لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۴

رد ۸ شایعه درباره قدم گذاشتن فضانوردان آمریکایی بر ماه در پنجاه سال پیش


پنجاه سال از زمانی که دو فضانورد آمریکایی «نیل آرمسترانگ» و «باز آلدرین» در مأموریت «آپولو ۱۱» قدم بر کره ماه گذاشتند، می گذرد و هنوز عده ای معتقدند این رویداد تاریخی هرگز اتفاق نیفتاده است.

در آمریکا، نظر سنجی ها نشان می دهد بین ۵ تا ۱۰ درصد از آمریکایی ها به روایتهای رسمی از رویدادها اعتماد ندارند. فرود انسان بر کره ماه، یکی از متداول ترین تئوری های توطئه در دنیا است. یک نظر سنجی جدید نشان می دهد ۲۰ درصد از ایتالیایی ها و ۵۷ درصد از روس ها معتقدند آمریکا، فرود بر ماه را جعل کرده است.

مشهورترین این تئوری ها چه هستند و پاسخ دانشمندان به آنها چیست؟

فیلمهای فرود انسان بر کره ماه در استودیوی تلویزیونی ضبط شده اند

اگر این فرضیه درست باشد، ویدئوها باید با استانداردهای تلویزیون های آن دوران ۳۰ فریم در ثانیه باشند در حالی که تصاویر فرود بر ماه ده فریم در ثانیه هستند و با دوربین ویژه گرفته شده اند.

ممکن است تصاویر آهسته شده باشد تا جاذبه کمتر را ثابت کنند؟

در آن زمان دیسک مغناطیسی تنها قادر به ذخیره ۳۰ ثانیه از هر ۹۰ ثانیه فیلم آهسته بود. بنابراین برای ضبط ۱۴۳ دقیقه فیلم آهسته می بایست ۴۷ دقیقه فیلم واقعی ضبط و ذخیره می شد که امکان پذیر نبود.

شاید فیلم سینمایی ساخته اند و سپس به ویدئوی قابل پخش از تلویزیون تبدیل کرده اند؟

این تئوری، اندکی باورپذیر است ولی از آنجایی که هر حلقه فیلم ۳۳ میلیمتری، ۱۱ دقیقه است و حدود ۳۰۰ متر طول دارد برای ضبط ۱۴۳ دقیقه فیلم باید از ۶ و نیم حلقه فیلم که طولش هزاران متر می شود استفاده کرد که قرار دادن آنها کنار هم و قطع فیلم و غیره کاری بسیار دشوار است و غیرممکن است به این تمیزی درآید.

به نظر می رسد نورپردازی با پروژکتور انجام شده است.

بله پروژکتوری به نام خورشید که صد و پنجاه میلیون کیلومتر دورتر قرار دارد. اگر این منبع نور نزدیک بود، سایه ها از یک نقطه مرکزی شکل می گرفتند اما چون منبع دور است، سایه ها در بسیاری نقاط موازی هستند و از یک نقطه سرچشمه نمی گیرند. از آنجایی که نور از سطح ماه نیز منعکس می شود، اشیائی که در سایه قرار دارند نیز دیده می شوند.

آیا کارگردان برجسته آمریکایی «استنلی کوبریک» به ناسا در ساختن فیلمهای فرود انسان بر کره ماه کمک کرده است ؟

هر چند کوبریک یکی از واقعی ترین فیلمها را در مورد فضا ساخته است و مصاحبه ای جعلی با او (در واقع با هنرپیشه ای شبیه کوبریک) که اعتراف می کند فیلم های فتح ماه را ساخته، مدتها در اینترنت دست به دست می شد، امروز می دانیم که این شایعه حقیقت ندارد.

دوربینی در دست هیچ یک از دو فضانورد نیست. پس عکس مشهوری که هر دو در آن دیده می شود را چه کسی گرفته است؟

دور بین ها به سینه فضانوردها وصل بوده است و در این عکس خاص اگر به انعکاس تصویر نیل آرمسترانگ در کلاه باز آلدرین دقت کنیم متوجه می شویم که دستانش به سینه اش نزدیک هستند بنابراین عکس با دوربین متصل به سینه آرمسترانگ گرفته شده است.

چرا پرچم آمریکا در باد می رقصد؟ مگر در ماه خلاء وجود ندارد؟

به گفته دکتر امیلی درابک ماندر از رصد خانه سلطنتی گرین ویچ، میله ای افقی از بالای پرچم رد شده بود تا آن را باز نگه دارد. زمانی که باز آلدرین و نیل آرمسترانگ پرچم را روی سطح ماه فشار می دادند باید آن را می چرخاندند و عقب و جلو می بردند به همین دلیل به نظر می رسد پرچم در باد حرکت می کند. حتی زمانی که این حرکت را متوقف کردند پرچم باز تکان می خورد. به این پدیده اینِرسی یا لَختی می گویند.

چرا ستاره ای در پس زمینه عکسها دیده نمی شود؟ برخی می گویند ناسا از ترس آنکه اخترشناسان متوجه موضوع نشوند ستاره ای در تصاویر نگنجانده است

دکتر درابک، اخترشناس رصدخانه سلطنتی گرین ویچ می گوید از آنجایی که سطح کره ماه بسیار روشن است و خاک روی ماه، نور خورشید را منعکس می کند، زمانی که عکس انداخته می شود باید از سرعت شاتر بالاتری استفاده کرد و مدت زمان نوردهی به قدری کم است که نور ضعیف ستاره ها را نشان نمی دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG