لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۳

مسکو به اسرائیل درباره ارسال هرگونه سلاح به اوکراین هشدار داد


پس از که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که در حال بررسی ارسال کمک نظامی به کی‌یف است و مایل است که در این درگیری میانجیگری کند، روسیه در مورد ارسال هرگونه سلاح به اوکراین توسط اسرائیل هشدار داد.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل: ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: «تمام کشورهایی که به اوکراین سلاح ارسال می‌کنند باید بدانند که ما این سلاح‌ها را هدف مشروع نیروهای روسیه می‌دانیم.»

کرملین پیش از این درباره تشدید درگیری ها هشدار داده بود، چراکه شرکای غربی اوکراین قول ارسال سلاح‌های بیشتری به کی‌یف را داده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین گفت: «هر گونه تلاش برای تامین سلاح‌های اضافی تازه، منجر به تشدید این بحران می شود و همه باید از این آگاه باشند.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان اعلام کرد که قبلاً از او خواسته شده است که در مناقشه بین روسیه و اوکراین میانجیگری کند و اگر دوباره از او خواسته شود، تنها در صورت موافقت ایالات متحده، مطمئناً این کار را در نظر می گیرد.

نخست وزیر اسرائیل همچنین گفت که در میانه نگرانی‌ها در مورد «روابط پیچیده» اسرائیل با روسیه و نیاز این رژیم به حفظ «آزادی عمل» در سوریه برای «تحت کنترل نگه داشتن ایران»، در تلاش برای «حفظ کمک‌های انسان‌دوستانه» به این کشور است.

نیویورک تایمز ماه گذشته گزارش داد که ارتش آمریکا، بی سر و صدا صدها هزار گلوله توپخانه را از انبار عظیمی که در اسرائیل دارد، به اوکراین ارسال می کند.

این گزارش اعلام کرد که این تسلیحات برای استفاده ایالات متحده در درگیری‌های منطقه‌ای انبار شده بود و اسرائیل اجازه استفاده از برخی از این تجهیزات را در شرایط اضطراری دارد.

نتانیاهو در این باره به سی‌ان‌ان گفت که تصمیم با آمریکاست و او «هیچ مشکلی» با آن ندارد.

XS
SM
MD
LG