لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۹

نماهنگ جدید مژگان عظیمی‌ درباره تبعیض‌ جنسیتی علیه زنان در ایران و افغانستان


انتشار موزیک ویدئو (نماهنگ) جدیدی از مژگان عظیمی، خواننده افغانستانی ساکن آلمان، با واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی همراه شده است.

این اثر «جنت» یا بهشت نام دارد ‌و یک اعتراض موسیقایی جسورانه و نامتعارف علیه تبعیض های جنسیتی علیه زنان در افغانستان و سایر کشورهای جهان است.

این آهنگ با استفاده از ترانه و موسیقی شهرام فرشید تولید شده است و نماهنگ آن را علی دفاعی و محمد وطنی کارگردانی کرده اند.

مژگان عظیمی در گفتگو با صدای آمریکا می گوید: «بدون شک دهه اخیر افغانستان، فصل بیداری مجدد زنان در عرصه های اجتماعی بوده است. اما نمی توان با حضور سمبولیک تعداد انگشت شماری در این عرصه، میلیون‌ها زن دیگری که در گوشه ‌‌کنار قربانی تعاریف و‌ تابوهای سنتی و عقیدتی می شوند را نادیده گرفت. تظاهر به جایگاه یکسان زن و مرد، بدترین روش برای ادامه این تبعیض ها است.»

مژگان عظیمی‌ متولد افغانستان است و پیش از مهاجرت به آلمان، چند سالی‌ در ایران زندگی‌ کرده است.

او از هنگام آغاز فعالیت‌های هنری خود، توجه خاصی به موضوعاتی مانند بنیادگرایی مذهبی، ناهنجاری های اجتماعی، تابوهای فرهنگی و تبعیض های جنسیتی داشته و در آثارش به سراغ سوژه هایی چون کودک‌همسری، عدم آزادی پوشش، و عقیده یا سوءاستفاده حاکمان از مقدسات و عقاید مردم رفته است.

آهنگ های «آیه»، «بیست و پنج سال» و «حاکمان» از جمله آثار محبوب این هنرمند است که با استقبال زیادی در تلویزیون های ماهواره ای و سایت های اینترنتی همراه شد.

او در گفتگو با صدای آمریکا می گوید: «به شخصه معتقدم تا زمانی که رنج از نزدیک لمس نشود، به سختی قابل درک خواهد بود. در جنت تلاش کردیم که مرد را به سفری کوتاه دعوت کنیم و جهان یک زن را در این آهنگ و موزیک ویدئو برایش ترسیم کنیم، تا تمام آن چه تحت نام سنت یا رسومات بر زن امروز روا می دارند و ‌‌بر آن جامه تبیین می پوشاند، از نزدیک لمس کند و از جایگاه یک زن با عمق این درد آشنا شود.»

مژگان عظیمی با اشاره به واکنش های مثبت فارسی زبانان، به ویژه افغانستانی‌ها و ایرانی‌ها نسبت به این نماهنگ، امیدوار است روزی فارغ از تمامی تبعیض های جنسیتی، زن و مرد در کنار یکدیگر، آزادانه زندگی و انتخاب کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG