لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ایران ۰۱:۲۱

سرخط خبرها

فهرست جدید تحسین برانگیزترین زنان و مردان جهان اعلام شد؛ میشل اوباما و بیل گیتس در صدر اسامی قرار گرفتند

تحسین برانگیزترین زنان و مردان جهان بنا به آمار یک سازمان بریتانیایی

شرکت مطالعات و نظرسنجی YouGov در بریتانیا، فهرست سالانه تحسین برانگیزترین زنان و مردان جهان را منتشر کرده است.

امسال در گروه زنان، «میشل اوباما» بانوی اول پیشین آمریکا توانست از آنجلینا جولی، ستاره هالیوود پیشی بگیرد و در صدر فهرست بنشیند. عنوان دومین زن تحسین برانگیز دنیا در دست «اپرا وینفری»، چهره مشهور تلویزیونی است و آنجلینا جولی نفر سوم این فهرست است.

در لیست زنان، بیشتر کسانی که در صنعت سرگرمی فعالیت می کنند به عنوان زنان تحسین برانگیز انتخاب شده اند در حالی که در فهرست مردان، این افراد بیشتر در عرصه های سیاست و تجارت و ورزش فعال هستند.

در گروه مردان، بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت بار دیگر تحسین برانگیزترین مرد جهان شده است. نفر دوم این فهرست، باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا است و رتبه سوم را جکی چان، بازیگر مشهور چینی دارد.

در آمریکا، عنوان تحسین برانگیزترین مرد به باراک اوباما رئیس جمهور پیشین این کشور تعلق گرفته است و دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی آمریکا در رتبه دوم این فهرست قرار دارد.کلینت ایستوود، بازیگر هالیوود نیز سومین مرد مورد تحسین در آمریکا است.

عنوان تحسین برانگیزترین زن در آمریکا نیز به میشل اوباما بانوی پیشین این کشور تعلق گرفته و ملانیا ترامپ، بانوی اول کنونی آمریکا در رتبه سوم این فهرست قرار دارد.

امسال، این نظرسنجی دیدگاه های افراد را از ۴۱ کشور جهان مد نظر قرار داده است و برای تهیه این فهرست با بیش از ۴۲ هزار نفر مصاحبه شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

مایک پمپئو: با ادامه تهدیدها از سوی رژیم ایران، کارزار فشار حداکثری آمریکا نیز ادامه خواهد داشت

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، با اشاره بر ادامه تهدیدها از سوی جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرد که کارزار فشار ایالات متحده نیز ادامه خواهد داشت.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۱۲ خرداد در گفت‌وگو با پادکست دانیل پلتکا گفت: «جمهوری اسلامی ایران تعدادی از تعهدات هسته‌ای خود، که تحت برجام امضا کرده بود، را نقض کرده است.»

مایک پمپئو ضمن تاکید بر ادامه یافتن کارزار فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، گفت که ایالات متحده اقدامات دیگری را نیز به عنوان عوامل بازدارنده در برابر تجاوزگری ایران به کار بسته است. وی همچنین با اشاره به فشارهای دیپلماتیک ایالات متحده بر رژیم ایران، افزود:‌ «ما امیدواریم که جهان متحد شود، بریتانیا و دیگر طرف‌های برجام تهدید منقضی شدن ممنوعیت فروش تسلیحات متعارف [به ایران] را، که تنها چند ماه دیگر اتفاق خواهد افتاد، تشخیص دهند.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «ما خواهان تمدید ممنوعیت فروش تسلیحات به ایران، با توافق همه طرف‌های حاضر در قعطعنامه ۲۲۳‍۱ هستیم. ولی اگر هم چنین چیزی روی ندهد، ما از توان دیپلماتیک خود برای متوقف کردن [فروش تسلیحات به ایران] استفاده می‌کنیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تائید مجدد حکم ۱۵ سال زندان صبا کردافشاری پس از برائت در دادگاه تجدیدنظر

صبا کردافشاری،‌ فعال مدنی و مخالفان حجاب اجباری

صبا کردافشاری،‌ فعال مدنی زندانی، که پیشتر در دادگاه تجدیدنظر از محکومیت ۱۵ سال زندان به اتهام «اشاعه فساد و فحشا» تبرئه شده بود، بار دیگر به خاطر همین اتهام محکوم شد.

حسین تاج، وکیل مدافع صبا کردافشاری، با انتشار متنی در توئیتر و با تائید این خبر اعلام کرد که،‌ این فعال مدنی زندانی و از معترضان به حجاب اجباری روز سه شنبه ۶ خرداد در تماسی تلفنی از زندان اوین به وی اطلاع داده است که حکم ۱۵ سال زندان وی به اتهام «اشاعه فساد و فحشا» که پیش از این در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر از آن تبرئه شده بود در نامه جدیدی از سوی اجرای احکام زندان بار دیگر به او ابلاغ شده است.

به گفته این وکیل دادگستری، وی پس از تماس تلفنی صبا کردافشاری با مراجعه به اجرای احکام دادسرای ارشاد متوجه شده است که مفاد دادنامه تجدیدنظر که بر اساس آن این فعال مدنی تبرئه شده بود تغییر کرده است؛‌ این در حالی است که به گفته این وکیل دادگستری وی پیش از این حکم برائت صبا کردافشاری را شخصا با حضور در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر دریافت کرده بود.

صبا کردافشاری،‌ فعال مدنی زندانی و از معترضان به حجاب اجباری، پیش از این توسط دادگاه انقلاب به اتهام تشویق به فساد و فحشا به ۱۵ سال زندان، به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی به ۷ سال و ۶ ماه حبس، و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال و ۶ ماه زندان محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدید نظر با تبرئه وی از اتهام «تشویق به فساد و فحشا» به ۹ سال کاهش یافته بود.

راحله احمدی، مادر این فعال مدنی زندانی، نیز روز شنبه ۲۶ بهمن ماه پس از حضور در شعبه ۳ اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب تهران بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شده است. وی پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به ۴ سال و دو ماه زندان محکوم شده بود.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، از جمله برخورد با آزادی انتخاب نوع پوشش، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا برای مبارزه با ویروس کرونا ۲ میلیون واحد هیدروکسی‌کلروکین به برزیل می‌فرستد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - کاخ سفید می گوید دو میلیون واحد داروی هیدروکسی‌کلروکین یا «اچ سی کیو» به برزیل فرستاده است تا به آن کشور آمریکای جنوبی در مبارزه با ویروس کرونا کمک کند.

کاخ سفید یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: «اچ سی کیو به عنوان دارویی برای پیشگیری علیه ویروس کرونا در کمک به پرستاران، پزشکان و پرسنل خدمات درمانی استفاده خواهد شد. این دارو همچنین برای درمان برزیلی های مبتلا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.»

«اچ سی کیو» عموما به عنوان داروی مالاریا استفاده می شود. رئیس جمهوری آمریکا اخیر عنوان کرد که از این دارو مصرف کرده است.

در بیانیه کاخ سفید همچنین ذکر شده است که دو کشور آمریکا و برزیل تحقیقات مشترکی را آغاز کرده اند که «شامل آزمایش‌های بالینی تصادفی مدیریت شده است. این آزمایش‌ها به ارزیابی بیشتر ایمنی و اثرگذاری اچ سی کیو در پیشگیری و درمان ویروس کرونا در مراحل آغازین بیماری کمک خواهد کرد.»

ایالات متحده با ۱.۷ میلیون نفر و برزیل با بیش از ۵۱۴ هزار نفر بالاترین آمار مبتلایان به ویروس کرونا را در جهان دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ملکه ۹۴ ساله بریتانیا سوار بر اسب بعد از ۷۵ روز از قرنطینه در آمد

ملکه الیزابت سوار بر «فرن» اسب ۱۴ ساله اش در کاخ وینزر - ۳۱ مه ۲۰۲۰

الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، بعد از ۷۵ روز قرنطینه سوار بر اسب در کاخ وینزر دیده شد.

عکس‌های ملکه ۹۴ ساله سوار بر اسب ۱۴ ساله‌اش به نام فرن، که روز یکشنبه توسط کاخ باکینگهم منتشر شده، در رسانه‌های بریتانیا و شبکه‌های اجتماعی خبرساز شد. این اولین حضور عمومی ملکه از زمان قرنطینه است.

ملکه الیزابت که با همسرش شاهزاده فیلیپ و گروه کوچکی از خدمه از شروع بحران کرونا در کاخ وینزر قرنطینه شده است در این دوران، دو سخنرانی تلویزیونی داشت که در هر دوی آنها به مردم امید و اطمینان خاطر داد.

ملکه بریتانیا حتی برای اولین بار روز تولد خود را که در ۲۱ ماه آوریل است، بی سر و صدا در قرنطینه و از طریق تماس ویدیوی با اعضای خانواده اش جشن گرفت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هاآرتص: ایران در ماه آوریل با هدف افزایش سطح کلرین به شبکه آب آشامیدنی اسرائیل حمله سایبری کرد

روزنامه هاآرتص در گزارشی اعلام کرد حدود دو ماه پیش، ماه آوریل، حمله‌ای سایبری از سوی ایران علیه شبکه آب آشامیدنی اسرائیل و با هدف افزایش کلرین صورت گرفته است.

این گزارش که روز دوشنبه ۱۲ خرداد منتشر شده، می‌گوید خبر این حمله سایبری اولین بار از سوی روزنامه اسرائیلی «یعودت آخرونوت» منتشر، و در آن اعلام شد که برخی اختلالات در شبکه آب برای افزایش کلرین انجام شده است.

روزنامه فایننشال تایمز هم در گزارشی اعلام کرد در صورت موفقیت‌آمیز بودن این حمله، ده‌ها هزار شهروند اسرائیل، از جمله کشاورزان، بدون آب می‌ماندند و در حالت بدتر، صدها تن ممکن بود با بیماری جدی روبرو شوند.

این گزارش می‌گوید اسرائیل در واکنش، کامپیوترهای یک بندر شلوغ ایران را هدف قرار داد که باعث برهم خوردن ترافیک و رفت و آمد دریایی شد.

هاآرتص همچنین گزارش داد ایگال اونا، رئیس اطلاعات سایبری اسرائیل، هفته پیش بدون نام بردن از ایران، تایید کرد که حمله پیچیده‌ای، علیه شبکه آب آشامیدنی اسرائیل صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سناتور روبیو: خشونت در اعتراضات آمریکا توسط افراط‌گرایان چپ و راست تحریک شده و از سوی سه کشور خارجی تشویق می‌شود

سناتور مارکو روبیو، رئیس موقت کمیته اطلاعات سنا

سناتور مارکو روبیو، نماینده جمهوریخواه ایالت فلوریدا در سنای آمریکا و رئیس موقت کمیته اطلاعات سنا، هشدار داد، اقدامات خشونت‌بار و غارت در جریان موج کنونی اعتراضات مشروع در شهرهای آمریکا توسط افراط‌گرایان چپ و راست، که خواهان شروع «یک جنگ داخلی دوم» هستند، تحریک، و در اینترنت از سوی دست‌کم سه کشور خارجی، تشویق می‌شوند.

سناتور روبیو در یک پیام ویدئویی ضبط شده که شامگاه یکشنبه ۱۱ خرداد منتشر شد، گفت: «این معترضانی که بیرون هستند تا در مورد این مسائل حرف بزنند و موضوع کشته شدن آقای فلوید را مطرح کنند، این اعتراضات عمدتا مسالمت‌آمیز بوده است. این‌ها آن دسته‌ای نیستند که غارت می‌کنند، آتش می‌زنند، و به مردم آسیب می‌رسانند. ولی حوالی غروب که می‌شود اتفاقاتی در این اعتراضات روی می‌دهد. ناگهان آنها به خشونت روی می‌آورند و دلیل روی آوردن آنها به خشونت این است که عده‌ای، با کوله‌پشتی پدیدار می‌شوند؛ [عده‌ای] که باتون در دست دارند و مجهز به تجهیزات آتش‌زا هستند.»

مارکو روبیو افزود: «این‌ها چه کسانی هستند؟ چرا که معترضان واقعی در خیابان‌ها به شما خواهند گفت که آن‌ها نمی‌دانند این افراد چه کسانی هستند [و] تا به حال هرگز آن‌ها را ندیده‌اند. این‌ها افراط‌گرایان خشونت‌طلب داخلی هستند و طیفی متشکل از گروه‌های انتیفا، که چپ افراطی هستند، تا برخی گروه‌های راست افراطی را در بر می‌گیرند.»

سناتور روبیو هشدار داد: «هرچند این گروه‌ها به لحاظ ایدئولوژیکی مخالف هم هستند و حتی در برخی از اعتراضات با هم درگیر شده‌اند، ولی هدف مشترک و برخی خواسته‌های مشترک دارند. آنها از پلیس متنفر هستند. از دولت متنفر هستند. و برای همین هم پلیس و نمادهای دولتی را هدف قرار می‌دهند. و آن‌ها می‌خواهند این کشور فرو بپاشد. آن‌ها می‌خواهند که یک جنگ داخلی دوم را آغاز کنند - و برخی از آن‌ها حتی علنا خواستار چنین چیزی شده‌اند.»

سناتور روبیو، که همچنین ریاست کمیته فرعی کمیته روابط خارجی مجلس سنا در امور نیمکره غربی، مبارزه با جرائم فراملی، امنیت غیرنظامی، حقوق‌بشر و امور جهانی مرتبط با زنان را بر عهده دارد، افزود: «ما باید همچنین به کارهایی که این گروه‌ها می‌کنند - و در فضای مجازی از سوی دشمنان خارجی مورد تشویق قرار می‌گیرند - توجه کنیم؛ چرا که این، تهدیدی برای امنیت ما است.»

یک روز پیشتر سناتور روبیو با انتشار یک رشته توئیت تایید کرد که دست‌کم سه کشور خارجی به شکل فعال گزارش‌ها در مورد خشونت در جریان اعتراضات در آمریکا را انتشار داده و در مورد آن بزرگنمایی می‌کنند.

سناتور روبیو در پیام یکشنبه شب خود بدون نام بردن از این کشورهای خارجی گفت: «امشب ما شاهد فعالیت شدید در شبکه‌های اجتماعی در مورد اعتراضات و واکنش به آن از سوی حساب‌های شبکه‌های اجتماعی مرتبط با دست‌کم سه دشمن خارجی، هستیم. آن‌ها خودشان این اختلافات را به وجود نیاوردند؛ ولی به طور فعال و از چند زاویه مختلف، خشونت را تشویق کرده و روی آتش اختلافات نفت می‌ریزند.»

مارکو روبیو در توئیتی دیگر تاکید کرد که «همه نهادهای محلی حافظ قانون شاهد همین وضع است که این نشان واضحی بر این است که افراط‌گرایان خشونت‌گرای داخلی به روند اعتراضات رخنه کرده‌اند، آن را ربوده‌اند، و از آن سوءاستفاده می‌کنند.»

با گذشت اندک زمانی از مرگ جورج فلوید، یک شهروند آمریکایی آفریقایی‌تبار - که روز دوشنبه گذشته در مینیاپولیس، زمانی که یک افسر پلیس سفیدپوست او را با فشار زیاد روی زمین نگهداشته بود، رخ داد - اعتراضات در سرتاسر آمریکا آغاز شد. این اعتراضات طی شش روز گذشته ادامه داشته است و نیروهای گارد ملی دست‌کم در ۱۵ ایالت و نیز در شهر واشنگتن مستقر شده‌اند.

تا شامگاه یکشنبه، مقامات محلی در دست‌کم ۴۰ شهر و یا بخش و در ۲۱ ایالت، دستور منع آمدوشد را داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شرکت‌های آمریکایی از اعتراضات سراسری در آن کشور حمایت می‌کنند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - شرکت های آمریکایی معمولا در دوران اعتراضات سکوت می‌کنند. اما این بار چنین نیست.

شرکت‌های فناوری، مالی، پوشاک، و سرگرمی در حمایت از اعتراضات به رفتار پلیس با سیاهپوستان پیام‌هایی ارسال کرده‌اند.

کِلی مَکِلهِینی، استاد دانشکده بازرگانی دانشگاه برکلی و بنیانگذار «مرکز انصاف، جنسیت، و رهبری» این دانشکده، می‌گوید: «من از [زیاد بودن] شمار مدیرانی که برای اولین بار در این باره صحبت کرده اند، شوکه شده‌ام.»

به باور او آن چه آن‌ها را به اعلام موضع واداشته بیرحمی آشکار در ویدیویی است که در آن یک افسر پلیس سفیدپوست در شهر مینیاپولیس زانوی خود را پشت گردن مرد سیاهپوستی به نام جرج فلوید گذاشته است و فشار می‌دهد. جرج فلوید جان خود را از دست داد.

مَکِلهِینی تاکید دارد که این شرکت ها توسط انسان‌هایی اداره می شود که «کارگران، مدیران، و مشتریان سیاهپوست و رنگین‌پوست دارند. خطرات ... وجود دارد، اما منافع آن بر خطراتش سنگینی دارد.»

«نتفلیکس» در توییتی با بیان این که «سکوت اختیار کردن همدستی است» افزوده است: «ما وظایفی در برابر اعضا، کارکنان، تولیدکنندگان، و هنرمندان سیاهپوست‌مان داریم [که بر اساس آن باید] صدای‌مان را بلند کنیم.»

«گوگل» در صفحه جستجوی اصلی خود افزوده است: «ما از برابری نژادی و همه آنها که در جستجوی آن هستند، حمایت می‌کنیم.»

«توییتر» صفحه کاربری خود را با هشتگ «زندگی سیاهان مهم است» تغییر داد.

«مدیر مایکروسافت» از کارکنان آن شرکت خواست «در دفاع از تغییر در شرکت ما، جوامع ما، و به طور گسترده در جامعه، به او و تمام اعضای ارشد مدیریت بپیوندند.»

مدیر «سیتی بانک» که یک آمریکایی آفریقایی‌تبار است در بلاگی نوشت: «نژادپرستی کماکان در رنج فراوان و زشتی های جامعه ما ریشه دارد. تا زمانی که این امر حقیقت دارد، آرمان‌های دوقلوی آمریکا، یعنی آزادی و برابری، دور از دسترس خواهند بود.»

مدیرعامل «تارگت» که فروشگاه هایش در سراسر ایالات متحده غارت شده و مقر اصلی آن در شهر مینیاپولیس است می گوید مرگ یک مرد سیاهپوست دستگیر شده به دست یک افسر پلیس سفیدپوست، دردی که سال‌ها انباشته شده بود را آزاد کرده است.

با گسترش اعتراضات به مرگ جرج فلوید در سراسر ایالات متحده، شرکت تولیدکننده پوشاک ورزشی «نایکی» در ویدیویی از معترضان حمایت کرد: «نژادپرستی را نادیده نگیرید. قبول نکنید که جان بیگناهی از میان ما گرفته شود. بیش از این عذر و بهانه نیاورید.»

«آدیداس» رقیب «نایکی» این توییت را به اشتراک گذاشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بحران کرونا در جهان؛ ادعای جنجالی یک رئیس بیمارستان در ایتالیا: ویروس کرونا از نظر بالینی دیگر در ایتالیا وجود ندارد

در حالی که بحران کرونا در جهان همچنان ادامه دارد، شمار مبتلایان به این ویروس به بیش از ۶ میلیون و ۲۸۱ هزار نفر رسیده، و تعداد قربانیان این ویروس از ۳۷۴ هزار نفر فراتر رفته است، ادعای رئیس بیمارستان سنت رافائل شهر میلان مبنی بر این که این ویروس دیگر از نظر بالینی در ایتالیا وجود ندارد، با واکنش‌های زیادی رو‌به‌رو شده است.

به نوشته نشریه گاردین، ‌آلبرتو زانگریلو، رئیس بیمارستان سنت رافائل شهر میلان، در مصاحبه‌ای گفت که آزمایش‌های ابتلا به کرونا که طی ۱۰ روز گذشته انجام شده است نشان می‌دهد که «میزان ابتلا به ویروس کرونا از نظر کمّی، در مقایسه با یکی دو ماه گذشته، تقریبا به صفر رسیده است.»

با این حال ساندرا زامپا، معاون وزیر بهداشت ایتالیا، گفت «تا زمانی‌که شواهد علمی در حمایت از نظریه ناپدید‌شدن ویروس در دست نیست … من از تمام کسانی که با اطمینان در این مورد ابراز نظر می‌کنند، دعوت می‌کنم مردم را سردرگم نکنند.»

در حال حاضر ایتالیا با بیش از ۳۳هزار مرگ، رتبه سوم قربانیان کرونا را در جهان دارد.

اما در ایران نیز بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، بیشترین شمار ابتلای روزانه به کرونا طی دو ماه اخیر ثبت شد. بر این اساس در ۲۴ ساعت گذشته ۲ هزار و ۹۷۹ مورد ابتلا شناسایی شده است.

هرچند آمار واقعی بسیار بیشتر از ارقام اعلام شده است و مقامات در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان اطلاع‌رسانی نمی‌کنند. پیشتر یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته بود آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است.

با افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ایران به نظر می رسد که این کشور در معرض موج دوم شیوع این ویروس قرار گرفته است. سعید نمکی وزیر بهداشت ایران نیز هشدار داده که ممکن است همه گیری این بیماری قوی‌تر از گذشته بازگردد.

اما پلیس هنگ کنگ با استناد به اقدامات مربوط به کووید ۱۹، بزرگداشت اعتراضات میدان «تیان‌آن‌من» را ممنوع اعلام کرد. با توجه به تجمعات اخیر در هنگ کنگ، این اقدام مقامات نیز قابل پیش‌بینی بود.

روز ۴ ژوئن ۱۹۸۹، دولت حزب کمونیست چین تانک‌ها و سربازان خود را برای برهم زدن هفته‌ها اعتراض در میدان تیان‌آن‌من، به آن محل فرستاد. این اقدام با مقاومت معترضان رو به رو شد و به درگیری‌های خونینی انجامید که در نتیجه آن شمار بسیار زیادی کشته و زخمی شدند. شمار کشته‌شدگان آن واقعه، که به کشتار میدان تیان‌آن‌من معروف است، از چند صد نفر تا چند هزار نفر تخمین زده می‌شود.

همچنین نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، نیز ابتلای خود و خانواده‌اش به کرونا را تایید و اعلام کرده است که از محل اقامت خود مسئولیتش را ادامه خواهد داد.

در ادامه کاهش محدودیت ها در کشورهای مختلف فیلیپین نیز اقتصاد خود را به آرامی بازگشایی می کند. حمل و نقل عمومی در این کشور همچنان محدود است و کلاس‌های درس برای دو هفته دیگر همچنان تعلیق هستند. اما آرایشگاه ها و سالن های زیبایی می توانند از هفته آینده با یک سوم ظرفیت خود فعالیت خود را شروع کنند. فیلیپین یکی از کانون‌های شیوع کرونا در جنوب شرقی آسیا است و تاکنون بیش از ۱۸ هزار مبتلا و ۹۵۷ مرگ را ثبت کرده است.

از سوی دیگر ژاپن نیز اعلام کرد که در نظر دارد مرزهای خود را به روی مسافران ورودی از برخی از کشورها که میزان کرونا در آن‌ها کاهش یافته است، باز کند. بنابر گزارش رسانه‌های این کشور، دولت ژاپن در نظر دارد که در ماه های آینده به مسافران ورودی از تایلند، ویتنام، استرالیا، و نیوزلند اجازه دهد به این کشور سفر کنند. وزارت خارجه ژاپن هنوز در این باره اظهار نظری نکرده است.

در برزیل نیز با شناسایی بیش از ۱۶ هزار مورد جدید ابتلا، شمار مبتلایان به کرونا از ۵۰۰ هزار نفر فراتر رفت و با این حساب برزیل پس از آمریکا در رده دوم بیشترین شمار مبتلایان کووید ۱۹ را به خود اختصاص داده است.همچنین برزیل از نظر مرگ و میر نیز با آمار ۲۹هزار و ۳۴۱نفر در رتبه چهارم قرار دارد.

آمار مبتلایان به کرونا در قاره آفریقا نیز به ۱۴۵ هزار نفر نزدیک می شود. این آماری است که از سوی ۵۴ کشور آفریقایی گزارش شده است و براین اساس تا کنون ۴هزار و ۱۰۰ بیمار کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

آفریقای جنوبی بیشترین مورد ابتلا به کرونا را به خود اختصاص داده و مصر نیز بیشترین شمار مرگ بر اثر این بیماری را در این قاره ثبت کرده است.

اما در روسیه، مراکز خرید و پارک ها در مسکو از روز دوشنبه بازگشایی می شود. کاهش این محدودیت‌ها پس از آن انجام شد که ولادیمیر پوتین اعلام کرد اوج شیوع کرونا در این کشور گذر کرده است.

بنا بر آمار رسمی روسیه، این کشور تاکنون با بیش از ۴۱۴ هزار مبتلا در رده سوم جدول ابتلا به کرونا در جهان قرار دارد. با این وجود آمار رسمی کشورهایی مانند روسیه، چین، و ایران قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وکیل جرج فلوید خواستار تغییر اتهام افسر پلیس به «قتل درجه یک» شد

بنجامين کرامپ، وکیل خانواده جرج فلوید

وکیل خانواده جرج فلوید اعلام کرد افسری که زانویش را چندین دقیقه روی گردن جرج فلوید گذاشته بود، فرد جان‌باخته را از قبل می‌شناخت و از این رو اتهام او باید از «قتل درجه سه» به «قتل درجه یک» تغییر کند.

بنجامین کرامپ، وکیل خانواده فلوید، روز یکشنبه ۱۱ خرداد در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس با اشاره به این که آن افسر پلیس و جرج فلوید در گذشته در یک منطقه کار می‌کردند، گفت که آن افسر پلیس نه فقط برای یک یا دو دقیقه، که بین هشت تا نه دقیقه، با نیت مشخص زانویش را روی گردن جورج فلوید، که التماس می‌کرد و می‌گفت نمی‌تواند نفس بکشد، گذاشته بود و این اقدام به مرگ او منتهی شده است.

در قوانین جزایی ایالات متحده آمریکا، قتل درجه سه به مواردی اطلاق می‌شود که متهم در پی عملی خطرناک، باعث قتل شود. قتل درجه یک، به زمانی اطلاق می‌شود که متهم با نیت مشخص برای کشتن، مرتکب قتل شده باشد.

در حال حاضر در شماری از ایالت‌ها و شهرهای آمریکا اعتراضاتی نسبت به مرگ جرج فلوید جریان دارد. جرج فلوید یک مرد ۴۶ ساله سیاهپوست آمریکایی آفریقایی‌تبار بود که روز دوشنبه ۵ خرداد توسط پلیس شهر مینیاپولیس در ایالت مینه‌سوتا به ظن کلاهبرداری بازداشت شد. پلیسی که او را بازداشت کرد، برای چند دقیقه پایش را روی گردن جرج فلوید گذاشت و در نهایت فلوید در بازداشت درگذشت. پلیس بعدا گفت فلوید هنگام دستگیری مقاومت می‌کرد. با این حال این پلیس و سه مامور دیگر اخراج شدند و شهردار مینیاپولیس علیه این پلیس اعلام جرم کرد. پرزیدنت ترامپ پیشتر خواستار تحقیق اف‌بی‌آی و دادستان کل آمریکا در این مورد شده بود.

در برخی شهرها، گروهی از معترضان به فروشگاه‌ها و مشاغل حمله کردند و موجب تخریب و غارت این فروشگاه‌ها شدند. پرزیدنت ترامپ روز شنبه دهم خرداد از مسئولان در مینه‌سوتا خواست هنگام بازگرداندن نظم و قانون در مینه‌سوتا در پی اعتراضات اخلالگرانه، «قاطع‌تر» باشند و گفت که ارتش ایالات متحده می‌تواند سریعا برای ارائه کمک فرا خوانده شود.

در همین رابطه، پرزیدنت ترامپ روز یکشنبه انتقادهای گذشته خود از گروه چپ افراطی «انتیفا»، که به راه‌اندازی اعتراضات مختل‌کننده گسترده در مینیاپولیس و ده‌ها شهر دیگر آمریکا متهم شده است، را تکرار کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آتش سوزی در منطقه حفاظت شده خائیز پس از چند روز خاموش شد

گزارش‌ها حاکی است که آتش در منطقه حفاظت شده خائیز واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد، پس از گذشت نزدیک به یک هفته خاموش شده است با این حال نگرانی ها از شعله‌ور شدن دوباره این منطقه وجود دارد.

برخی از روزنامه نگاران و فعالان محیط زیست نیز در شبکه های اجتماعی گزارش دادند که این آتش درنیمه‌های شب گذشته فروکش کرده است.

در روزهای گذشته چندین منطقه جنگلی در جنوب غرب ایران طعمه آتش شدند. به جزء منطقه خائیز، جنگل‌های منطقه دیل شهرستان گچساران، مناطق جنگلی در اندیکا، گتوند و شوش استان خوزستان نیز دچار آتش سوزی شدند.

با این حال گزارش شده بود که هیچ‌گونه تجهیزات اطفاء حریق در منطقه وجود ندارد و نیروهای مردمی با دستان خالی اقدام به خاموش کردن آتش کرده‌اند.

اما در جریان مهار آتش در این منطقه بنا به گفته رئیس هلال احمر بهبهان هفت نفر از جمله یک محیط‌بان و چندنفر از اهالی منطقه مصدوم و برای مداوا به بیمارستان منتقل شدند.

به گفته کارشناسان، کمبود جدی امکانات و تجهیزات و فناوری خاموشی آتش جنگل ها همه ساله باعث آسیب های جدی و خسارات بزرگی به سرمایه های طبیعی ایران می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نخست وزیر ارمنستان و خانواده‌اش به کرونا مبتلا شدند

نخست وزیر ارمنستان در برنامه زنده از طریق فیسبوک، اعلام کرد که نتیجه آزمایش کرونا او و خانواده‌اش مثبت اعلام شده است.

نیکول پاشینیان، روز دوشنبه ۱۲ خردادماه، با اعلام این خبر گفت که هیچ علامتی از این بیماری نداشته و این آزمایش را به دلیل برنامه دیدار با افراد ارتش انجام داده است.

این خبر را نخست‌وزیر ارمنستان به صورت زنده از طریق فیس‌بوک به مخاطبان اعلام کرد و گفت از قرنطینه خانگی اداره دولت را ادامه خواهد داد.

ارمنستان با جمعیت ۳ میلیون نفری خود تا کنون ۱۳۹ مورد مرگ به دلیل کرونا را ثبت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئیس جمهوری برزیل در جمع معترضان به دیوان عالی این کشور حاضر شد

ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل، روز یکشنبه ۱۱ خرداد ماه در حالی که سوار بر اسب بود، به جمع اعتراض کنندگان به دیوان عالی این کشور پیوست. دیوان عالی برزیل در حال تحقیق درباره آقای بولسونارو است.

به گزارش رویترز، ژائیر بولسونارو دیوان عالی برزیل را محکوم کرده است. این دیوان درباره «دخالت» آقای بولسونارو در امور مربوط به پلیس و پرونده‌ای در رابطه با «کمپین تهمت و تهدید» از سوی طرفدارانش در شبکه های اجتماعی تحقیق می کند.

رئیس جمهوری برزیل اعلام کرد که این اقدام دیوان عالی، بحران سیاسی در این کشور که با شیوع گسترده ویروس کرونا همزمان شده را عمیق‌تر کرده است.

برزیل که از لحاظ شمار مبتلایان به کرونا پس از آمریکا در رده دوم جهانی قرار دارد، تاکنون ۵۱۴ هزار مورد ابتلا به این ویروس را ثبت کرده است که از میان آنان، بیش از ۲۹ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کاهش محدودیت‌ها در ترکیه؛ بازار تاریخی استانبول به روی عموم باز شد

کارکنان در حال ضد‌عفونی کردن زمین بازار بزرگ اسنانبول

همزمان با آماده‌شدن ترکیه برای برداشتن محدودیت‌های اعمال شده برای جلوگیری از شیوع کرونا در آن کشور، از جمله تعلیق پرواز‌های داخلی، کارکنان در لباس‌های محافظ سفید و ماسک صورت، روز شنبه ۱۰ خرداد، بازار بزرگ استانبول را جارو کرده و ضدعفونی کردند.

عادل قره‌اسماعیل‌اوغلو، وزیر راه و ترابری ترکیه، گفت پروازهای داخلی بین استانبول، آنکارا، ازمیر، آنتالیا، و ترابزون از روز دوشنبه ۱۲ خرداد از سر گرفته خواهد شد.

بازار بزرگ استانبول که پیشنیه آن به قرن پانزده میلادی باز می‌گردد، از ۲۳ ماه مارس (۴ فروردین) به روی عموم بسته بود و اکنون کف این بازار قبل از بازشدن کاسبی ها در روز دوشنبه، تمیز و ضدعفونی می شود.

به گفته هیئت مدیره بازار بزرگ استانبول، دمای بدن خریداران پیش از ورود به این بازار گرفته خواهد شد و تنها تعداد محدودی از مردم اجازه ورود همزمان به آن را دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: گروه انتیفا به عنوان یک سازمان تروریستی تعیین خواهد شد

پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا

پرزیدنت ترامپ روز یکشنبه انتقادهای گذشته خود از گروه چپ افراطی «انتیفا»، که به راه‌اندازی اعتراضات مختل‌کننده گسترده در مینیاپولیس و ده‌ها شهر دیگر آمریکا متهم شده است، را تکرار کرد.

پرزیدنت ترامپ در توئیتر نوشت: «ایالات متحده آمریکا انتیفا را به عنوان یک سازمان تروریستی تعیین خواهد کرد.» پرزیدنت ترامپ از واژه انتیفا،‌ که کوتاه شده عبارت «انتی‌فاشیست‌ها» (ضدفاشیست‌ها) است، استفاده کرد. این اصطلاح برای توصیف گروه گسترده‌ای از کنشگران، ‌که باورهای سیاسی‌شان به چپ افراطی گرایش دارد و اغلب از تاکتیک‌های افراطی یا ستیزه‌جویانه برای منتقل کردن پیام‌هایشان استفاده می‌کنند، به کار می‌رود.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین از نیروهای گارد ملی، که روز شنبه برای کمک به پلیس محلی مینیاپولیس جهت حفظ نظم و قانون به آن شهر فراخوانده شدند، ستایش کرد.

او نوشت: «به گارد ملی‌مان به خاطر این عملکرد عالی‌، که شب گذشته بلافاصله پس از ورود به مینیاپولیس [در ایالت] مینه‌سوتا به نمایش گذاشتند، شادباش [می‌گویم]. هرج‌و‌مرج‌طلبان تحت رهبری انتیفا و دیگران به سرعت متوقف شدند.»

پرزیدنت ترامپ یک روز قبل از آن، از مقامات شهر مینیاپولیس و ایالت مینه‌سوتا خواسته بود که در مقابل معترضانی که به خشونت متوسل می‌شوند، «قاطع‌تر باشند.»

پرزیدنت ترامپ روز شنبه در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «زیرا این افراد، این انتیفا - [متشکل از] شمار زیادی از افراد بد چپ افراطی است و باید به آنها یاد داده شود که نمی‌توانند این کارها را انجام دهند.»

ویلیام بار، وزیر دادگستری ایالات متحده، بعد از ظهر یکشنبه با انتشار یک بیانیه نوشتاری اعلام کرد که «اقدامات ماموران اِعمال قانونِ دولت فدرال بر بازداشت‌کردن و طرح اتهام علیه تحریک‌کنندگان افراطی خشونت‌گرا، که اعتراضات مسالمت‌آمیز را ربوده و قوانین فدرال را نقض کرده‌اند، متمرکز خواهد بود.»

وی گفت: «در حالی که در بسیاری از شهرهای سراسر کشور آشوب به راه افتاده، صداهای اعتراضات مسالمت‌آمیز و مشروع توسط عناصر افراطی ربوده شده است. گروه‌هایی متشکل از عناصر افراطی غیربومی و تحریک‌کنندگان از این اوضاع برای پیش بردن برنامه جداگانه، خشونت‌آمیز، و افراطی خودشان سوءاستفاده می‌کنند.»

بار اعلام کرد: «خشونتی که توسط انتیفا و سایر گروه‌های مشابه آن در ارتباط با آشوب و بلوا روی داده، تروریسم داخلی است و به همین ترتیب با آن برخورد خواهد شد.»

مقام‌های آمریکایی پیش‌بینی می‌کنند فصل توفان‌های اقیانوس اطلس امسال فعال‌تر باشد

نمایی از ایالت‌های کارولینای جنوبی و فلوریدا از بالای آسمان.

بخش انگلیسی صدای آمریکا – مقام‌های آمریکا پیش‌بینی می‌کنند فصل توفان‌های اقیانوس اطلس امسال فعال‌تر باشد؛ به طوری که چالش جدیدی را برای مردم آمریکا، که در حال دست و پنجه نرم کردن با ویروس جدید کرونا هستند، به وجود می‌آورد.

مقام‌های آژانس مدیریت بحران فدرال (فیما) روز پنجشنبه در جلسه‌ای با دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، وی را در جریان این موضوع قرار داده و کلیات تدابیر پیش‌بینی شده برای آمادگی در برابر توفان‌های فصلی اقیانوس اطلس را به او ارائه کردند.

نیل جِیکاب، سرپرست اداره ملی امور جوی و اقیانوسی، گفت: «اقیانوس اطلس نگرانی بزرگ امسال است. ما انتظار سالی [با توفان‌های دریایی] بالاتر از میانگین معمول داریم ... [البته] این بالاتر از میانگین، به آن معنا نیست که تندبادها لزوما به خشکی می‌رسند.»

این فصل از روز دوشنبه آغاز خواهد شد، و کارشناسان تاکنون ایجاد دو تندباد را به اسامی «آرتور» و «برتا» شناسایی و تایید کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سرویس مخفی آمریکا از زخمی شدن بیش از ۶۰ نیروی امنیتی در اعتراضات دو روز اخیر در نزدیکی کاخ سفید خبر داد

اعتراضات در واشنگتن

سرویس مخفی آمریکا، که مسئولیت حفاظت از کاخ سفید و رئیس جمهوری ایالات متحده را بر عهده دارد، در بیانیه‌ای کتبی که روز یکشنبه ۱۱ خرداد منتشر کرد از زخمی شدن بیش از ۶۰ نیروی امنیتی در جریان اعتراضاتی که پس از مرگ جرج فلوید طی جمعه شب تا یکشنبه صبح در نزدیکی کاخ سفید برپا شده بود، خبر داد.

در این بیانیه آمده است: «برخی از تظاهرکنندگان بارها تلاش کردند حفاظ‌های امنیتی را در هم بشکنند، و به شش خودرو سرویس مخفی نیز آسیب رساندند.»

این بیانیه ضمن تایید «موارد متعدد آسیب‌دیدگی چندین مامور سرویس مخفی و نیروهای ویژه به خاطر برخورد آجر، سنگ، بطری، ترقه، و دیگر اشیای پرتاب‌شده [توسط معترضان] به سوی آنها،» اضافه کرد که «پرسنل سرویس مخفی همچنین به طور مستقیم و با مشت و لگد مورد حمله و در معرض ترشحات بدن [معترضان] قرار گرفتند. در مجموع ۱۱ مامور که زخمی شده بودند به یک بیمارستان محلی منتقل شدند و به خاطر جراحات‌شان، که تهدید جانی علیه آنها محسوب نمی‌شد، تحت درمان قرار گرفتند.»

سرویس مخفی با بیان این که «هیچ فردی از حفاظ‌های کاخ سفید عبور نکرد و هیچکدام از افرادی که توسط ماموران سرویس مخفی محافظت می‌شوند نیز در معرض خطر قرار نگرفتند» افزود، «افسران سرویس مخفی یک نفر را بازداشت کردند.»

در این بیانیه آمده است: «سرویس مخفی حق برگزاری تجمع را محترم می‌شمارد، و ما از افراد می‌خواهیم جهت ایمنی همه، آن را به صورت مسالمت‌آمیز انجام دهند.»

پیتر نوشِم، رئیس پلیس شهر واشنگتن، اعلام کرد که پلیس پایتخت در اعتراضات شنبه شب ۱۷ نفر را در آن شهر بازداشت کرده است.

وی روز یکشنبه در یک نشست خبری با خبرنگاران همچنین گفت که یازده مامور پلیس در جریان اعتراضات زخمی شدند- که البته هیچکدام از آنها در معرض خطر جانی قرار ندارد - اما یکی از آنها به دلیل شکستگی استخوان پا از چند نقطه به دلیل اصابت یک قطعه سنگ پرتاب‌شده توسط معترضان امروز تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

آقای نوشِم گفت: «ما همیشه در واشنگتن از اعتراض‌های مسالمت‌آمیز استقبال می‌کنیم. این در جامعه آمریکایی ما ضروری است. اما نمی‌توانیم اجازه دهیم افرادی به قصد تخریب اموال به شهر ما بیایند، یا آن که به مردم آسیب برسانند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پاپ فرانسیس در انتقاد از تصمیم کشورها برای بازگشایی اقتصاد: مردم مهم‌تر هستند

پاپ فرانسیس روز یکشنبه ۱۱ خرداد، با اشاره به تصمیم کشورها برای بازگشایی اقتصاد و لغو محدودیت‌های مربوط به ویروس جدید کرونا، تاکید کرد که مردم مهم‌تر از اقتصاد هستند.

به گزارش رویترز، رهبر کاتولیک‌های جهان این اظهارات را در نطق هفتگی خود در واتیکان، و برای نخستین بار بعد از گذشت حدود سه ماه از پنجره مقابل میدان سنت پیتر، مطرح کرد.

وی گفت: «مردم را التیام دهید، نه آن که برای کمک به اقتصاد (پول) جمع کنید، دوای درد مردم باشید که مهم‌تر از اقتصادند ... ما مردم معابد روح القدس هستیم، و اقتصاد [چنین] نیست.»

پاپ فرانسیس البته از کشور خاصی نام نبرد، اما بسیاری از دولت‌ها در حال تصمیم‌گیری بین بازگشایی کسب‌وکارها و ادامه خانه‌نشینی و محدودیت‌های اجتماعی پس از کرونا هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

درهای مساجد عربستان برای نخستین بار بعد از دو ماه به روی نمازگزاران باز شد

عکس از آرشیو

مساجد عربستان سعودی روز یکشنبه ۱۱ خرداد، برای نخستین بار بعد از بیش از دو ماه اعمال محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس جدید کرونا، درهای خود را به روی نمازگزاران باز کردند.

به گزارش رویترز، مردم در حالی برای نماز صبح راهی مساجد محل شدند که محدودیت‌هایی مثل لزوم استفاده از ماسک صورت و رعایت فاصله‌گذاری و پرهیز از دست دادن، هنوز پا برجا است.

مسئولان سعودی اوایل ماه جاری اعلام کردند محدودیت‌ها در سه مرحله برداشته خواهد شد و اوج آن در ۲۱ ژوئن - زمانی که مقررات منع تردد به استثنای شهر مکه لغو می‌شود - خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر امورخارجه بریتانیا: ما گام‌‌های سنجیده‌ای در تسهیل تعطیلی شهرها بر می‌داریم

آرشیو - دامنیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا

دامنیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا، که قبلاً به خاطر عملکرد سریع‌ در کاستن محدودیت‌های فاصله‌گیری اجتماعی، مورد انتقاد قرار گرفته بود، روز یکشنبه ۱۱ خرداد گفت که تسهیل «سنجیده» محدودیت‌ها و تعطیلی شهرها، اکنون «قدم درستی» است.

به گزارش رویترز، آقای راب به اسکای نیوز گفت: «ما مطمئن هستیم که اکنون زمان مناسبی برای برداشتن این قدم است. ما این قدم‌ها را آهسته و خیلی با احتیاط، بر پایه علم و همین طور بر پایه این که بتوانیم ویروس [کرونا] را تحت کنترل داشته باشیم، بر می‌داریم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تنها در یک روز بیش از ۸ هزار مورد جدید کووید۱۹ در هند گزارش شده است

کادر بیمارستان در حال حمل جسد یکی از جان‌باختگان کووید۱۹ به سردخانه - بمبئی، هند - ۲۹ مه ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا - هند طی تنها یک روز ۸ هزار مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا را گزارش داده است که بالاترین رقم روزانه ابتلا در این کشور است..

به گزارش وزارت بهداشت هند در روز یکشنبه ۱۱ خرداد، تعداد موارد تایید شده کووید۱۹ در هند نزدیک به ۱۸۳ هزار نفر گزارش شده‌است که ۵٫۱۶۴ تن از آنها، از جمله ۱۹۳ تن در ۲۴ ساعت گذشته، جان باخته‌اند.

بیشتر موارد جدید کووید۱۹ در ۶ ایالت هند، از جمله دهلی نو، پایتخت هند گزارش داده شده اند. و بیش از ۶۰ درصد از موارد مرگ و میر از بیماری کووید۱۹ در دو ایالت مهاراشترا، مرکز مالی هند، و گجرات، ایالتی که نارندرا مودی نخست وزیر هند در آن زندگی می کند، ثبت شده‌اند.

کارشناسان بهداشت عمومی هند از عملکرد دولت مودی در مقابله با شیوع کووید۱۹ انتقاد کرده‌اند. آنها در نامه ای که در ۲۵ ماه مه به دفتر مودی فرستادند، گفتند که از بین بردن ویروس& آن هم در زمانی که در جامعه در حال سرایت است، برخوردی «غیر واقعی» است.

دولت هند ادامه سرایت ویروس کرونا در جامعه را، با وجود این که هر روز موارد جدیدی گزارش داده می شود، انکار می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پیش‌بینی مؤسسه اعتبارسنجی «اس‌اند‌پی»: اقتصاد ابوظبی امسال حدود ۷.۵ درصد کوچک می‌شود

مؤسسه اعتبارسنجی «اس‌اند‌پی» می‌گوید انتظار می‌رود تولید ناخالص داخلی ابوظبی امسال، به دلیل کاهش تولید نفت و تاثیرات شیوع ویروس جدید کرونا، ۷.۵ درصد کاهش یابد.

به گزارش رویترز، این نهاد معتبر رتبه بندی اقتصادی همچنین برآورد کرده است کسری بودجه امسال این امارت نفت‌خیز به حدود ۱۲ درصد برسد. این رقم سال قبل ۰.۳ درصد بود.

«اس‌اند‌پی» درعین حال پیش بینی کرده است که امارت‌های کوچکتر امارات متحده عربی، با این شرایط و در صورت بروز بحران مالی، از دولت کمک مالی فوق‌العاده دریافت کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هند مراکز خرید، هتل‌ها، و رستوران‌ها را در بخش‌هایی از آن کشور بازگشایی می‌کند

دست فروش با ماسک در بازاری در هند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - به گفته مقامات هند، بعد از پایان تعطیلی شهرها در برخی از بخش‌های کشور، مراکز خرید، هتل‌ها، رستوران‌ها، و مراکز مذهبی اجازه بازگشایی دارند. هرچند، مناطقی که بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا دیده اند تا یک ماه دیگر تعطیل خواهند ماند.

همزمان با افزایش تعداد موارد جدید ابتلا به کووید۱۹ در هند در چند روز اخیر، نارندرا مودی، نخست وزیر هند، گفت که «نبرد ادامه خواهد داشت» و از مردم خواست که برای پیشگیری از همه‌گیری جهانی کرونا، از قوانین تعطیلی شهرها پیروی کنند.

آقای مودی روز شنبه در بیانیه‌ای گفت: «کشور ما علاوه بر جمعیت زیاد و منابع محدودش، با مشکلات زیاد دیگری احاطه شده است.» وی در عین حال نسبت به موفقیت هند ابراز امیدواری کرد و گفت که آن کشور در نبرد با ویروس کرونا به سوی «پیروزی» در حرکت است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کپسول حامل فضانوردان ناسا به خوبی عمل کرد؛ درگن به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید

کپسول فضاپیمای درگن ساخت شرکت خصوصی آمریکایی اسپیس اکس

کپسول حامل داگ هرلی و باب بنکن، فضانوردان ناسا، ساعت ۱۰:۱۶ بامداد یکشنبه ۱۱ خرداد به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید.

به گزارش آسوشیتدپرس، این دو فضانورد پیشتر و زمانی که برای پهلوگیری به ایستگاه فضایی بین‌المللی نزدیک می‌شدند، گفتند که کپسول حامل آنها به خوبی عمل می‌کند.

کپسول حامل این دو فضانورد آمریکایی، ۱۹ ساعت پس از پرتاب راکت فالکون۹ از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا در بعد از ظهر روز شنبه، به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید.

این نخستین بار است که یک فضاپیما، که یک شرکت خصوصی آمریکایی آن را ساخته و مالک آن است، فضانوردان را به ایستگاه فضایی در مدار زمین اعزام می‌کند.

فضاپیمای درگن و راکت فالکون۹ ساخت شرکت «اسپیس اکس» هستند که روز گذشته با همکاری ناسا، برای نخستین بار پس از گذشت حدود یک دهه این عملیات تاریخی را انجام دادند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

با بسته شدن مرزها در طول بحران کرونا، کانادا روی گردشگری داخلی سرمایه‌گذاری می‌کند

مرز بین کانادا و آمریکا

کانادا قرار است نزدیک به ۲۲ میلیون دلار آمریکا برای ترویج گردشگری ساکنانش در داخل آن کشور سرمایه‌گذاری کند.

به گزارش رویترز، هیئت بازایابی ملی کانادا به نام «مقصد: کانادا» که تمرکز آن معمولاً بر جذب گردشگران خارجی به کانادا است، روز یکشنبه ۱۱ خرداد اعلام کرد که به خاطر بسته شدن مرزهای کشور برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، می خواهد با این کار گردشگری در داخل کشور را میان کانادایی ها ترویج دهد.

کانادا که به خاطر بیماری کووید۱۹ تا کنون بیش از ۷ هزار نفر تلفات داشته است، از ماه مارس مرز‌هایش را به روی سفر‌های غیرضروری بسته است و معلوم نیست چه زمانی آن را بازگشایی کند.

تعطیلی شهرها موجب از پا درآمدن صنعت گردشگری در این کشور شده است. بنا به آمار ماه آوریل، ۴۲ درصد از صنایع غذایی بیش از ۵۰ درصد از در آمد خود را از دست دادند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر ارتش آمریکا: نیروهای گارد ملی «برای پاسداری از آرمان اعتراضات مسالمت‌آمیز» در واشنگتن فعال شدند

برگرفته از وبسایت گارد ملی منطقه کلمبیا، شهر واشنگتن

گارد ملی «منطقه کلمبیا» (دی.‌سی) در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای گارد ملی واشنگتن شامگاه شنبه، برای کمک به پلیس محلی جهت برقراری نظم عمومی در جریان تظاهرات خیابانی در حومه کاخ سفید، فعال شده‌اند.

رایان مک‌کارتی، وزیر ارتش، پیش از اعزام نیروها و در جریان دیدار از ستاد، به فرماندهان این یگان گفت: «ما باید از شهروندان مراقبت کنیم و ما این‌جا هستیم تا از آرمان تظاهرات مسالمت‌آمیز پاسداری کنیم.»

گارد ملی منطقه کلمبیا ( دی سی ان جی) تنها گارد ملی فدرال آمریکا است و از طریق وزیر ارتش و وزیر دفاع، به رئیس جمهوری ایالات متحده گزارش می‌دهد.

سرلشکر ویلیام واکر، فرمانده کل گارد ملی منطقه کلمبیا گفت: «گارد ملی منطقه کلمبیا برای کمک به آژانس‌های منطقه و فدرال برای محافظت از جان و مال انسان‌ها، همواره آماده است. گارد ملی دی سی به ویژه برای حمایت از این ماموریت پلیس پارک ایالات متحده تربیت و تجهیز شده است.»

بنا به گزارش‌های شبکه‌های خبری فاکس و ان بی سی، صدها تن از مردم شنبه شب در شهر واشنگتن در اعتراض به مرگ جرج فلوید دست به تظاهرات زدند. جرج فلوید مرد سیاهوپوستی بود که در حالی که دستبند به دست‌های او زده شده بود و یک مامور پلیس سفیدپوست با زانو روی گردن او که بر زمین خوابانده شده بود فشار می‌آورد، می‌گفت که قادر به نفش کشیدن نیست. وی بعدا در یک بیمارستان محلی جان باخت. آن چه روز شنبه به عنوان اعتراضات مسالمت‌آمیز و منظم آغاز شد، نیمه شب به غارتگری و خشونت انجامید.

به گزارش شبکه خبری ای بی سی، از شامگاه شنبه تا بامداد یکشنبه، دست کم دو خودرو به آتش کشیده شد و به چندین ساختمان آسیب وارد آمد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر امور خارجه بریتانیا: ما از مسئولیت‌‌های خود در قبال مردم هنگ‌کنگ شانه خالی نخواهیم کرد

آرشیو - دامنیک راب

دامنیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا، تاکید کرد که کشور متبوعش به مسئولیت‌های خود در قبال هنگ‌کنگ پشت نخواهد کرد.

به گزارش رویترز، آقای راب روز یکشنبه ۱۱ خرداد، ضمن تاکید بر تعهد بریتانیا نسبت به ایفای مسئولیت‌هایش نسبت به هنگ‌کنگ، پیشنهاد خود مبنی بر تمدید ویزای شهروندان آن کشور در زمانی که فشارهای چین برای اعمال قانون جدید در هنگ کنگ ادامه دارد، را تکرار کرد.

وزیر خارجه بریتانیا گفت: «اگر چین قانون امنیت ملی جدید را تصویب کند، ما به [شهروندان هنگ کنگی] که گذرنامه‌های شهروندان بریتانیایی خارج از کشور (BNO) دارند، حق آمدن به بریتانیا را خواهیم داد.» وی افزود، ولی تنها «شمار کمی از آنها در واقع باز خواهند گشت.»

آقای راب گفت: «ما چشمان خود را نخواهیم بست. و از مسئولیت‌های خود در قبال مردم هنگ‌کنگ شانه خالی نخواهیم کرد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از ۶میلیون نفر گذشت

براساس آخرین شمار مبتلایان به کرونا در جهان، بیش از ۶میلیون و ۱۷۸ هزار نفر به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند و شمار قربانیان این ویروس به بیش از ۳۷۱هزار نفر رسیده است.

رویترز گزارش داد که در آمریکای لاتین بیش از ۵۰ هزار نفر به دلیل ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند. کشورهایی مانند برزیل ، شیلی و مکزیک در تلاش هستند تا شیوع کرونا را کنترل کنند.

این در حالی است که کارشناسان می‌گویند آمار واقعی کشورهایی مانند چین، روسیه، و ایران بسیار بیشتر از ارقام اعلام شده است و آمار رسمی این کشورها قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و از این رو نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

رویترز گزارش داد که ، از زمان شناسایی نخستین موارد ابتلا به کرونا در ۱۰ ژانویه که ۴۱ مورد در شهر ووهان چین گزارش شده بود، تاکنون هر دو هفته یک میلیون نفر به تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان افزوده شده است.

با این حال بسیاری از کشورها در حال انجام اقدامات برای بازگشایی دوباره مدارس و راه‌اندازی دوباره اقتصاد خود هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش وزیر خارجه آمریکا به توئیت ظریف: شما همجنس‌گرایان را اعدام و زنان را سنگسار می کنید

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در واکنش به توئیت محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در صفحه توئیتر خود نوشت که «شما همجنس‌گرایان را اعدام می‌کنید، زنان را سنگسار می‌کنید و به دنبال نابودی یهودیان هستید.»

در حالی که بارها سازمان های بین المللی مقامات جمهوری اسلامی را به نقض حقوق بشر متهم کرده‌اند، محمد جواد ظریف در یک توئیت به اعتراضات اخیر در آمریکا اشاره کرده است.

پیش از این نیز ایالات متحده آمریکا بارها قوانین ضدحقوق بشری جمهوری اسلامی، مانند جرم‌انگاری همجنسگرایی و صدور احکام سنگین همچون شلاق و حتی اعدام برای همجنس‌گرایان، را محکوم کرده است

از جمله مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در پیامی توئیتری خطاب به محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نوشته بود که «آیا [ظریف]، وزیر خارجه بزرگترین [حکومت] حامی تروریسم در جهان، دار زدن همجنسگرایان با جرثقیل، سنگسار زنان، سرکوب اقلیت‌ها، مجاز کردن ازدواج با دختربچه‌های ۹ ساله، و بازداشت معترضان به حجاب اجباری را متمدنانه می‌داند؟»

همچنین پیشتر وزیر خارجه آمریکا با انتقاد از یک توئیت علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، آن را «اظهارات یهودستیزانه نفرت‌انگیز و انزجارآور» نامید.

اشاره آقای پمپئو به توئیت‌ها و پوستری است که سایت علی خامنه‌ای منتشر کرده که درباره مناقشه اسرائیل و فلسیطینی‌ها از عبارت final solution به معنای «راه‌حل نهایی» استفاده کرد. این عبارتی است که در دوران هیتلر توسط نازی‌ها برای کشتار جمعی سیستماتیک یهودیان استفاده شده بود.

جمهوری اسلامی بارها از محو کشور اسرائیل گفته و هفته پیش بخشی از مقبره «استر و مردخای» که از مکان‌های مقدس یهودیان است، در شهر همدان در ایران به آتش کشیده شد. مقامات ایران ابتدا این خبر را تکذیب کردند و بعد گفتند یک نفر را در این مورد دستگیر کرده‌اند.

همچنین در دوران حکومت جمهوری اسلامی بارها اعتراضات در ایران با برخوردهای امنیتی روبرو شده و معترضان سرکوب شده‌اند.

براساس گزارش عفو بین الملل به گرانی بنزین در ایران طی آبان ماه سال ۹۸ دست کم ۳۰۴ نفر کشته شدند، این آمار از سوی خبرگزاری رویترز ۱۵۰۰ نفر گزارش شده است. همچنین اعتراضات به سرنگونی هواپیمای مسافربری توسط سپاه نیز از سوی ماموران امنیتی سرکوب شد و بسیاری از معترضان با احکام قضایی روبرو شدند.

در پی مرگ جرج فلوید راهپیمایی‌های خشونت‌بار اعتراضی در مینیاپولیس و در چندین شهر آمریکا به راه افتاد. جرج فلوید یک مرد ۴۶ ساله سیاهپوست آفریقایی آمریکایی است که یک مامور پلیس سفیدپوست هنگام بازداشت او به ظن کلاهبرداری، که یک جرم غیرخشن است، برای چند دقیقه با زانو روی گردن او نشست و مدتی بعد در بازداشت جان سپرد. پلیس بعدا گفت فلوید هنگام دستگیری مقاومت می‌کرد.

شهردار مینیاپولیس روز سه شنبه خبر داد که آن چهار افسر پلیس شهر مینیاپولیس از کار اخراج شده‌اند.

همچنین، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه هفتم خرداد از مرگ جرج فلوید ابراز تاسف کرد و گفت که از پلیس فدرال و وزارت دادگستری خواسته است در این مورد تحقیق کنند.

رئيس جمهوری آمریکا مرگ این فرد را غمناک و تراژدی نامید. او با خانواده جورج فلوید ابراز همدردی کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در تناقضی فاحش با آمارهای بین‌المللی، جمهوری اسلامی شمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه را حدود ۲۰۰ نفر اعلام کرد

تصاویر مربوط به اعتراضات به گران شدن بنزین در شهرهای مختلف ایران - شیراز، چهار راه زند

پس از گذشت بیش از ۶ ماه از اعتراضات آبان ماه سال ۹۸، مقامات جمهوری اسلامی برای نخستین بار شمار کشته‌شدگان این اعتراضات را حدود ۲۲۵ نفر اعلام کردند. آماری که با آمارهای بین المللی تناقض دارد.

به گزارش رویترز، عبدالرضا رحمانی فضلی در یک مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران، با اعلام این که شمار کشته‌شدگان در اعتراضات آبان ماه سال گذشته کمتر از ۲۲۵ نفر بوده است، گفت که حدود ۴۰ یا ۴۵ نفر، یعنی حدود ۲۰ درصد کشته‌شدگان در این ناآرامی‌ها، با استفاده از سلاح‌های غیرسازمانی کشته‌ شده‌اند.

اعتراضات به گران شدن بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر گران شدن این فرآورده نفتی، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شد.

پس از این اعتراضات خبرگزاری رویترز در گزارشی آمار کشته شدگان در اعتراضات ایران را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد و به نقل از سه منبع نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی نوشت که خامنه‌ای به مقامات دولتی و امنیتی دستور داده بود برای متوقف کردن اعتراضات «هر کاری لازم است» انجام دهند.

همچنین سازمان عفو بین‌الملل شمار کشته شدگان این اعتراضات را ۳۰۴ نفر اعلام کرد و این سازمان گزارش داد که طبق شواهد به دست آمده دست کم ۲۳ کودک در جریان اعتراضات سراسری در آبان ۹۸ توسط نیروهای امنیتی کشته‌ شده‌اند.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم ایران، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بر هم زدن ثبات در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

در این بین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هم چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرده و گفته بود که «معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ از به تعویق افتادن نشست گروه هفت خبر داد

رئیس جمهوری ایالات متحده از به تعویق افتادن نشست سران گروه هفت خبر داد. بنا بود این نشست در ماه آینده میلادی برگزار شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ پس از بازگشت از فلوریدا با اعلام این خبر به خبرنگاران گفت که احساس می کند ساختار کنونی گروه هفت «بسیار قدیمی» است و به درستی «آنچه در جهان می گذرد»، را نمایندگی نمی کند.

بنابر این گزارش، رئیس جمهوری آمریکا هنوز تاریخ جدیدی را برای این نشست تعیین نکرده است اما اعلام کرده که نشست گروه هفت می تواند در ماه سپتامبر همزمان با اجلاس سازمان ملل در نیویورک و یا بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر برگزار شود.

آسوشیتدپرس نوشت که پرزیدنت ترامپ قصد دارد روسیه ، استرالیا، کره جنوبی و هند را به این نشست دعوت کند.

پیش از این پرزیدنت ترامپ پیشنهاد بازگشت روسیه به این نشست را داده بود. این گروه از زمان حمله روسیه به اوکراین، عضویت مسکو در این گروه را لغو و آن کشور را از شرکت در این نشست‌ها منع کرد.

همچنین آلیسا فرح، مدیر ارتباطات کاخ سفید در این باره گفت که پزریدنت ترامپ خواستار آن است که کشورهای متحد آمریکا و کشورهایی که با شیوع ویروس کرونا درگیر بودند در این اجلاس مشارکت داشته باشند.

پیشتر قرار بود تا اجلاس امسال این گروه اقتصادی را ماه ژوئن در محل تفرجگاه کمپ دیوید در مریلند آمریکا برگزار کند اما با بحران شیوع ویروس کرونا اعلام شده بود که این دیدار به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

گروه هفت متشکل از ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، کانادا، ژاپن و آلمان تشکیل شده که این کشورها با شیوع کرونا نیز درگیر هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG