لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۹

مصر در انتظار سخنرانی مرسی


درگیری پلیس و معترضان در میدان تحریر قاهره
درگیری پلیس و معترضان در میدان تحریر قاهره
محمد مرسی، رییس جمهوری مصر، امروز پنج شنبه برای مردم مصر سخنرانی خواهد کرد. انتظار می رود محور این سخنرانی، ضرورت تغییر قانون اساسی باشد که مخالفتهای زیادی را در مصر برانگیخته است.

سیاستمداران مسیحی و لیبرال با رأی گیری در خصوص اعمال تغییر در قانون اساسی مصر مخالفند و آن را تحریم کرده اند. مرسی ضرب الاجل بازنویسی قانون اساسی آن کشور را از دسامبر(ماه آینده میلادی) به فوریه(۳ ماه دیگر) موکول کرده، اما رییس مجلس مصر گفته است که دادن این فرصت اضافی، ضرورتی ندارد.

منتقدان مرسی می گویند گروه قانونگذاری که اکثریت آنها مسلمانند، با کوشش برای تغییر شتابزده قانون اساسی آن کشور، به ناآرامی هایی که در پی تحولات سیاسی اخیر در مصر جریان یافته، دامن خواهند زد.

مصریان معترض امروز برای هفتمین روز پیاپی در میدان تحریر قاهره گرد آمدند تا به سیاست های محمد مرسی اعتراض کنند. پلیس طی شب گذشته برای متفرق کردن تظاهرکنندگان باز هم به گاز اشک آور متوسل شد. دادگاه های عالی مصر روز گذشته(چهارشنبه) دست به اعتصاب زده اند و وعده داده اند که تا زمان لغو حکم محمد مرسی به این اعتصاب ادامه خواهند داد.

تغییراتی که رییس جمهوری مصر در نظر دارد در قانون اساسی کشورش اعمال کند، به وی اختیاراتی گسترده تر خواهد داد و او را از نظارت قضایی مصون نگاه خواهد داشت.

دادگاه قانون اساسی مصر، آقای مرسی را به حمله ناموجه به استقلال خود متهم کرده است. مرسی در مقابل، این دادگاه را به تلاش برای برانداختن دولت وی متهم کرده و در پی آن طی بیانیه ای به انجمن عالی قضایی مصر قول داده که اختیارات تازه خود را تنها در مواردی به کار گیرد که به حاکمیت وی مربوط می شود.

این بیانیه اما این دست اختیارات و حوزه آنها را تصریح نکرده، و روشن نکرده است که قدرت مطلق مختص کدام موارد حاکمیت مرسی خواهد بود. تحلیلگران سیاسی مصر این بیانیه را مبهم توصیف کرده اند.
XS
SM
MD
LG