لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۸

موسوی و کروبی خواستار برگزاری راه پیمایی ۲۲ خرداد شدند


میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از مخالفان دولت در ایران، روز دوشنبه با یکدیگر دیدار داشتند و همزمان با اولین سالگرد انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری، خواستار برگزاری راه پیمایی مردمی در روز ۲۲ خرداد شدند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی در تازه ترین دیدار شان که در منزل کروبی برگزار شد، از احزاب و گروهای اصلاح طلب خواسته اند تقاضای راهپیمایی مردمی در روز ۲۲ خرداد بدهند چرا که آن را در راستای قانون می دانند.

به گزارش سحام نیوز، اصلی ترین بخش اظهارات این دو، انتقاد از وضع موجود و برخی عملکردهای نظام و دولت بود. آقای موسوی، سیاست های حکومت را «باری به هر جهت» دانست و گفت، «شرایط حکومت طوری شده که همه را توطئه گر تصور می کند و حتی اگر کسی از خودشان، انتقاد مطرح کند او را منافق خطاب می کنند.»

وی با انتقاد از فساد در کشور، به خبرهایی درمورد فساد اقتصادی چهره های دولتی اشاره کرد و گفت «چند نفر خرده پا دستگیر شد و یکباره همه چیز مسکوت ماند. یا مساله کوی دانشگاه و فیلم منتشره. فکر می کنند مردم با مروز زمان، این چیزها، یادشان می رود.»

در این دیدار مهدی کروبی نیز با «وحشتناک» دانستن شرایط جامعه، از اینکه «صدای مردم به جایی نمی رسد،» گله کرد. وی از دولت پرسید، «چرا باید طی چهارسال گذشته آمار شاغلان در عسلویه از ۶۰ هزار به ۸ هزار نفر کاهش یابد؟»
آقای کروبی به وقایع بعد انتخابات هم اشاره کرد و گفت «وقتی من بحث کهریزک را مطرح کردم، برای خدشه دار کردن ادعای من هزاران دروغ به من نسبت دادند در آخر هم خودشان سه نفر بخت برگشته را محکوم کردند و پرونده را مسکوت شد.»


مهدی کروبی با انتقاد از رفتار با زندانیان گفت، «بعد از نامه درخواست کمک زندانیان از مراجع، بازجوی یکی از زندانیان از همسر زندانی خواسته از شوهرش جدا شود. این چه قانونیست، چه حقوق و بشریست ؟ چه حکومت اسلامیست؟ این که می گویند عظمت داریم همین است؟»

کروبی همچنین با انتقاد از «سفرهای بدون عزت» رییس دولت، گفت، «سفر به زیمباوه عزت است؟ اینکه به پشه مالاریا و جلاد مخالفان خطابت کنند، عزت است؟»

دبير کل حزب اعتماد ملی همچنین درپاسخ به منتقدان داخلی خود اظهار داشت، «به ما می گویند توبه کنید. توبه خوب است اما آیا آن همه کشتار، دروغ، شکنجه، تحاوز به حقوق مردم، و حیف ومیل بیت المال توبه نمی خواهد؟»

مهدی کروبی همچنین با انتقاد از سیاست دوگانه برخی در مواجه به سازمان ها و رسانه های بین المللی، گفت «چطور در زمان شاه، سازمان های حقوق بشر خوب بودند، اما الان بد هستند؟ آیا زمانی که هنوز در حکومت نبودید، رسانه ها خبر شما را می دادند، خوب بودند اما الان عامل سیا هستند؟»

از خرداد گذشته، بیش از ۸۰ نفر در سرکوب گردهمایی های مخالفان کشته شده اند. نیروهای امنیتی صدها فعال دیگر را نیز دستگیر کرده اند.

پایگاه اینترنتی اپوزیسیون به نقل از موسوی می گوید مردم ایران از آنچه او آن را اقدامات «فاسد» دولت نامید، یک «خاطره جمعی» دارند.

کروبی از دولت خواست بابت اقداماتی از جمله قتل، دروغ، شکنجه، تجاوز جنسی و غارت خزانه و بیت المل مردم، «توبه کند.»

گروه های اپوزیسیون در ایران احمدی نژاد را به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری متهم می کنند. آنها مدعی هستند موسوی برنده واقعی بود.

این دو چهره سرشناس معترضان، در پایان دیدارشان، خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند. 

XS
SM
MD
LG