لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۸

بازیگر ممنوع التصویر ایرانی و یک فیلم بلژیکی، برندگان اصلی جشنواره فیلم مونترآل


بازیگر ممنوع التصویر ایرانی و یک فیلم بلژیکی، برندگان اصلی جشنواره فیلم مونترآل
بازیگر ممنوع التصویر ایرانی و یک فیلم بلژیکی، برندگان اصلی جشنواره فیلم مونترآل

فیلم بلژیکی «هاستا لا ویستا» درباره سه نوجوان عقب افتاده از لحاظ هوش و رشد بدنی است که به دنبال نخستین تجربه سکسی زندگی خود، راه سفر به اسپانیا و نواحی خوش آب و هوای تاکستان های این کشور را پیش می گیرند. این فیلم برنده جایزه اول فستیوال فیلم مونترآل شد که روز یکشنبه کارخود را پایان داد.

کارگردان فیلم «هاستا لا ویستا»، جفری انتون، توانست جایزه «گراند پری» تماشاگران آمریکای شمالی را از آن خود سازد و علاوه برآن، فیلم او درباره مشکلات دوران بلوغ و نوجوانی به عنوان محبوب ترین فیلم فستیوال از دیدگاه سینماروهای معمولی نیز معرفی شد.

هیئت ژوری فستیوال مونترآل را «ویسنته آراندا» کارگردان اسپانیایی رهبری می کرد. این هیئت جایزه ویژه گراند پری جشنواره را به کارگردان ژاپنی، «ماساتو هارادا» برای فیلم «شرح وقایع مادرم» با شرکت «کوکی یاکوشو» و «کرین کی کی» اهدا کرد.

در بخش رقابت های فستیوال فیلم مونترآل، جایزه بهترین کارگردان به «بریژیت ماریا برتلی» فیلمساز آلمانی فیلم «در برند» تعلق گرفت. در همین بخش جایزه بهترین بازیگر زن فستیوال به بازیگر برجسته ایرانی، فاطمه معتمد آریا برای بازی در فیلم «اینجا بدون من» اقتباسی از نمایش «باغ وحش شیشه ای» اثر نویسنده آمریکایی «تنسی ویلیامز» و از ساخته های «بهرام توکلی» اهدا شد.

منتقدین سینمایی مطبوعات داخل ایران برای توجیه مسئله اقتباس و وام گرفتن از رمان‌ها و نمایشنامه‌های جهانی و مشهور، به ویژه آثار نمایشنامه نویسان آمریکایی برای دستمایه قرار دادن ساخت فیلم در ایران نوشته اند:«فیلم «اینجا بدون من» توانسته به خوبی از عهده بومی کردن شخصیت‌ها و فضای داستان و تطبیق آن با المان های جامعه ایرانی برآید و به همین جهت ذهن تماشاگردر طول تماشای فیلم کمتر به سمت اقتباسی بودن اثر می رود.»

درجایی دیگردرباره «توکلی» که دررشته فیلمنامه نویسی تحصیل کرده است آمده:« شناخت و تسلط کارگردان فیلم «اینجا بدون من» به ساختار فیلمنامه متنی را تحویل می‌دهد که بازیگرهای به جا انتخاب شدهٔ فیلم هم با تکیه به همین نقطه قوت، بازی‌هایی‌ گاه قابل قبول و‌گاه چون چون معتمد آریا، فوق العاده ای را ارائه می‌دهند.»

«فاطمه معتمد آریا» که پس ازوقایع انتخابات در خرداد ۱۳۸۹ در جشنواره سینمایی «کن» در فرانسه بدون حجاب و با مچ‌بند سبز حضور پیدا کرده بود مدتی در ایران ممنوع التصویر بود.

برنده بهترین بازیگر مرد سال جشنواره جهانی فیلم مونترآل نیز به طور مشترک به «بوریس ژیک» بازیگر لهستانی فیلم «کرت» و «دنی هوستون» برای فیلم «بازی» یک درام ورزشی درباره بازیگران یک تیم بسکتبال در دوران هولوکاست اهدا شد.

XS
SM
MD
LG