لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۵

تظاهرات طرفداران و مخالفان طرح احداث مسجد نيويورک


بحث مربوط به احداث يک مرکز فرهنگی اسلامی در نزديکی محل برج های دو قلوی مرکز تجارت جهانی در نيويورک، جنجال های زيادی به پا کرده است. عده ای معتقدند احداث یک مسجد در محل برج هايی که در حمله تروريستی سال ۲۰۰۱ از بين رفتند، بی حرمتی نسبت به خون کسانی است که جان خود را در اين محل از دست دادند، اما عده ای ديگر می گويند، احداث مسجد به ويژه در اين محل، نشانه ای از عشق و دوستی و نفی دشمنی و کينه است.

موافقان و مخالفان طرح پيشنهادی بنای يک مرکز فرهنگی اسلامی در نيويورک در کنار محلی که زمانی برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در آن قرار داشتند، روز يکشنبه در بخش منهتن در نيويورک دست به راهپيمايی زدند.

این موضوعی است که به لحاظ ارتباط عاطفی آن با واقعه حمله تروريستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی، به يک مسأله حساس ملی و سياسی در آمريکا مبدل شده است.

در آستانه برگزاری انتخابات ميان دوره ای در آمريکا جمهوری خواهان از آن به عنوان حربه ای عليه پرزيدنت اوباما سود جسته اند تا با کوبيدن دموکراتها کنترل کنگره را به دست گيرند.

راهپيمايی روز يکشنبه در نيويورک در حوالی محلی برگزار شد که مرکز فرهنگی اسلامی قرار است در آن بنا شود، يعنی دو خيابان دورتر از محل برج های سابق مرکز تجارت جهانی که در حمله تروريستی ۱۱ سپتامبر توسط شبکه تروریستی القاعده از بين رفتند و حدود ۳۰۰۰ نفر جان خود را در آن از دست دادند.

از آنجا که در اين مرکز فرهنگی قرار است يک مسجد نيز بنا شود، مخالفان آن را بی ملاحظگی محض دانسته و از اين نگرانند که آن مکان به مأمنی برای افراط گرايان مذهبی تبديل شود. در مقابل، موافقان آن را اقدامی مبتنی بر اصول و ارزشهای مذهبی می دانند.

در اين راهپيمايی مخالفان با خواندن سرود های وطن پرستانه و با حمل تصاوير تکان دهنده حمله يازده سپتامبر شعار می دادند، «مسجد نه.»

يکی از اين مخالفان «واندا تورِز» که چند خيابان آن طرفتر از محل برج های سابق کار می کند و در زمان وقوع حمله در سال ۲۰۰۱ در آن محل بوده است می گويد «آمريکا بايد همين حالا جلوی اين کار بايستد. ما الآن داریم در مقابل کسی تعظيم می کنيم که از ما نفرت دارد و می خواهد ما را بکشد.»

جان کارتيه يکی ديگر از مخالفان که به ياد برادر از دست رفته خود جيمز در حمله ۱۱ سپتامبر، در اين تظاهرات شرکت کرده است می گويد «من اعتقاد ندارم که همه مسلمانان تروريست هستند، اما می دانم کسانی که در هواپيما بودند و برادر من را کشتند مسلمان بودند. ساختن مسجد درست در جايی که برادر من کشته شده، نه از لحاظ اخلاقی و نه عرفی، هیچ کدام کار صحيحی نيست.»

با وجود هيجانی که در مسیر راهپيمايی وجود داشت اما هيچگونه نشانه ای از خشونت از هيچيک از دو سو مشاهده نمی شد.

پرزيدنت اوباما می گويد از حق مسلمانان برای بنای يک مسجد در محل برج های سابق مرکز تجارت جهانی حمايت می کند.

اما جمهوری خواهان، از جمله سارا پيلين، نامزد احراز مقام معاونت رياست جمهوری آمريکا در انتخابات سال ،۲۰۰۸ به شدت با اين طرح مخالفند.

XS
SM
MD
LG