لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۴

تشکیل کمیسیون اسراییلی برای تحقیق درباره حادثه غزه


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، پیشنهاد کرد هیاتی برای تحقیق درباره حادثه حمله به کاروان کشتی های کمک رسان به نوار غزه، تشکیل شود.

آقای نتانیاهو روز یکشنبه گفت «یاکوو ترکل»، قاضی سابق دادگاه عالی این کشور، رهبری یک «کمیسیون مستقل» را برای بررسی حوادثی که منجر به حمله کماندوهای اسراییلی به کاروان کشتی ها در روز ۳۱ ماه مه، و کشته شدن ۹ نفر از هواداران فلسطینیان شد، به عهده خواهد داشت.

هیات پیشنهاد شده روز دوشنبه برای تایید به کابینه معرفی خواهند شد.

اسراییل پیش از این پیشنهاد سازمان ملل متحد را برای تشکیل یک هیات تحقیق بین المللی رد کرده بود، اما روز یکشنبه آقای نتانیاهو در بیانیه ای موافقت خود را برای گنجاندن ۲ مقام خارجی در این هیات اعلام داشت.

به گزارش روزنامه اسراییلی ها آرتض، دولت آقای نتانیاهو روز یکشنبه برای اطمینان از پشتیبانی از اختیارات هیات و اعضای آن، با ایالات متحده و چند دولت اروپایی گفت و گو کردند. ها آرتض گزارش می دهد ایالات متحده خواسته است یک قاضی بازنشسته دادگاه عالی این تحقیقات را رهبری کند.

پیشتر عمر موسی، دبیرکل اتحادیه عرب، روز یکشنبه در مرز مصر در شهر مرزی رفح از سوی مقامات حماس و جناح های دیگر فلسطینی مورد استقبال قرار گرفت. رئیس اتحادیه عرب که ۲۲ عضو دارد، گفت محاصره نوارغزه توسط اسرائیل «باید شکسته شود.»

عمر موسی طی دیدار یک روزه اش از نوارغزه، با اسماعیل هنیه رهبر حماس در منزل او ملاقات و مذاکره کرد. او همچنین با خانواده های فلسطینی که طی جنگ غزه و اسرائیل، خویشاوندان خود را گم کرده اند، ملاقات کرد.

در جنگ سه هفته ای غزه که در دسامبر ۲۰۰۸ آغاز شد، حدود ۱۳۰۰ فلسطینی و ۱۳ اسرائیلی کشته شدند.

عمر موسی ارشدترین مقام عرب است که از زمان آغاز تسلط حماس بر نوار غزه در سال ۲۰۰۷، از این منطقه بازدید کرده است.

دیدار آقای موسی از نوار غزه دو هفته پس از حمله تکاوران اسرائیلی به ناوگان امدادی غزه صورت می گیرد.

در این حمله نه فعال حامی فلسطینی ها که همراه کاروانی با هدف شکستن حصر اقتصادی غزه توسط اسرائیل به آنجا می رفتند، کشته شدند.

XS
SM
MD
LG