لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۴

نخستین شرکت خصوصی آمریکایی برای سفر به ماه مجوز گرفت


کاوش بر روی ماه
کاوش بر روی ماه

یک شرکت خصوصی در ایالت فلوریدای آمریکا موفق شد از دولت آمریکا مجوز برای فرستادن یک فضاپیما به ماه دریافت کند.

شرکت "مون اکسپرس" اولین شرکت خصوصی است که موفق شده از سازمان فدرال هوا-فضای آمریکا اجازه بگیرد تا در سال آینده مأموریتی به ماه داشته باشد.

به گفته باب ریچاردز، بنیانگزار و مدیر عامل این شرکت خصوصی، آنها تصمیم دارند تا در سال ۲۰۱۷ سفینه ای به اندازه یک چمدان را به مدت دو هفته به ماه بفرستد.

این سفینه که سفری یک طرفه به ماه خواهد داشت حاوی چند تست علمی خواهد بود و پس از فرود بر سطح ماه تصاویری از ماه را به زمین مخابره خواهد کرد.

تا کنون هیچ آژانس دولتی به عنوان ناظر مأموریت های فضایی فراتر از مدار زمین به رسمیت شناخته نشده است، اما بنا به عهدنامه سال ۱۹۶۷، مسؤولیت پروازهای بخش خصوصی به فضا توسط ارگان های غیر دولتی آمریکا بر عهده دولت آمریکا خواهد بود.

تا کنون تنها آژانس های دولتی توانسته اند فضاپیما به فراتر از مدار زمین بفرستند. اما احتمال آن می رود که به دنبال اخذ مجوز توسط شرکت "مون اکسپرس" شرکت های دیگر نیز به این حوزه وارد شوند.

از جمله پروژه هایی که برخی شرکت های خصوصی هم اکنون در حال سرمایه گزاری بر روی آنها هستند می توان اشاره کرد به پتانسیل استخراج عناصر کمیاب از شهاب های آسمانی، ساخت آزمایشگاه های علمی، و مراکزی برای ساخت و تعمیر ماهواره ها.

XS
SM
MD
LG