لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۳

رابرت مولر از نحوه ارائه گزارش خود توسط دادستان کل «عصبانی» است


رابرت مولر، بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، از نحوه ارائه گزارش تحقیقات خود از سوی ویلیام بار، دادستان کل آمریکا، ناراضی است.

آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام وزارت دادگستری آمریکا نوشت مولر از بابت این‌که نامه دادستان کل آمریکا زمینه‌های گزارش او را در نظر نگرفته و ممکن است باعث گمراه شدن افکار عمومی شود، ابراز نگرانی کرده است.

براساس این گزارش، مولر چند روز پس از انتشار خلاصه چهار صفحه‌ای گزارش خود از سوی ویلیام بار، در نامه‌ای به وزارت دادگستری درباره محتویات این نامه ابراز نگرانی کرده است. او همچنین چند روز بعد در تماسی تلفنی با دادستان کل آمریکا، نگرانی‌‌های خود را تکرار کرده است.

کری کوپک، سخنگوی وزارت دادگستری، هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ویلیام بار پس از دریافت نامه مولر، با او تماس گرفته است.

به گفته کوپک، مولر در این گفت‌وگو تاکید کرده است که نامه دادستان کل آمریکا غیردقیق نبوده، اما او از بابت این‌که این نامه زمینه تحقیقات او درباره اتهام «مانع‌تراشی در مسیر عدالت» از سوی پرزیدنت ترامپ را نادیده گرفته، «عصبانی» بوده است.

ویلیام بار در خلاصه‌ای که از گزارش رابرت مولر منتشر کرد، نوشته بود که براساس گزارش پرزیدنت دونالد ترامپ و کارزار انتخاباتی او ارتباط مشهودی با روسیه نداشته و تبانی نکرده‌اند.

دادستان کل آمریکا در نامه خود به کنگره همچنین نوشت که درباره مانع تراشی در مسیر عدالت نیز گزارش رابرت مولر به این نتیجه نرسید که رئیس جمهوری مرتکب جرمی شده و از سوی دیگر، او را تبرئه هم نکرده است.

همان زمان دموکرات‌ها از نحوه ارائه گزارش از سوی بار انتقاد کرده و خواستار دریافت متن کامل آن شده بودند.

پیشتر دو روزنامه نیویورک تایمز و واشنگتن پست نوشته بودند بازرسان تحقیقات مولر به نزدیکان‌شان گفته‌اند که ویلیام بار در انعکاس دقیق یافته‌های تحقیقات قصور کرده است.

واشنگتن پست نوشته بود اعضای تیم مولر معتقدند شواهد گردآوری شده درباره مانع‌تراشی در برابر اجرای عدالت «هشدار آمیز و چشمگیر» است.

مولر از ۲۲ ماه پیش درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا، احتمال تبانی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در انتخابات و همچنین احتمال مانع تراشی مجرمانه رئیس جمهوری تحقیق می‌کرد.

تقریبا نیمی از گزارش به اقدامات دونالد ترامپ طی دوره تحقیقات و این نکته می‌پردازد که آیا او از موقعیت خودش برای ناکام گذاشتن تحقیقات درباره کمپین اش سوء استفاده کرده است یا نه. در این ارتباط ۱۱ مقطع جداگانه از جمله تلاش‌های ترامپ برای از مسیر خارج کردن تحقیقات بازرس ویژه و پایان دادن به کار جیمز کومی مدیر پیشین اف‌بی‌آی برجسته شده است که پرسش‌های حقوقی را درباره رفتار رئیس جمهور به میان می آورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG