لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

توقف بیش از ۳۰ کشتی حامل کالاهای اساسی در خلیج فارس؛ برای تخلیه بار ارزی نیست


کشتی باری در بندرشهید رجایی بندرعباس
کشتی باری در بندرشهید رجایی بندرعباس

یک عضو اتاق بازرگانی از توقف ۳۶ کشتی حامل کالاهای اساسی در خلیج فارس خبر داد و گفت با اینکه دولتی‌ها مدعی تامین ارز برای واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه هستند، پولی برای تحویل کالاهای این کشتی‌ها در بساط نیست.

علی شریعتی در گفتگو با سایت «دیده‌بان» انتشار خبر آزادسازی منابع مالی مسدود شده ایران در کره جنوبی را «خبر دروغین» دانست و افزود: «توقف کشتی‌های کالاهای اساسی در بنادر ایران در دولت سیزدهم مسبوق به سابقه است.»

همزمان با پایان تعطیلات نوروز ۱۴۰۲ نیز واردکنندگان نهاده‌های دامی در نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، از صف طولانی تامین ارز برای کالاهای اساسی گله کرده بودند.

در این نامه که «اکو ایران» آن را منتشر کرد «فعالان اقتصادی» ضمن انتقاد از تامین نشدن ارز مورد نیاز نهاده‌های دامی اعلام کردند که بیش از ۴۵ کشتی حامل کالاهای اساسی مورد نیاز به وزن تقریبی ۳ میلیون تن در بندر «امام خمینی» متوقف شده است.

روند کند تامین ارز برای واردات کالاهای اساسی در حالی ادامه دارد که رسانه‌های داخلی از کمبود ذخایر این کالاها خبر داده‌ و کارشناسان نسبت به کمبود و افزایش قیمت این کالاها در آینده‌ای نزدیک هشدار می‌دهند.

XS
SM
MD
LG