لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۴

طراح نیویورکی رقص جدیدی برای آلبوم مشهور بیتلز در زادگاه‌شان روی صحنه می‌برد


روجلد آلبوم سارجنت پپرز
روجلد آلبوم سارجنت پپرز

نیویورک - «مارک موریس» طراح مبتکر رقص معاصر که در ۶۰ سالگی در دنیا هواداران زیادی دارد، پنج‌شنبه شب اجرای رقص جدید خود «پپرلند» یا Pepperland را براساس چند ترانه از آلبوم «سارجنت پپرز» آغاز می‌کند، که مورخان موسیقی آن را اثر شاخص گروه «بیتل‌ها» و یکی از محبوب‌ترین آلبوم‌های موسیقی پاپ قرن بیستم می‌دانند.

مارک موریس، بیش از ۱۵۰ رقص و باله خلق کرده و به خاطر گزینش‌های غیرمتعارف خود از آثار آهنگسازان کلاسیک و باروک، شهرت دارد. دوستداران رقص، برداشت‌های تازه و طنزآمیز او از آثار آشنا، و همچنین ظرافت و مهارت او در ترکیب نوآورانه باله، رقص مدرن، رقص‌های محلی را تحسین می‌کنند.

مارک موریس، هنگام تمرین، بهار ۲۰۱۵ Photo by Amber Star, Mark Morris Dance Group
مارک موریس، هنگام تمرین، بهار ۲۰۱۵ Photo by Amber Star, Mark Morris Dance Group

میکس جدیدی به مناسبت پنجاهمین سالگرد، از آلبوم Stg. Peppers Lonely Hearts Club Band یا گروه قلب‌های تنهای گروهبان پپرز، در جهان پخش شده که نقطه عطفی در موسیقی «بیتل‌ها» و موسیقی راک پاپ زمان بود. با این آلبوم، گروه بیتل‌ها از موسیقی راک فاصله گرفت و ترکیب‌های مختلفی از سازها و صداها عرضه کرد، در ترانه‌های جدیدی با تنوع موضوع، از عشق و عرفان گرفته، تا اخبار روز.

روزنامه «تایمز» لندن همچنین گزارش داد که «مارک موریس» رقص «لیلی و مجنون» خود را که برای «آمریکن باله تیاتر» طراحی کرده، به زودی به همراه ارکستر سمفونی و گروه همسرایان، در لندن اجرا خواهد کرد.

اجرائی از باله لیلی و مجنون به طراحی مارک موریس
اجرائی از باله لیلی و مجنون به طراحی مارک موریس

او در استودیوی «مرکز رقص مارک موریس» در محله «بروکلین» نیویورک، در مصاحبه‌ای با تلویزیون خبری کانال یک نیویورک گفت برای اولین بار در ده سالگی در شهر سیاتل، زادگاهش، کنسرتی از بیتل‌ها را دید. هوادارها به قدری جیغ می‌کشیدند که موسیقی شنیده نمی‌شد.

او از آن هنگام، به هوادار سرسخت این گروه شاخص موسیقی پاپ قرن بیستم تبدیل شد و بی نهایت خوشحال شد وقتی سه ماه و نیم پیش، انجمن شهر «لیورپول» به او پیشنهاد داد که رقصی بر اساس آلبوم «سارجنت پپرز» طراحی کند.

پنج روز دیگر، اول ماه «ژوئن»، پنجاهمین سالگرد انتشار آلبوم «سارجنت پپرز» است، و کنسرت رقص گروه مارک موریس در تماشاخانه رویال کورت لیورپول، یکی از برنامه‌های متعددی است که به این مناسبت در بریتانیا و جهان، برگزار می‌شود.

اجرائی با موسیقی هندی از گروه رقص مارک موریس در جشنواره «وایت لایت» مرکز هنری لینکلن نیویورک
اجرائی با موسیقی هندی از گروه رقص مارک موریس در جشنواره «وایت لایت» مرکز هنری لینکلن نیویورک

«دبر کرین» در روزنامه «تایمز» لندن، گزینش «مارک موریس» برای ساختن رقصی برای شاخص‌ترین آلبوم موسیقی بریتانیا را غیرعادی می‌داند، چون او آمریکائی است، تاکنون برای آهنگی از بیتل‌ها، رقصی طرح نکرده، رقص‌هایش اغلب بازتاب سلیقه خاص او در انتخاب آثار موسیقی کلاسیک است و از معدود طراحانی اصرار دارد که همیشه با ارکستر زنده، رقص‌های خود را به روی صحنه ببرد.

از جمله برنامه‌های دیگر پنجاهمین سالگرد انتشار آلبوم «سارجنت پپرز»، برگزاری یک نمایشگاه گل در «چیسویک هاوس» لندن است، همزمان با جشنواره هنری «فرینج» که در آن موسسه پرورش گل «کلیفتون» گل‌آرائی روجلد آن آلبوم را بازسازی می‌کند. گل‌های روی جلد آلبوم، پنجاه سال پیش به این موسسه سفارش داده شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG