لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۱۸

دریادار مولن: تقویت نیروی دریایی چین نگران کننده است


دریادار مولن: تقویت نیروی دریایی چین نگران کننده است

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا می گوید تمام کشورها ناچار خواهند بود در پاسخ به افزایش توانایی های نیروی دریایی چین، مواضع نظامی خود را تعدیل کنند، اما آمریکا از دریای زرد بیرون رانده نخواهد شد.

درحالی که تنش بر سر طرح های آمریکا برای مانورهای دریایی با کره جنوبی شدت می گیرد، دریادار مایک مولن روز جمعه گفت چین رویکرد «بسیار تهاجمی» تری نسبت به آبهای نزدیک سواحل خود برگزیده است.

پیشتر، در روز پنجشنبه، مولن گفت او در مورد مقاصد چین، اینک بیشتر از آنچه کنجکاو باشد، نگران است.

وی اظهار داشت ایالات متحده، مانند کشورهای دیگر، مجبور خواهد بود وضعیت خود را با توجه به تقویت نیروی دریایی چین، که به مانورهای دریایی اعتراض کرده، تطبیق دهد. اما او گفت آمریکا عملیات خود را در مناطقی که مهم تلقی می کند، اقیانوس های آرام و هند ، متوقف نخواهد ساخت.

دریادار مولن همچنین گفت چین درمورد ادعاهای خود بر سرزمین هایی مانند جزایر اسپارتلی و پاراسل، قاطعتر شده است. این جزایر که از نظر داشتن منابع نفت غنی تلقی می شوند، هدف ادعاهای کشورهای هم مرز دریای چین جنوبی هستند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه در یک کنفرانس امنیت منطقه ای در هانوی گفت ایالات متحده در تضمین آزادی کشتیرانی و احترام به قوانین بین المللی در منطقه، «منافع ملی» دارد.

XS
SM
MD
LG