لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۹

تظاهرات خشونت‌آمیز در شهر تل‌آویو؛ هواداران و مخالفان رئیس جمهوری اریتره درگیر شدند


ایسایاس آفورکی، رئیس جمهوری کشور اریتره در شاخ آفریقا
ایسایاس آفورکی، رئیس جمهوری کشور اریتره در شاخ آفریقا

بیش از یک‌صد تن در برخوردهای خشونت‌آمیز بین هواداران و مخالفان دولت اریتره و ایسایاس آفورکی، رئیس جمهوری این کشور، در شهر تل‌آویو اسرائیل مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این برخوردها در جریان یک رویداد سازماندهی شده توسط سفارت اریتره به مناسبت «روز انقلاب» رخ داد. اول ماه سپتامبر، سالگرد آغاز جنگ استقلال اریتره از اتیوپی در سال ۱۹۶۱ میلادی است.

به نوشته رویترز، پلیس اسرائیل برای توقف درگیری‌ها، نارنجک‌های بی‌حس کننده شلیک کرد، ضمن آنکه شماری از تظارهکنندگان به سوی پلیس سنگ پرتاب کردند و سطل‌های زباله را به آتش کشیدند. تصاویر ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی، هواداران دولت اریتره را در حال حمله به گروه مخالف با چماق نشان می‌دهد.

مقامات پزشکی اسرائیل می‌گویند ۱۱۴ تن، شامل حدود ۳۰ مأمور پلیس، به خاطر جراحت‌های ناشی از این درگیری‌ها تحت درمان قرار گرفته‌اند.

بر اساس ارزیابی یک نهاد کمک کننده به پناهجویان، در حال حاضر، حدود ۲۵ هزار و ۵۰۰ شهروند اریتره‌ای در اسرائیل زندگی می‌کنند. شماری از آنها که به اسرائیل گریخته‌اند، می‌گویند: در صورت بازگشت به اریتره با سرکوب روبرو خواهند شد.

ایسایاس آفورکی از سال ۱۹۹۳ میلادی و کسب استقلال از سوی اریتره، رهبری آن کشور را در دست داشته است.

گروه‌های مدافع حقوق بشر، دولت او را به عنوان حکومت بسیار سرکوب‌گر محکوم کرده‌اند. این کشور به دلیل تخلفات گوناگون هدف تحریم‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا قرار دارد.

XS
SM
MD
LG