لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۹:۴۲

يک نوجوان ديگردر جمهوری اسلامی به دار آويخته شد


يک نوجوان ديگردر جمهوری اسلامی به دار آويخته شد

سازمان عفو بين الملل در بيانيه ای که روز پنجشنبه ٢٦ آذرماه منتشر کرده اعدام مصلح زمانی را محکوم کرده است.

آقای زمانی همراه با چهار زندانی که اسامی آنها منتشرنشده است در ساعات اوليه صبح روز پنجشنبه در زندان ديزل آباد کرمانشاه به دار آويخته شد.

گفته ميشود روز چهارشنبه ٢٥ آذر ماه بيش از دويست تن برای اعتراض به اعدام اين نوجوانان در مقابل زندان ديزل آباد گرد آمده بودند.

آقای زمانی ظاهراً به جرم تجاوز سن ١٧ سالگی دو سال پيش توسط مقامات قضايی به مرگ محکوم شده بود. وی به ربودن و تجاوز به زنی که سالها از وی مسن تر بود، متهم شده بود.

مصلح زمانی ظاهراً در طول محاکمه خود از داشتن وکيل مدافع محروم بوده است. وی از مقامات دادگاه تقاضای بخشش کرده و گفته بود مدتها با اين زن آشنا بوده است و رابطه جنسی نيز با رضايت يکديگر بوده است.

در بيانيه سازمان عفو بين الملل آمده است قاضی دادگاه تجديد نظر ادعای آقای زمانی مبنی بررضايت طرفين در برقراری روابط جنسی را رد کرده و گفته است می بايست سرنوشت مصلح زمانی درس عبرتی برای سايرين باشد. در سال ٢٠٠٧ ديوان عالی کشور نيز حکم اعدام را تأييد کرد.

مقامات سازمان عفو بين الملل در بيانيه خود می گويند: «هنوز چند هفته ای از اعدام بهنود شجاعی نمی گذرد که مقامات جمهوری اسلامی نوجوان ديگری به دار آويختند.»

سازمان عفو بين الملل پيش از اعدام مصلح با صدوربيانيه ای خواستار دخالت مستقيم آيت الله صادق لاريجانی، رييس قوه قصائيه جمهوری اسلامی شده بودند تا با صدور فرمانی اعدام آقای زمانی را متوقف سازد.

مصلح زمانی تا پيش از اعدام در زندان شهر سنندج در استان کردستان بسر می برد اما هفته گذشته به يک سلول انفرادی در زندان ديزل آباد، کرمانشاه منتقل ميشود و به علت بيماری اجرای حکم اعدام وی به تعويق افتاده بود.

با اجرای اين اعدام، تعداد اعدام نوجوانان در جمهوری اسلامی در ١٩ سال گذشته به ٤٦ تن ميرسد. براساس آمار منتشر شده توسط نهادهای بين المللی مدافع حقوق بشر، جمهوری اسلامی در رابطه با اعدام افرادی که در سنين زير ١٨ سال و يا بعبارتی در سنين کودکی مرتکب جرم شده اند مقام اول را درجهان کسب نموده است.

ايران از امضاء کنندگان کنوانسيون بين المللی حقوق مدنی و سياسی و همچنين کنوانسيون حقوق کودک است و لاجرم بدون هيچ قيد و شرطی ملزم به پيروی از همه مفاد مندرج در آن می باشد. اين دوکنوانسيون صريحاً دولت ها را از اعدام نوجوانان، کودکان و افرادی که در سنين زير ١٨ سال مرتکب جرم شده اند، منع کرده است.

XS
SM
MD
LG