لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ایران ۱۹:۳۷

موسوی: جنبش سبز باید در میان کارگران و کشاورزان گسترش یابد


میرحسین موسوی، از رهبران اصلاح‌ طلب و اپوزیسیون ایران، روز یکشنبه در سخنانی با تاکید بر لزوم ادامه مبارزات مسالمت ‌آمیز، از حامیان جنبش سبز در ایران خواست از طریق اطلاع رسانی سینه به سینه، اقشار مختلف جامعه به ویژه روستاییان، کارگران و کشاورزان را به حقوق خود آگاه سازند.

به نوشته سایت اینترنتی «کلمه»، میرحسین موسوی ضمن اشاره به ممنوعیت فعالیت رسانه های اصلاح طلبان و منتقدان حکومت، خواستار «به روزتر شدن روش های جنبش سبز» شد و گفت: «می توانیم از طریق رسانه های مجازی، خانواده ها و سینه به سینه» اطلاع رسانی کنیم.

میرحسین موسوی گفت میزان حضور جمعیت در خیابان ها ملاک سنجش جنبش سبز نیست و زمانی که درباره حقوق و روش اداره کشور در آینده آگاهی داشته باشیم زمینه ایجاد تغییر جدی را در کشور ایجاد کرده ایم.

آقای موسوی دلیل حساسیت جریان حاکم به رسانه‌ها را ترس از اطلاع ‌رسانی آنها خواند و گفت: «شما حق دارید صنعت مستقل داشته باشید، اقتصاد ملی خوبی داشته باشید. شما حق دارید در جامعه صحبت و نظر خودتان را اعلام بکنید و به نظر شما باید اهمیت داده شود، این صدا و سیما از پول جیبی شما اداره می‌شود. شما باید پشت این تریبون‌ها باشید.»

میرحسین موسوی گفت انتخابات دهم ریاست جمهوری و حوادث پس از آن موجب تولد «یک ایده‌ای در داخل کشور مبنی بر برگشت به حقوق اساسی» شد که «برگشت‌ ناپذیر» است.

آقای موسوی ضمن انتقاد از حذف گروه ها و احزاب منتقد، بر لزوم برنامه ریزی برای ادامه جنبش سبز تأکید کرد و گفت: «وضعیت کارگری و اقتصادی و … موقعی خوب می‌ شود که نمایندگان واقعی ‌شان در مجلس باشند و نمایندگان مردم هم بتوانند در صدا و سیما نظرات آنها را نقل کنند و مردم هم بتوانند مواظب فساد باشند.»

او همچنین گفت حاکمیت با عملکرد خود موجب «بد نام کردن اسلام» شده است و گفت: «به عنوان یک مسلمان می ‌خواهیم طوری رفتار کنیم که جوانها را مأیوس نکنیم و حداقل بگوییم اسلامی که می‌ شناسیم این نیست، اسلامی که می‌ شناسیم رحمت دارد، رئوف است، سعه صدر دارد، همه را می پذیرد. با زبان استدلال با افراد رو به رو می‌شود. اسلام دینی است که می‌تواند با پیشرفت‌های جامعه بشری همسو و پیشتاز شود.»

او جنبش سبز را «یک حرکت صد در صد مستقل خواند و نسبت آن به «سلطنت طلبان، منافقین، آمریکا و اسرائیل» را تکذیب کرد و گفت: «آنها خودشان با یک حالت زیگزاگی که بیشتر به سیاست خارجی ما لطمه می زند، نامه ‌نگاری‌ هایی با سرکرده های قدرت ‌های جهانی دارند. از یک طرف فحش می دهند و از طرف دیگر دنبال جلب نظر چین، روسیه و یا دیگری هستند. آنگاه ما را به رابطه خارجی متهم می کنند.»

او نقش شورای نگهبان در تعیین سرنوشت مردم و اقدامات گزینشی، توقیف مراکز اطلاع رسانی، دستکاری صندوق های رأی و دیگر تخلفات را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «اینطور که نمی شود کشور را اداره کرد، در این صورت کشور به اینجا می رسد که الان تهدیدات خارجی پشت دروازه کشور ماست و از لحاظ سیاسی، امنیتی، اقتصادی تهدیدات داخلی بیشتر است.» میرحسین موسوی همچنین تصمیم های نادرست «عده ای» را عامل وضعیت متزلزل اقتصادی دانست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر مسالمت آمیز بودن راه حل ها در آینده تأکید کرد و به جوانان هشدار داد هرگز به راه حل های خشن روی نیاورند و حرکت های خشن را به ضرر ملت و جنبش سبز خواند.

میرحسین موسوی همچنین درباره سرنوشت زندانیان گمنام و زدن برچسب محارب بر آنان ابراز نگرانی کرد و بار دیگر با انتقاد از سیاست خارجی حکومت و «دشمن تراشی» آنان، خطاب به حاکمان گفت: «کم هزینه ترین راه برای اینکه کشور از این مشکلات نجات پیدا کند این است که شما در رویه تان تغییراتی ایجاد کنید.»

XS
SM
MD
LG