لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۲

عملیات پلیس مسکو برای جلوگیری از درگیری های نژادی


پلیس ضد شورش یک متهم را در نزدیکی ایستگاه قطاری در مسکو بازداشت کرده است - ۱۵ دسامبر ۲۰۱۰
پلیس ضد شورش یک متهم را در نزدیکی ایستگاه قطاری در مسکو بازداشت کرده است - ۱۵ دسامبر ۲۰۱۰

پلیس روسیه در مسکو پایتخت این کشور، صدها مرد جوان را در اقدامی پیشگیرانه برای جلوگیری از تنش های قومی بازداشت کرد. این اقدام پلیس به دنبال شورش خشونت بار ناسیونالیست های افراطی در مسکو صورت گرفت.

گزارش ها حاکی از آن است که روز چهارشنبه، حدود ۳ هزار مامور پلیس در خیابان های مسکو در حال گشت زنی بودند و بطور ویژه در مرکز پایتخت، و نزدیک ایستگاه قطار کیفسکی متمرکز بودند.

مسوولان پلیس می گویند حدود ۷۰۰ نفر را در نزدیکی ایستگاه قطار بازداشت کرده اند و از آنان چاقو، سلاح وارد کننده شوک الکتریکی و سلاح های دیگر کشف و ضبط کردند. به گفته پلیس، بیشتر بازداشت شدگان از قفقاز هستند.

رسانه های روسیه روز چهارشنبه گزارش دادند که چندین درگیری کوچک در مرکز مسکو روی داد.

در سایت های اینترنتی و رسانه ها شایع شده است که درگیری خیابانی وسیعی ممکن است بین ناسیونالیست های دست راستی و افراد جامعه عمدتا مسلمان مسکو روی دهد. این شایعات باعث شده است مسکو در هوشیاری بیشتری به سر برد.

نگرانی ها پس از تظاهرات خشونت بار ناسیونالیست های افراطی در روز شنبه افزایش یافته است. در آن تظاهرات، دست کم حدود ۵۰۰۰ مرد جوان به ماموران پلیس و مردم اهل آسیای مرکزی و قفقاز حمله کردند. ناسیونالیست های افراطی به کشته شدن یک هوادار تیم فوتبال اسپارتاک مسکو معترض بودند که گفته می شود توسط یک اقلیت اهل قفقاز کشته شده است.

دمیتری مدودیوف، رییس جمهوری روسیه هشدار داده است که خشونت های قومی می تواند «ثبات روسیه را به خطر بیاندازد» و از پلیس خواسته است تا از تمامی نیروی لازم برای برخورد با درگیری های نژادی استفاده کند. وی اعلام کرده است تمامی عاملان این درگیری ها مجازات خواهند شد.

روز دوشنبه، گروه های اوباش ناسیونالیست به یک فروشنده اهل ارمنستان و یک کارمند فروشگاه اهل جمهوری آذربایجان حمله کردند. آنان همچنین جمجمه مرد دیگری از قفقاز را شکستند و با ضربات چاقو مردی از قرقیزستان را به قتل رساندند.

XS
SM
MD
LG