لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۸

مهدی کروبی و ميرحسين موسوی به سؤالات خبرنگاران پاسخ دادند


مهدی کروبی و ميرحسين موسوی دو رهبر مخالفان در ايران با شرکت در يک کنفرانس اينترنتی به سؤالات خبرنگاران چند وبسايت نزديک به اصلاح طلبان پاسخ دادند. روز جمعه وب سايت کلمه متن و فيلم اين کنفرانس را منتشر کرد.

ميرحسين موسوی در بخشی از اظهارات خود اين سيال را مطرح کرد که چه منافعی پشت حاکميت فعلی وجود دارد که می خواهد ذهن مردم را ببندد و زندان ها را پر کند.

مهدی کروبی نيز گفت لذت و شيرينی حکومت زير دندان حاکمان جا گرفته است. وی انتخابات دوره های قبلی را مقدمه ای برای تقلب گسترده در انتخابات اخير رياست جمهوری دانست.

آخرين نخست وزيرِ جمهوری اسلامی نيز گفت کسانی که می گفتند ما اکثريت را به دست آورديم و ما ۶۴ درصد رأی مردم را داريم نشان دادند که چنين نيست و کسی که انقدر رأی می آورد که نبايد از تجمع مردم بترسد و از گردهمايی مردم هراس داشته باشد. آقای موسوی افزود که فساد اقتصادی و اداری و سياسی، ميل به ديکتاتوری و ميل به خود رأيی است که زمينه را ايجاد می کند تا چنين تقلب هايی صورت بگيرد .

مير حسين موسوی گفت دليل اينکه نظام جمهوری اسلامی مايل به راه حل های امنيتی شده اين است که تمام راه حل هايی که می توانست از طريق سياسی مشکلات را حل کند به دست خود حاکميت کور شده و در حقيقت از بين رفته است .

همچنين مهدی کروبی در پاسخ به پرسشی درباره وضعيت دانشجويان وسرکوب آنها گفت حاکميت از دانشجويان بيشترين ضربه را خورد و فشارها بيشتر روی دانشگاه ها و دانشجوها بوده است. اما در عين حال دانشجويان همه جا حضور دارند و فعالند.

آقای موسوی همچنين در بخش ديگری از گفت وگو درباره احتمال تن دادن حاکميت به اعتراض ها در يک سال گذشته گفت در صورت حضور قدرتمند مردم، زمينه به نفع مردم تغيير خواهد کرد، ولی اگر مطالبات حمايت مردمی نداشته باشد، حتی اگر بهترين باشند به هيچ جا نمی رسند. وی افزود يقين دارم با اين روحيه ای که مردم دارند در شرايط مختلف مبارزه خودشان را ادامه خواهند داد و با حفظ روش مسالمت شيوه خود را ادامه خواهيم داد.

در همين حال مرتضی تمدن استاندار تهران روز جمعه با اشاره به درخواست مخالفان برای راهپيمايی در سالگرد انتخابات اخير رياست جمهوری گفت دليلی نداشت که در فضای آرام کنونی مجوز راهپيمايی بدهيم.

به گزارش خبرگزاری ايسنا آقای تمدن می گويد مجوزِ هيچگونه تجمعی داده نشده است.

در هفته گذشته ميرحسين موسوی و مهدی کروبی در کنار احزاب اصلاح طلب خواهان دريافت مجوز برای راهپيمايی در روز ۲۲ خرداد شده بودند. اما وزارت کشور با اين درخواست ها موافقت نکرد.

استاندار تهران با طرح اين سؤال که به چه دليل بايد مجوز می داديم گفت اينها يک دورغ بزرگ در راستای انتخابات مردمی مطرح کردند و آن هم دروغ بزرگِ تقلب بود.

استاندار تهران تقاضای راهپيمايی را بحثی خنده آور توصيف کرد و گفت نامه ای فاقد شماره به استانداری فرستاده شده بود و هيچگونه پيگيری هم نکردند و اين نامه مستند به هيچ ضمانتی نبود.

در خبر ديگری اسماعيل احمدی مقدم فرمانده نيروی انتظامی جمهوری اسلامی ايران روز جمعه در گفت و گويی قتل ندا آقاسلطان در جريان ناآرامی های سال گذشته را صحنه پردازی و سناريو توصيف کرد و آن را به کشورهای خارجی نسبت داد.

به گزارش خبرگزاری مهر آقای احمدی مقدم مدعی شد نيروی انتظامی در جريان ناآرامی ها از سلاح استفاده نکرده است.

با اين حال سردار اسماعيل احمدی مقدم گفت فرسايش نيروهای امنيتی در فصل گرما باعث شد در برابر معترضان از خود واکنش تند عصبی نشان دهند. واکنشی که به گفته وی خسارات را زياد می کرد.

XS
SM
MD
LG