افراطگرايان شيعه در عراق کمک نظامی می کند


مولن: جمهوری اسلامی به افراطگرايان شيعه در عراق کمک نظامی می کند
مولن: جمهوری اسلامی به افراطگرايان شيعه در عراق کمک نظامی می کند

درياسالار مايک مولن، رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا، می گويد جمهوری اسلامی ايران به طور مستقيم به افراطگرايان شيعه در عراق کمک نظامی می کند. ژنرال مولن خواستار توقف اين کمک ها شده است.

رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا می گويد جمهوری اسلامی به گروه های عراقی سلاح های پيشرفته و بمب های ضد زرهپوش می دهند و اين اقدامات با اطلاع کامل رهبری ايران صورت می گيرد.

درياسالار مولن تاکيد کرد ايران حتی با کاهش تعداد سربازان آمريکايی در عراق، از کمک تسليحاتی به گروه های افراطگرای شيعه دست بر نمی دارد.

هفته گذشته، رابرت گيتس، وزير دفاع پيشين آمريکا، نيز گفته بود طی ماه های اخير ايران کمک های نظامی خود به برخی از گروه های شيعه را افزايش داده است.

در پی سقوط رژيم صدام حسين در سال ۲۰۰۳ و قدرت گرفتن شيعيان در عراق، حضور جمهوری اسلامی ايران در آن کشور افزايش يافت. دولت تهران از گروه های شيعه ای که در روند سياسی عراق فعاليت داشتند حمايت کرده اما مقام های واشنگتن تاکيد دارند ايران از گروه های شبه نظامی شيعه نيز حمايت می کند. مقام های تهران کمک تسليحاتی به اين گروه ها را رد کرده اند.

مقتدی صدر، روحانی تندروی شيعه، که از حمايت ايران برخوردار است در گفتگو با بی بی سی عربی تهديد کرده است که اگر نيروهای آمريکايی به طور کامل از عراق خارج نشوند، حاميانش بار ديگر مسلح خواهند شد.

روز پنجشنبه درياسالار مايک مولن گفت در سال ۲۰۰۸ ايران آگاهانه از دخالت هايش در عراق کاست ولی اکنون کمک به گروه های تندرو را از سر گرفته تا همزمان با خروج از پيش برنامه ريزی شده نيروهای آمريکايی از عراق، چنين وانمود کند که رژيم تهران عامل خروج اين نيروها بوده است.

هم اکنون ۴۶ هزار سرباز آمريکايی در عراق مستقرند. بر اساس توافق های واشنگتن و بغداد، تا پايان سال جاری ميلادی، تمامی نيروهای آمريکايی از عراق خارج خواهند شد. گزارش ها حاکی از گفتگوهای دو کشور در خصوص ادامه حضور برخی از نيروهای آمريکايی در عراق است.

درياسالار مولن تاکيد کرد هرگونه توافق در خصوص ادامه حضور سربازان آمريکايی در عراق بايد با مهار دخالت های نظامی ايران در آن کشور همراه باشد.

در ماه ژوئن ۱۴ سرباز آمريکايی در عراق کشته شدند. اين ميزان تلفات طی سه سال گذشته بی سابقه بوده است.

XS
SM
MD
LG