لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۶

پنج ایرانی «وابسته به جمهوری اسلامی» در آستانه اخراج از کانادا؛ اتاوا اسامی «اخراجی‌ها» را اعلام نکرد


دولت کانادا روز سه‌شنبه ۱۲ تیرماه اعلام کرد روند اخراج پنج ایرانی دیگر مظنون به همکاری با «رژیم ایران» از کانادا آغاز شده، مقامات اداره مهاجرت اما اسامی «اخراجی‌ها» را در اختیار رسانه‌ها قرار ندادند.

تلویزیون گلوبال‌نیوز کانادا به نقل از آژانس خدمات مرزی این کشور اعلام کرد که این مظنونان، در «دولت سرکوبگر ایران» مقامات بلندپایه‌ای بوده‌اند.

این رسانه‌ از هیئت مهاجرت و پناهندگان کانادا خواسته تا جلسات دادگاه رسیدگی به پرونده اخراج این افراد را به صورت علنی برگزار کند.

کانادا که از خردادماه امسال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمانهای تروریستی قرار داده است می‌گوید این افراد تحت تحریم‌های تصویب شده در سال ۲۰۲۲ که دهها هزار مقام ارشد ایرانی از جمله اعضای سپاه پاسداران را از حضور در کانادا منع می‌کند، با اخراج مواجه هستند.

این تحریم‌ها پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و« سرکوب وحشیانه» اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم ایران توسط حکومت جمهوری اسلامی تصویب و اعمال شد.

پیش از این سلمان سامانی قائم‌مقام وزیر کشور دولت روحانی و مجید ایرانمنش، مدیر کل پیشین پشتیبانی و فن‌آوری اطلاعات نهاد ریاست جمهوری اسلامی با حکم دادگاه از کانادا اخراج شده بود.

رسانه‌های کانادایی زمستان سال ۱۴۰۲ اعلام کردند با تصویب تحریمهای حقوق بشری بر ضد مقامات جمهوری اسلامی دستکم ۹ فرد مرتبط با حکومت ایران در فهرست بررسی و اخراج احتمالی از کانادا قرار گرفته‌اند.

گفتنی است دولت کانادا، روز چهارشنبه ۳۰ خرداد اعلام کرد که تصمیم گرفته سپاه پاسداران را «تحت مقررات کیفری» به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی کند.

تروریستی شناختن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط دولت کانادا با واکنش مثبت فعالان سیاسی، مدنی، حقوق بشری و چهره‌های شاخص مخالف جمهوری اسلامی همراه شد؛ بسیاری از اروپا و استرالیا خواسته‌اند تا اقدامی مشابه انجام دهد.

XS
SM
MD
LG