لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

ایران تحریک به خشونت، تعقیب های خودسرانه و اعدام را متوقف کند


ایران تحریک به خشونت، تعقیب های خودسرانه و اعدام را متوقف کند
ایران تحریک به خشونت، تعقیب های خودسرانه و اعدام را متوقف کند

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» درخواست ۲۰۰ نماینده مجلس جمهوری اسلامی برای محاکمه و اعدام مهدی کروبی و میرحسین موسوی به اتهام «فساد فی الارض» را عامل خفت و رسوایی قوه مقننه و قوه قضاییه کشور خوانده است.

این نهاد مدافع حقوق بشر مستقر در نیویورک در بیانیه روز چهارشنبه (۱۶ فوریه) خود تاکید کرده است مقامات ایران باید به تحریک به خشونت، تعقیب های قانونی و خودسرانه و همچنین اعدام شهروندان ایران را پایان دهند.

هادی قائمی، سخنگوی «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» تاکید کرده است: «درخواست نمایندگان مجلس برای اعدام هر کسی که خواهان برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز است، نمایانگر ذهنیت و تفکر اوباش گرا و بیمارگونه افرادی است که به مقام محافظان حقوق شهروندان برگزیده شده اند.»

در بیانیه این سازمان مدافع حقوق ایرانیان به درخواست مهدی کروبی و میرحسین موسوی، از چهره های شاخص مخالفان حکومت ایران برای برگزاری راهپیمایی در همبستگی با جنبش های دموکراسی خواهانه مردم مصر و تونس در ۲۵ بهمن و نیز مخالفت وزارت کشور جمهوری اسلامی با این گردهمایی اشاره می کند و می نویسد مقامات ایران موسوی و کروبی را تحت بازداشت خانگی قرار داده اند و هیچ یک از این دو سیاستمدار نتوانستند برای پیوستن به تظاهرکنندگان از منازل خود خارج شوند.

آقای قائمی در بخش دیگری از بیانیه خود تاکید کرده است ما نگرانیم که درخواست نمایندگان مجلس برای محاکمه و اعدام کروبی، موسوی و خاتمی به تحریک به اعمال خشونت علیه این افراد منتهی شود.

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» به نامه سازمان بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق خطاب به رئیس قوه قضاییه اشاره می کند که ابراز امیدواری کرده است «اقدامات جدی و فوری قوه قضاییه در محاکمه موسوی و کروبی، از خشم انقلابی عموم مردم و از انفجار و رویارویی ( مستقیم ) با این دو دست نشانده کشورهای ( خارجی ) مستکبر» پیشگیری کند.

سخنگوی «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» در پایان این بیانیه خاطرنشان کرده است: «تنها کاری که موسوی و کروبی کردند این بود که از شهروندان ایران خواستند تا از حق قانونی خود برای ابراز مسالمت آمیز آزادی بیان بهره بگیرند و مجازات آن ها، صرفاً تلاش دیگری برای مجرم شناختن منتقدان دولت خواهد بود. این اقدام، نقض آشکار و فاحش تعهدات ایران به رعایت حقوق بشر و نیز آزادی بیان و آزادی تجمعات و حتی حق حیات مردم خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG