لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۸

شهر طنجه در مراکش تلاش دارد به صنعت گردشگری خود جانی تازه ببخشد


شهر طنجه در مراکش تلاش دارد به صنعت گردشگری خود جانی تازه ببخشد
شهر طنجه در مراکش تلاش دارد به صنعت گردشگری خود جانی تازه ببخشد

شهر طنجه در مراکش زمانی مقصد مهمی برای گردشگران ثروتمند بين المللی ومحلی دنج برای نويسندگان هنرمندان و جاسوسان محسوب ميشد.

اما به نظر ميرسد بازار لوکس مسُتغلات در اين شهر زيبا تا حدی تنزل کرده است. قصر زيبای ۱۲ ميليون يورويی که زمانی متعلق به ايو سَن لوران طراح فرانسوی بود مدتی است بدون خريدار باقی مانده است.

شهر طنجه در مراکش دارای ترکيبی از معماری قديمی و مدرن است. اين شهر زيبا با سواحل ديدنی اش همواره شمار زيادی از گردشگران خارجی را بخود جذب کرده است. اين شهر در نقطه ای قرار گرفته که آفريقا را به اروپا متصل می کند و زمانی مخفيگاهی مناسب برای جاسوسان بين المللی محسوب ميشد که با آميختن در ميان هنرمندان خود را استتار می کردند.

هتل اِل مينزا در گذشته محل معاشرت بازيگران قديمی هاليود مانند رکس هريسون، ريچارد هريس و راين او نيل محسوب ميشد. همچنين اعضای گروه رولين استونز و آريستاتل اوناسيس از ميهمانان هميشگی اين هتل بودند.

کريستوفر گيبز، فروشنده اشياء عتيقه، ميگويد: «اين شهر محلی صميمی و خودمانی برای هنرمندان محسوب ميشد.»

قصر زيبايی در اين شهر متعلق به ايو سن لورن طراح نامی فرانسوی و شريک او پير برژ است و زمانی به يکی از پرنس های کويت تعلق داشت. اين قصر با باغ ها و مناظر فرح انگيزش به «منزل بخت» شهرت يافته است و از زمان درگذشت ايو سن لوران در سال ۲۰۰۸ در معرض فروش قرار گرفته است. اما هنوز خريداری برای اين منزل ۱۶ ميليون دلاری پيدا نشده است.

کوئيتو فيرو، يک کارشناس مُستغلات در اين شهر، می گويد: «اين ويلای زيبا در اواخر دهه ۹۰ يعنی وقتی که ايو سن لوران می خواست منزلی ويلايی در کنار دريا داشته باشد بسيار پر طرفدار بود. او متوجه موقعيت جغرافيايی عالی طنجه شده بود و برای همين دوست داشت زمستان ها در مراکش و تابستان ها را در طنجه سپری کند! ايو خودش در اطراف دريای مديترانه زاده شده بود و اينجا محلی است که دريای مديترانه و اقيانوس اطلس به هم وصل ميشوند.»

پس از درگذشت ايو سن لوران شريک وی پير برژ با راه اندازی آکسيونی کليه اشياء قيمتی منازل گوناگون خود و ايو را به فروش گذاشت. اين مناقصه که در پاريس برگزار شد با استقبال زيادی روبرو شد و مبلغ بدست آمده از محل اين مناقصه ۳۷۲ ميليون يورو معادل ۴۷۷ ميليون دلار برآورد شده بود.

برخلاف ديگر منازل مسکونی ايو سن لوران، ويلای وی در طنجه به گونه ای ساده طراحی شده بود. ريچل مويال تاريخ شناسی است که در اين باره ميگويد: «بسياری از طراحان مد و لباس طراحان داخلی و افراد مهم جذب اين شهر زيبا ميشدند. بسياری از آنها برای خريد خانه به طنجه می آمدند. يکی از اين افراد مهم مالکوم فوربز است. آقای فوربز که شخص بسيار بانفوذی است و خانه ای در اينجا خريداری کرده بود.»

اما اکنون خاطرات گذشته اين شهر زيبا کمرنگ شده و بازار مسکن آن هم که زمانی جزو پرفروش ترين بازارهای اروپا محسوب ميشد دچار رکود شده است. مقامات محلی اين شهر تلاش دارند جنبه های فرهنگی اين شهر را دوباره احياء کرده و به صنعت گردشگری آن جانی تازه ببخشند.

XS
SM
MD
LG