لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ایران ۱۹:۵۱

واشنگتن پست: مقامات ايران جواز فعاليت دو حزبِ «جبهه مشارکت اسلامی» و «مجاهدين انقلاب اسلامی» را باطل کرده اند


واشنگتن پست: مقامات ايران جواز فعاليت دو حزبِ «جبهه مشارکت اسلامی» و «مجاهدين انقلاب اسلامی» را باطل کرده اند

روزنامه واشنگتن پست چاپ پايتخت آمريکا در گزارشی از تهران در تارنمای خود مينويسد که مقامات ايران جواز فعاليت ۲ حزبِ رسمیِ اپوزيسيون باقيمانده را باطل کرده اند و اين اقدام در پی محکوميت دو تن از رهبران اين احزاب به سالها زندان، صورت می گيرد.

به نوشتۀ واشنگتن پست اين اقدام که بايستی از سوی قوه قضائيه ايران نيز مورد تأييد قرار گيرد عملاً آخرين احزابی را که قانوناً مجاز به عنوان کردن تغييرات سياسی در ايران بودند خاموش ميسازد و از کسب قدرت از سوی منتقدان بانفوذ محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران، جلوگيری بعمل ميآورد.

اين احزاب که جبهه مشارکت اسلامی و مجاهدين انقلاب اسلامی هستند خواهان آزاديهای مدنی بيشتر و تغيير در ايران بوده اند و اخيراً دو نظريه پرداز اين احزاب محسن ميردامادی و مصطفی تاج زاده به ۶ سال زندان، محکوم شدند.

در همين حال به نگارش واشنگتن پست جنبش سبز که گروه اپوزيسيون سياسی اصلی در ايران است بعنوان يک حزب سياسی، برسميت شناخته نميشود.

در رويدادی ديگر روزنامه اصلاح طلب بهار روز دوشنبه از سوی هيأت نظارت بر مطبوعات توقيف شد. اين روزنامه که در سوّمين دوره فعاليت خود تنها دو ماه در خانوادۀ مطبوعات باقی ماند از سوی هيأت نظارت به ناديده گرفتن قانون مطبوعات و عدم التزام به قانون، متهم شده است.

سعيد پورعزيزی مدير مسئول بهار در واکنش به اين خبر به خبرگزاری ايلنا گفت اميدوار است پرونده هر چه سريعتر به دادگاه ارسال شود تا بتواند از مواضع خود، دفاع کند.

XS
SM
MD
LG