لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۸

مقامهای قضايی مسکو: بمبگذار انتحاریِ متروِ مسکو بيوه ۱۷ سالۀ يکی از شورشيان اسلامگرای منطقه شمال قفقاز بود


مقامهای قضايی مسکو روز جمعه اعلام کردند بيوه ۱۷ سالۀ يکی از شورشيان اسلامگرای منطقه شمال قفقاز يکی از دو بمبگذار انتحاری روز دوشنبه در قطار زير زمينی مسکو بوده است که در جريان آن ۴۰ نفر جان خود را از دست دادند.

بمبگذاريهای هفته گذشته در ايستگاه متروی مسکو و يکی از شهرهای داغستان از جمهوريهای شمال منطقه قفقاز در مجموع بيش از ۵۰ قربانی و ۱۰۰ مجروح بر جای گذاشتند. اکنون با توجه به اين رويدادها بيم آن می رود دور جديدی از حملات تروريستی و بمبگذاريها در قلب روسيه در حال شکل گيری باشد.

رسانه های روسيه تصاوير اين زن جوان را در حالی نشان داده اند که پوشيده در حجاب سياه است و در همه عکسها اسلحه در دست دارد.

به نقل از منبعی که به دلايل امنيتی حاضر به افشاء نام خود نيست گفته می شود اين زن جوان ۱۷ ساله ژانت عبدالرحمانف نام داشته متولد داغستان و بيوه اومَلات مَقامِدوف يکی از شورشيان برجسته داغستان بوده است. مقامدوف، همسر ژانت که در زمان مرگ ۳۰ سال بيشتر نداشته است در روز ۳۱ ماه دسامبر گذشته به دست نيروهای امنيتی روسيه کشته شد. به گفته اين منبع، ژانت عبدالرحمانف گاهی خود را ژانت عبداللهی يِوا معرفی می کرده است.

مقامدوف که معمولاً در تصويرها اسلحه در دست دارد خود را امير مجاهدينِ ولايت داغستان که از گروههای اسلام گرای محلی داغستان، توصيف می کرده است.

اين اطلاعات به تأييد دايره مرکزی تحقيقات دادستانی کل روسيه نيز رسيده است.

ولاديمير مارکين، نماينده دايره مرکزی تحقيقات دادستانی کل روسيه در اين باره می گويد «دايره تحقيقات به اين نتيجه رسيده است که بمبگذاری انتحاری در ايستگاه پارک کالتوری متروی مسکو توسط ژانت عبدالرحمانف، متولد ۱۹۹۲ اهل داغستان صورت گرفته است و تحقيقات برای شناسايی دومين بمبگذار انتحاری زن و سازماندهندگان اينگونه عمليات تروريستی همچنان در جريان است.»

مقامات روس می گويند عاملين هر دو بمبگذاری انتحاری مسکو زنانی بودند که در روسيه به بيوه های سياهپوش معروفند. نخستين انفجار در ساعت ۸ بامداد روز دوشنبه در پر رفت و آمد ترين ساعت ترافيک مترو صورت گرفت و به فاصله کمتر از ۴۰ دقيقه بعداز آن، انفجار دوم به وقوع پيوست.

به باور تحليلگران، بمبگذاريهای اخير در مسکو و داغستان در واقع معلول خشونتهايی است که از سال گذشته در جمهوريهای شمال قفقاز، از جمله داغستان، چچن و اينگوش آغاز شده است. منطقه ای که از سال ۱۹۹۱ يعنی از زمان فروپاشی اتحاد شوروی تا کنون همواره صحنه درگيريهای بی امان دولت روسيه با جدايی طلبان چچن بوده است.

XS
SM
MD
LG