لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۱

دولت پرزیدنت دونالد ترامپ خواستار افزایش بودجه ناسا برای سفر به ماه و مریخ شد


دولت پرزیدنت دونالد ترامپ در طرح پیشنهادی خود به کنگره، خواستار افزایش بودجه سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا یا «ناسا» شد.

به گزارش سایت «اسپیس فلایت نَو»، بودجه پیشنهادی دولت آمریکا برای ناسا در سال مالی ۲۰۲۱ کمی بیش از ۲۵ میلیارد دلار است که نسبت به سال گذشته، ۱۲ درصد افزایش داشته است.

تقریبأ نیمی از این رقم، یعنی اندکی بیش از ۱۲ میلیارد دلار، صرف فرود بر ماه و سفر به مریخ خواهد شد.

فاز نخست این پروژه‌های فضایی، فرود بر کره ماه یا برنامه «آرتمیس» است و حدود سه میلیارد دلار از بودجه اولیه ناسا صرف این پروژه می‌شود؛ پروژه‌ای که کاخ سفید انتظار دارد در سال ۲۰۲۴ انجام شود.

به گفته سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا، اعزام فضانورد به ماه و فرود بر این کره ۳۵ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

البته درباره تاریخ این عملیات نیز میان کاخ سفید و ناسا اختلاف نظر وجود دارد و این سازمان ترجیح می‌دهد این پروژه در سال ۲۰۲۸ انجام شود.

این در حالی است که با توجه به افزایش ۱۲ درصدی بودجه ناسا، به نظر می‌رسد پروژه آرتمیس باید تا سال ۲۰۲۴ نهایی شود و شاهد فرود نخستین فضانورد زن آمریکایی و بازگشت یک فضانورد مرد آمریکایی بر کره ماه باشیم.

پرزیدنت دونالد ترامپ در دسامبر سال ۲۰۱۷ فرمان فرود بر کره ماه را صادر کرد و چندی بعد، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری و رئیس شورای ملی فضایی آمریکا، سال ۲۰۲۴ را برای انجام این پروژه تعیین کرد.

بودجه پیشنهادی پرزیدنت دونالد ترامپ باید به تصویب کنگره آمریکا برسد و به درخواست ناسا باید در سال‌های آینده نیز افزایش یابد تا این سازمان بتواند پروژه‌های فضایی خود را با موفقیت ادامه دهد و به اهداف کوتاه و بلند مدت خود دست یابد.

XS
SM
MD
LG