لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۶

موسوی: دانشگاه را ساکت کنید، با جامعه چه می کنید؟


موسوی: دانشگاه را ساکت کنید، با جامعه چه می کنید؟

میرحسین موسوی، نامزد معترض به نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری، در تازه ترین بیانیه خود که به مناسبت روز دانشجو صادر کرده، گفته است یک ملت بزرگ نمی‌نشیند تا در روز روشن رایش را ببرند و هیچ نگوید. به گفته آقای موسوی ملت بزرگ ایران، انتخابات درجه دو انتصابی را تحمل نمی‌کند.

میر حسین موسوی سپس با اشاره به وقایع ۶ ماه گذشته در ایران تاکید کرده است کسانی هنوز دچار خطا در تحلیل رویدادها هستند. کسانی که به گفته او دوست دارند به خود تسلی دهند که حرکت‌های دانشجویی جز غوغای چند جوان پر سر و صدا نیست که اگر خاموش شود صورت مسئله از اساس پاک خواهد شد. موسوی می گوید آنها اصرار دارند بگویند مردم دیگر ساکت شده‌اند و فقط دانشجویان مانده‌اند. در دانشگاه‌ها هم فقط تهران نا آرام است، از تهران هم فقط دانشگاه‌های مادر هیاهو می‌کنند، آنجا هم کانون جنبش و جوشش چند نفر جوان غریبند که اگر آنها را به اخراج از خوابگاه و محرومیت از تحصیل تهدید و محکوم کنند داستان تمام می‌شود. موسوی آن گاه می پرسد خوب! تمام این کارها را کردید، پس چرا داستان تمام نشد.

نامزد معترض به نتیجه انتخابات می افزاید جامعه ایران اکنون شگرف ترین تحولات را تجربه می کند. به بیان میر حسین موسوی، زیباترین پدیده در روزهای پیش از انتخابات ۲۲ خرداد، جمع شدن مردمی از سلیقه های گوناگون گرداگرد هم بود .

موسوی از طلوع بزرگی و رشد ملت ایران خبر داده و می گوید حکمت و واقع‌بینی مردم اجازه نداد رفتار زشت حاکمان به واکنش‌های عصبی و لجام‌ گسیخته بیانجامد. وی می افزاید مردم خواسته‌هایشان را چنان با حوصله‌ زندگی می‌ کنند که گویی می‌توانند صد سال آنها را زندگی کنند، حوصله‌ای که مخالفانشان را خسته کرده است.

موسوی تاکید کرده که مسئله مردم دیگر انتخابات نیست. او می گوید از ما می‌خواهند که مسئله انتخابات را فراموش کنیم، گویی مسئله مردم انتخابات است. چگونه توضیح دهیم که چنین نیست؟ مسئله مردم قطعا این نیست که فلانی باشد و فلانی نباشد. مسئله‌ آنها این است که به یک ملت بزرگ بزرگی فروخته می‌‌شود. آن چیزی که مردم را عصبانی می‌ کند و به واکنش وا می‌دارد آن است که به صریح‌ ترین لهجه، بزرگی آنان انکار می‌شود.

نامزد معترض به نتیجه انتخابات خطاب به سران جمهوری اسلامی می گوید اگر از هزینه‌های سنگین و عملیات عظیم خود نتیجه نمی‌ گیرید شاید صحنه درگیری را اشتباه گرفته‌اید، در خیابان با سایه‌ها می‌ جنگید حال آن که در میدان وجدان‌های مردم خاکریزهایتان پی در پی در حال سقوط است. ۱۶ آذر دانشگاه را تحمل نمی‌ کنید. ۱۷ آذر چه می‌ کنید؟ ۱۸ آذر چه می‌کنید؟ اصلا همه دانشگاه را ساکت کردید، با واقعیت جامعه چه خواهید کرد؟

XS
SM
MD
LG