لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۷

سراج: برای سران فتنه در دادسرای تهران پرونده‌ای تشكيل شده‌ است


معاون امنيتی و سياسی دادستان كل كشور به خبرگزاری فارس گفت «برای سران فتنه در دادسرای تهران پرونده‌ای تشكيل شده‌ است.»

ناصر سراج در اين باره بيشتر توضيح نداد اما تاکيد کرد در مورد اعلام جرم عليه کسانی که او «سران فتنه» خواند و همچنين زندانيان و متهمان، صرفاً دادستانی تهران است که می‌تواند اطلاع‌رسانی كند.

خبرگزاری فارس که به جناح هوادار رهبر جمهوری اسلامی و دولت محمود احمدی نژاد نزديک است روز يکشنبه اين موضوع را در قالب يک گفت و گو با ناصر سراج منتشر کرد.

معاون دادستان نامی از مهدی کروبی يا ميرحسين موسوی نياورده است. اما جناح راست، آقايان موسوی و کروبی را که خود کانديداهای رياست جمهوری بودند، از پس از ناآرامی هايی که سال گذشته طی اعتراض های به نتايج اعلام شده انتخابات سال گذشته در ايران روی داد، با عنوان «سران فتنه» توصيف می کند.

از زمان انتخابات پرسش برانگيز رياست جمهوری در خرداد ماه ۱۳۸۸ تاکنون افراد بسياری بازداشت و زندانی و محاکمه شده اند اما طرفداران آقای احمدی نژاد به شکل های متفاوت و آشکارا خواستار محاکمه رهبران اين اعتراضات نيز شده اند.

در ۲۶ ارديبهشت ماه سال جاری ۱۷۵ نماينده مجلس شورای اسلامی طی نامه ای از رييس قوه قضاييه ايران خواستند با کسانی که آنها «سران فتنه» خواندند، هر چه سريعتر برخورد شود.

در جايی ديگر، خبرگزاری فارس نوشت «ستاد مردمی دفاع از حقوق ملت ايران» با تجمع در مقابل دادسرای عمومی و انقلاب تهران خواستار برخورد جدی و قاطع قوه قضاييه با اين سران شده اند. آنها در بيانيه ای نام برخی را صريحا به عنوان «سران فتنه» برشمرده اند که اسامی شامل ميرحسين موسوی، محمد خاتمی، مهدی کروبی، فائزه هاشمی رفسنجانی،‌ مهدی هاشمی می شود.

اسفندماه گذشته نيز ۲۱۲ نماينده مجلس شورای اسلامی و برخی گروه‌ها و چهره های سياسى هوادار دولت و رهبر جمهورى اسلامى ايرن تلويحا همين خواست را مطرح کردند.

چندی پيش عباس جعفرى دولت آبادى، دادستان عمومى و انقلاب تهران، گفته بود که موضوع محاکمه هيچ ربطى به مسائل انتخاباتى ندارد و با ذکر بيانيه ميرحسين موسوى در اعتراض به اعدام پنج نفر از كردها در زندان اوين آن اظهار نظرها را جرم توصيف کرد. وى در اطن رابطه اضافه کرد که «بسيارى از مواضعى كه كانديداهاى شكست‌خورده گرفته‌‌اند، جرم است؛ اما چون نظام اسلامى براى تعقيب آنها بر اساس مصالحى عمل مى‌‌كند، آن را موكول به زمان مناسب كرده‌‌ايم.»

XS
SM
MD
LG