لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۳

برادر میرحسین موسوی: تغییری در وضعیت حصر برادرم و رهنورد ایجاد نشده است


حسین کروبی امروز گفته بود به موسوی و کروبی اعلام شده می‌توانند هفته‌ای یک بار به بیرون از حصر بروند
حسین کروبی امروز گفته بود به موسوی و کروبی اعلام شده می‌توانند هفته‌ای یک بار به بیرون از حصر بروند

چند ساعت بعد از اینکه اعلام شد مهدی کروبی اجازه دارد یک روز در هفته، اجازه دیدار خارج از خانه را دارد، برادر میرحسین موسوی، گفته است تغییری در وضعیت حصر برادرش و زهرا رهنورد ایجاد نشده و حصر «به همان شکلی که از قبل بود» ادامه دارد.

موسوی دوشنبه ۲۴ دی ماه به ایرنا گفت از اواخر سال گذشته اعلام شد که «خانواده و خواهر و برادرهای آقای موسوی و خانم رهنورد» می‌توانند با آن‌ها دیدار کنند. روندی که «برای مدتی متوقف شد و بعد دوباره به وضعیت گذشته بازگشت.»

امروز حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، گفته بود «حدود دو ماه پیش» از سوی «مسئولان امنیتی» به موسوی و کروبی اعلام شد به انتخاب خود آن‌ها می‌توانند هفته‌ای یک بار به بیرون از حصر بروند، اما «محل باید از قبل هماهنگ شده باشد.»

حسین کروبی خبر داده بود که این ملاقات‌های پدرش شش هفته است که آغاز شده است.

با این حال برادر میرحسین موسوی می‌‌گوید او در طول یازده گذشته تنها «به خانه هر کدام از خواهرها و برادرهای خود یک بار و فقط به خانه یکی از خواهران دو بار» رفته است.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از بهمن سال ۸۹ و به دنبال انتشار فراخوانی برای تظاهرات در حمایت از اعتراضهای مردم تونس و مصر توسط حکومت در حصر خانگی نگه داشته شدند.

در ماه‌های اخیر به دنبال کسالت جسمی محصورین، برخی محدودیت‌های آنها، از جمله امکان ملاقات با اعضای درجه اول خانواده رفع شده است.

طی ماه‌های گذشته چندین بار اخبار مختلفی درباره رفع حصر منتشر شد، اما هر بار در نهایت تکذیب شد؛ از جمله اخبار مربوط به رفع حصر زهرا رهنورد یا تصویب رفع حصر در شورای عالی امنیت ملی.

رفع حصر از جمله وعده‌های حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ بود.

حصر خانگی رهبران معترضان سال ۸۸، که از نظر سلامت جسمی وضعیت مناسبی ندارند، بارها مورد انتقاد سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه ایالات متحده قرار گرفته است.

دولت آمریکا از زمان آغاز حصر، خواستار رفع حصر این سه تن شده است. زمستان گذشته نیز وزارت امورخارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای که همزمان با آغاز حصر خانگی موسوی، کروبی و رهنورد منتشر شد، درخواست کرد این سه تن آزاد شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG