لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۴

دارايی چند ده ميليارد دلاری خانواده حسنی مبارک در سوئيس بلوکه شد


دارايی چند ده ميليارد دلاری خانواده حسنی مبارک در سوئيس بلوکه شد

داراييهای حسنی مبارک، رييس جمهوری برکنار شده مصر، و وابستگان وی در بانکهای سوييس مسدود شد و مسؤلان مبارزه با فساد مالی از ساير کشورهای جهان خواستار انجام اقدام مشابهی شده اند.

گرچه در حال حاضر، ميزان سرمايه و داراييهای خانواده مبارک هنوز مشخص نيست، اما طبق شواهد موجود، مجموع داراييهای وی از مرز ۷۰ ميليارد دلار فراتر می رود.

در صورت صحت شايعات مربوط به ميزان سرمايه و داراييهای موجود خانواده مبارک، که گفته می شود از مرز ۷۰ ميليارد دلار فراتر می رود، می توان مدعی شد که وی از لحاظ ميزان ثروت گوی سبقت را از بيل گيتس، بانی شرکت نرم افزار کامپيوتری، نيز ربوده است.

کارشناسان معتقدند اين شايعات، در زمينه سرمايه های آشکار خانواده مبارک مطرح می شود، کشف ميزان واقعی ارزش سرمايه ها و دارايی های پنهان آنها، کار ساده ای نيست.

فساد مالی خانواده مبارک، در جامعه ای که ۴۰ درصد از جمعيت ۸۰ ميليونی آن با روزی تنها دو دلار، يا حتی کمتر از آن روزگار می گذرانند، راه را برای انجام چنين انقلاب قاطع و همه گيری هموار ساخت. ثروت کلانی که از ديد منتقدان، تنها و تنها از طريق غصب و محروم ساختن مردم از رفاه اجتماعی به دست آمده است.

در حال حاضر با انتشار خبر بلوکه شدن سرمايه های خانواده مبارک در بانکهای سوئيس، مسؤلان مبارزه با فساد مالی از ساير کشورهای جهان نيز خواستار انجام اقدام مشابهی شده اند.

مردم مصر پيش از سرنگونی مبارک، منشاء ثروت ۷۰ ميليار دلاری مبارک و خانواده او را به زير سئوال برده بودند.

محمود محمد، از ساکنان قاهره روز دوشنبه ضمن اينکه وضعيت قاهره را عادی اعلام کرد، گفت: «مقدار پول و داراييهای نه فقط مبارک، بلکه همه سران فاسد بايد معلوم و مشخص شود.»

مردم مصر از سالها پيش از زدو بندهای پشت پرده دولت مصر با سرمايه داران و تجار بزرگ به تنگ آمده بودند.

در روز های اخيرگروههای ناظر و وکلای خصوصی از رييس قوه قضاييه مصر خواسته اند مبارک و شرکای سرمايه دار او را تحت پيگرد قانونی قرار دهد.

در حال حاضر چندين نفر از مقامهای دولت مصر ممنوع الخروج شده و سرمايه های چهار نفر از آنها مسدود شده است.

به احتمال زياد، چندين نفر از سران ارشد ارتش مصر که در حال حاضر هنوز در مصدر کارند و نقش فعالی در دوران گذار سياسی اين کشور ايفا می کنند، مشمول تحقيقات مالی وسيعی خواهند شد، که قرار است بزودی انجام گيرد.

گفته می شود خبر مربوط به داراييهای پنهان حسنی مبارک، از جمله املاک و زمينهای با ارزش وی در بريتانيا و آمريکا و کشورهای ديگر، از طريق حلقه روابط خصوصی او به خارج درز کرده است.

XS
SM
MD
LG