لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۱

مورمونی در کاخ سفید؟


ميت رامنی، کانديدای حزب جمهوری خواه در رقابت انتخاباتی با آقای اوباما در نوامبر آينده
ميت رامنی، کانديدای حزب جمهوری خواه در رقابت انتخاباتی با آقای اوباما در نوامبر آينده
زمانی که جان کندی به ریاست جمهوری آمریکا رسید این کشور تحولی تازه را تجربه کرد: نخستین رئیس جمهوری کاتولیک را.

هنگامی که باراک اوباما سوگند ریاست جمهوری یاد کرد، تاریخ آمریکا ورق خورد:نخستین سیاهپوست، یا اصطلاحاً «افریقائی - آمریکائی» به کاخ سفید راه یافت.

امسال، ممکن است یک تحول تاریخی دیگر در آمریکا رخ دهد:رئیس جمهوری شدن یک «مورمون».

میت رامنی، که همین چند روز پیش مسلم شد به عنوان نامزد جمهوری خواهان در نوامبر ۲۰۱۲ در رقابت برای ریاست جمهوری در برابر اوباما خواهد ایستاد، مورمون است. جالب آن که در مراحل اولیه رقابت برای انتخاب نامزد جمهوری خواهان، یک مورمون دیگر- جان هانتسمن- سفیر پیشین آمریکا در چین هم بود که بعداً کنار رفت. در صحنه های سیاسی و فرهنگی آمریکا مورمون های مشهور دیگری هم هستند . از جمله ماری آزموند خواننده مشهور و هاری رید رهبر اکثریت دمکرات سنای آمریکا.

مورمون ها ، گروهی مذهبی و فرهنگی هستند که شاخه اصلی جنبشی موسوم به «قدیس روز آخر» را تشکیل می دهند.

مسلک مورمون (که مسیحیان آنها را خارج از دینشان می شناسند)، در سال های نخست قرن بیستم به وسیله جوزف اسمیت در نواحی شمالی نیویورک بوجود آمد. پس از مرگ اسمیت در سال ۱۸۴۴ ، مورمون ها به شهر یوتا در شمال شرق آمریکا دامن کشیدند و آن ناحیه منطقه اصلی نفوذ فرهنگی و مذهبی آنان شد.

مورمون ها، جامعه ای به هم پیوسته و دارای علقه ها نیرومند همبستگی هستند. وقت و نیروی بسیاری از موُمنان مورمون صرف خدمت به هم کیشانشان و ایمانشان می شود.

بسیاری از جوانان مورمون به صورت تمام وقت به عنوان مبلغ، به گسترش آئین خود می پردازند. در آئین مورمون مسأله سلامتی اهمیت بسیار دارد و مورمون ها از هر چیز زیان آور یا معتاد کننده همچون مشروبات الکلی، دخانیات، چای و قهوه پرهیز می کنند. آنان در روابط جنسی نیز از مقررات سختی پیروی می کنند، روابط بیرون از دایره ازدواج برایشان ممنوع است، و به شدت به خانواده و بستگانشان پایبندند.

بسیاری از مورمون های اولیه ،معتقد به چند همسری بودند ، اما گرفتن زنان متعدد در سال ۱۸۹۰ به وسیله کلیسای «قدیسین میسح آخر زمان» محکوم شد، و رسم چند همسری تا ۱۵ سال بعد از آئین مورمن برافتاد.

مورمون ها با وجود داشتن بسیاری اعتقادات متفاوت با شاخه های اصلی دین مسیح، خود را مسیحی می دانند. انجیل خود را «کتاب مورمون» می خوانند و معتقدند که انسان ها فرزندان معنوی خداوندند، و بازگشتشان به خدا، از راه پیروی از سرمشق مسیح میسر است.

میت رامنی در جوانی مدتها به عنوان کشیش و مبلغ آئین مورمون در فرانسه زندگی کرده است.
XS
SM
MD
LG