لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۵

افزایش موارد ابتلا به آبله میمون؛ مدرنا آزمایش‌های اولیه واکسن را آغاز کرد


شرکت مدرنا اعلام کرد که در پی گسترش آبله میمون در حال آزمایش واکسن‌های بالقوه علیه این ویروس در ایالات متحده و اروپا است.

سازمان بهداشت جهانی روز سه‌شنبه اعلام کرد از زمانی که اولین مورد ابتلا در هفتم ماه مه در خارج از حوزه کشورهایی که این ویروس معمولاً در آنجا شیوع می‌یابد گزارش شده است، ۱۳۱ مورد تأیید شده آبله میمون و ۱۰۶ مورد مشکوک دیگر مشاهده شده است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا اعلام کرد که یک مورد تأیید شده آبله میمون و چهار مورد مشکوک ابتلا به این بیماری در ایالات متحده آمریکا رصد شده است.

توالی‌یابی این مرکز از نمونه تأیید شده در ماساچوست پس از ۴۸ ساعت، تأیید کرد که این ابتلا با مورد مشاهد شده در پرتغال مطابقت دارد.

در ماساچوست، حدود ۲۰۰ نفر که ممکن است در معرض ابتلا قرار گرفته باشند، تحت نظر قرار گرفته‌اند.

این نهاد بهداشتی همچنین گفته است که دولت آمریکا در حال توزیع واکسن آبله موسوم به Jynneos ساخته شده توسط شرکت بیوتکنولوژی «باوارین نوردیک» برای محافظت در برابر آبله میمون است.

در آمریکا، این‌واکسن دو دُزه برای پیشگیری از آبله مجوز گرفته است که برای آبله میمون نیز مصرف دارد. در حال حاضر بیش از هزار دز از این واکسن آماده استفاده است.

یک واکسن قدیمی‌تر به نام ACAM۲۰۰۰ نیز در آمریکا وجود دارد که می‌تواند از آبله میمون پیشگیری کند و بیش از ۱۰۰ میلیون دز از آن آماده مصرف است.

سازمان بهداشت دانمارک نیز پس از تأیید دو مورد ابتلا، واکسن‌های تولید شده توسط شرکت «باوارین نوردیک» را برای افرادی که با مبتلایان به آبله میمون تماس نزدیک داشته‌اند، ارائه خواهد کرد.

سازمان بهداشت جهانی همچنین گفته است که آبله میمون را می‌توان در کشورهایی خارج از آفریقا که معمولاً ویروس در آن‌ها رایج نیست، مهار کرد.

هر چند انتظار می‌رود شمار موارد ابتلا به آبله میمون همچنان افزایش پیدا کند، کارشناسان می‌گویند خطر کلی برای جمعیت عمومی بسیار کم است.

این ویروس معمولا در مناطق دورافتاده مرکز و غرب آفریقا دیده می شود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا در واکنش به افرایش موارد ابتلا به آبله میمون در چند کشور جهان یک هشدار بهداشتی سفر «سطح ۲» با تأکید بر اینکه که موارد آبله میمون در اروپا، آمریکای شمالی و استرالیا گزارش شده است، صادر کرد.

این مرکز به مسافران توصیه کرده است که مدام دست‌های خود را با آب و صابون بشویند یا از ضدعفونی کننده استفاده کنند.

این نهاد همچنین تأکید کرده است که خطر این بیماری برای «عموم مردم» کم است.

افراد آسیب‌پذیر به این ویروس معمولا کسانی هستند که یکی از اعضای خانواده‌شان بیمار باشد، رابطه جنسی با شخص مبتلا داشته باشند و یا بدون استفاده از ابزار محافظتی ملافه‌های فرد بیمار را عوض کرده باشند.

یکی از راه‌های سرایت ویروس آبله میمون، ترشحات دستگاه تنفسی است. خطر ابتلا از این طریق بیشتر متوجه بستگان و نزدیکان بیمار و کادر پزشکی معالج است.

در سال ۲۰۱۸ هم گونه‌ای از این آبله در کشورهایی نظیر بریتانیا، اسرائیل و سنگاپور به‌صورت محدود شایع شده بود.

احتمال داده می‌شود که محدودیت‌های اجتماعی مرتبط با پاندمی کووید ۱۹ درعدم شیوع گسترده آبله میمون طی این مدت نقش مهمی ایفا کرده باشد.

XS
SM
MD
LG