لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۱

چند تن از اعضای پارلمان اروپا با عکس های ندا آقا سلطان از منوچهر متکی استقبال کردند


روز سه شنبه هنگام ورود وزير امور خارجه ايران به ساختمان پارلمان اروپا در بروکسل تعدادی از نمايندگان راه او را سد کردند و چند نفر از آنان منوچهر متکی را قاتل خطاب کردند.

آنها پيشتر درخواست کرده بودند پوستر بزرگی از ندا آقا سلطان در محل پارلمان نصب شود امّا رييس پارلمان اروپا با درخواست شان موافقت نکرده بود.

ندا آقا سلطان دختر جوان دانشجويی بود که سال گذشته در جريان حوادث پس از انتخابات رياست جمهوری در ايران مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد. فيلم صحنۀ کشته شدن او در خيابان اميرآباد تهران بارها در شبکه های خبری سراسر جهان پخش شد و کشته شدن او مورد انتقاد شديد مردم و رهبران کشورهای مختلف قرار گرفت.

ستروان استيونسون نماينده بريتانيا در پارلمان اروپا به دليل آنچه نقض حقوق بشر توسط ايران خواند با سفر آقای متکی به اين پارلمان، مخالفت کرده بود.

آقای استيونسون که به آقای متکی اشاره می کرد گفت «آنها با زنان بدرفتای می کنند. زنان و کودکان و مردان را اعدام می کنند. زندانيان سياسی و تظاهر کنندگان مسالمت آميز را اعدام می کنند. ميخواهم از او بپرسم اين هفته چند نفر را اعدام کرده اند؟ حضور اين آقا در اين پارلمان فضاحت بار است.»

در بيرون ساختمان پارلمان هم گروه کوچکی از ايرانيان در مخالفت با سفر آقای متکی تجمع کرده بودند.

منوچهر متکی وزير امور خارجۀ ايران به بلژيک سفر کرده است تا با نمايندگان پارلمان اروپا مذاکره کند. محورهای اين مذاکرات شامل مسألۀ حقوق بشر، مجازات اعدام، منع گسترش سلاح های هسته ای، ترانزيت مواد مخدر، و همچنين روابط تجاری و تغييرات آب و هوايی است.

نمايندگان اين پارلمان خواستار تشديد فشارهای جامعۀ بين المللی بر ايران هستند تا که جمهوری اسلامی ايران به نقض حقوق بشر پايان دهد.

XS
SM
MD
LG