لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۹

مورگان فریمن برنده جایزه «یک عمر دستاورد» انجمن بازیگران فیلم آمریکا شد


مورگان فریمن - شبکه تلویزیونی «نشنال جیاگرافیک» ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۷
مورگان فریمن - شبکه تلویزیونی «نشنال جیاگرافیک» ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۷

مورگان فریمن، بازیگر سرشناس آمریکایی، به خاطر دستاوردهای حرفه ای و خدمات بشردوستانه اش، پنجاه و چهارمین دریافت کننده جایزه یک عمر دستاورد «انجمن بازیگران فیلم» موسوم به «سگ» SAG برگزیده شد.

این جایزه قرار است در بیست و چهارمین مراسم اهدای جوایز انجمن بازیگران فیلم که در ۲۱ ژانویه ۲۰۱۸ برگزار خواهد شد، اهداء شود.

این جایزه هر سال به بازیگرانی تعلق می گیرد که «بهترین الگو در حرفه بازیگری» هستند.

آقای فریمن ۸۰ ساله، در طول حرفه بازیگری خود جوایز متعددی دریافت کرده است، از جمله یک جایزه انجمن بازیگران فیلم، یک جایزه اسکار، جایزه «سسیل بی. دومیل» از انجمن مطبوعات خارجی هالیوود، جایزه یک عمر دستاورد از انستیتوی فیلم آمریکا، ۷ جایزه «ایمج» از انجمن ملی پیشرفت رنگین پوستان، یک جایزه خرس نقره ای برلین، و یک جایزه افتخاری از مرکز کندی.

این بیانیه روز سه شنبه توسط انجمن بازیگران فیلم – فدراسیون هنرمندان رادیو و تلویزیون آمریکا SAG-AFTRA اعلام شد.

گبرئیل کارتریس، رئیس کل SAG-AFTRA گفت: «باعث افتخارم است که آقای فریمن را به عنوان دریافت کننده جایزه یک عمر دستاورد انجمن بازیگران فیلم اعلام کنم. برخی از بازیگران یک عمر منتظر نقش بی عیب و نقص می مانند در حالیکه مورگان نشان داد که نقش عالی و بی عیب و نقص، نقشی است که یک بازیگر از خود ایفا می کند. او مبتکر، نترس، و غیر قابل پیش بینی بود. از هر نقشی، می خواهد شوفر باشد، یا یک قاتل، یا شرکت کننده در کلوپ بوکسینگ، یا رئیس جمهور، مورگان هر نقش را قشنگ درک و حس می کرد. روح و انسانیت هر کدام را نشان می داد. باعث سر افرازی ما بوده است که شاهد نبوغ او در کارهایش باشیم.»

آقای فریمن در سال ۲۰۰۵ برنده جایزه بهترین بازیگر نقش دوم در فیلم «دختر میلیون دلاری» شد. او نامزد جوایز اسکار دیگری شده است که در بین آنها می توان به فیلم های معروف «رانندگی برای خانم دیزی»، و «رستگاری در شاشنک» اشاره کرد.

دو هم زندانی رد (مورگان فریمن) و اندی (تیم رابینز) در فیلم «رستگاری در شاشنک» The Shawshank Redmption
دو هم زندانی رد (مورگان فریمن) و اندی (تیم رابینز) در فیلم «رستگاری در شاشنک» The Shawshank Redmption

او در نزدیک به ۱۰۰ فیلم از جمله «شوالیه تاریکی»، «هفت»، «بروس قدرتمند»، «به من تکیه کن»، «بن هور»، و «ویلا کاپری» نقش آفرینی کرده است.

حرفه بازیگری آقای فریمن در سال ۱۹۷۱ زماینکه در برنامه تلویزیونی کودکان «د الکتریک کامپنی» یا شرکت اکترونیک بازی می کرد آغاز شد.

او همینطور تهیه کننده ارشد در شبکه «سی بی اس» و تهیه کنند و مجری برنامه «ثرو د وورم هول وید مورگان فریمن» در شبکه علمی «ساینس چنل» است. و به عنوان میزبان و راوی نیز با شبکه «نشنال جیاگرافیک» همکاری دارد.

آقای فریمن، راوی برخی از محبوب ترین مستند ها از جمله «دنیای یاخته بنیادی با استوین هاکینگ»Stem Cell Universe with Stephen Hawking و «مرد شانزدهم»، «راه طولانی به خانه» و «مارچ (رژه) پنگوئن ها» است.

مورگان فریمن همینطور در آگهی های طول کمپین انتخاباتی باراک اوباما و هیلاری کلینتون نیز صدا گذاری کرده بود.

انجمن بازیگران فیلم – فدراسیون هنرمندان رادیو و تلویزیون آمریکا اشاره کرد که در سال ۱۹۷۳ آقای فریمن، یکی از بنیانگزاران کارگاه نویسندگی «فرنک سیلورا» بود که نمایشنامه نویسان سیاه پوست آمریکایی را پرورش داده و از آنها حمایت می کند. او همینطور از سازمان «هنرمندان برای آفریقای جنوبی نو» و کمپین آموزش و پرورش بانوان حمایت می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG