لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

فرمانده عراقی: هزار پیکارجوی داعش در موصل کشته شده اند


یک فرمانده ارشد ارتش عراق گفت نیروهای ویژه عراقی که در حال مبارزه با داعش در شرق موصل هستند تا کنون هزار شبه نظامی داعش را کشته اند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای ویژه عراقی که در شرق موصل با داعش مبارزه می کنند تا کنون هزار پیکارجوی داعش را کشته اند. ارتش عراق تخمین می زند که حدود ۵ هزار تا ۶ هزار پیکارجو در موصل هستند.

با این حال مبارزه و پیشروی این نیروها به علت پیچیدگی مواضع داعش در موصل کندتر شده است.

نیروهای ویژه عراقی در مبارزه با داعش با نیروهایی روبرو هستند که دائم در حال حرکت و پنهان شدن میان غیرنظامیان در شهر موصل هستند. از سویی دیگر نیز بمبگذارهای انتحاری و خودروهای بمبگذاری شده نیز از عمده چالش های نیروهای ویژه عراقی است.

با گذشت شش هفته از آغاز عملیات آزادسازی موصل، نیروهای ویژه عراقی حدود نیمی از شرق موصل را تحت کنترل خود گرفته اند.

با این حال، تنها نیروهای نخبه عراقی موسوم به «یگان طلایی» موفق شده اند از شرق وارد شهر موصل شوند. ارتش عراق، پلیس فدرال، و کردهای پیشمرگه نیز شهر موصل را از سمت شمال و جنوب محاصره کرده اند. شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران نیز در غرب موصل مستقر شده اند.

به گفته یک فرمانده ارشد نیروهای ویژه عراقی، از آنجا که نیروها وارد مناطق پر جمعیت موصل شده اند، پیشروی کندتر شده تا از تلفات انسانی جلوگیری شود. گفته می شود تاکنون حدود ۷۴ هزار غیرنظامی از موصل گریخته اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG