لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۲

مسکو: موزه تاريخ يهوديان مجهز به فناوری مدرن


در مسکو موزه ای جديد مجهز به فناوری مدرن باز شده است که اختصاص دارد به تاريخ يهوديان در روسيه. هدف از گشايش اين موزه آشنا کردن مردم روسيه با فرهنگ قومی يهوديان است.

موزه با تلفيق اشياء عادی و فناوری امروزی هولوگرم توانسته است نمايشی را از شام عيد فطير که صد سال پيش در روسيه برگزار می شد، در معرض ديد همگان قرار دهد. موزه يهودی ها در مسکو با هدف روايت داستان يک اقليت قومی در روسيه است. موزه با روايت شيوه سنتی قومشناسان شوری سابق ايجاد شده است. اين قومشناسان داستان اقليت های روس را با استفاده از اشياء و مراسم سنتی اقوام بازگو می کنند.

موزه يهوديان در مسکو که بزرگترين در اروپا محسوب می شود، همچنين از تصاوير و فناوری های پيشرفته استفاده می کند که در آن مخاطب می تواند اطلاعات را به شيوه دلخواه خود بدست آورد.

اين موزه که ساخت آن ۵٠ ميليون دلار هزينه داشته است، با پشتيبانی ولاديمير پوتين ساخته شده است. پوتين حقوق يک ماه خود را برای ساخت اين موزه اهدا کرده است.

در موزه می توان با لمس يک صفحه به اطلاعات لازم دست يافت. صفحه مذکور نسخه ديجيتال تورات است که می توان با لمس کردن آن صدای متن داخل آن را شنيد.

ديدارکنندگان از موزه همچنين می توانند بر سر ميزی بنشينند که روشنفکران يهودی دور آن جمع می شدند تا ايده هايشان را به بحث بگذارند.

سيمون هيوييت مدير موزه می گويد: کسانی که به اين موزه می آيند می توانند خوشی و سختی زندگی يهوديان را که اقليت محسوب می شوند ببينند. زندگی آنها در دوران تزاری و شوروی به نمايش گذاشته شده است. وقتی ديدارکنندگان به قسمت پذيرفتن اقليت در اين موزه می رسند، درکی بيشتر از اقليت ها خواهند داشت. اين قسمت موزه مربوط به قوميت خاصی نيست. بلکه درباره نژادپرستی و بيگانه هراسی است.

احيای فرهنگ قومی يهوديان در روسيه اغلب توسط نسل های جوان صورت گرفته است. اين را می توان در سن پايين کارکنان موزه مشاهده کرد. بخصوص مدير توسعه موزه که تنها ۲٢ سال دارد.
XS
SM
MD
LG