لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

پایان یک معما؟ یک استرالیایی ادعا کرد خالق "بیت کوین" است


بیت کوین امکان پرداخت‌ کم هزینه را فراهم می‌کند. شبکه بیت کوین توسط هیچ سازمان، مؤسسه و یا نهاد دولتی اداره نمی‌شود.
بیت کوین امکان پرداخت‌ کم هزینه را فراهم می‌کند. شبکه بیت کوین توسط هیچ سازمان، مؤسسه و یا نهاد دولتی اداره نمی‌شود.

یک مرد استرالیایی که همواره گمان می شد ربطی به "بیت کوین" دارد، بالاخره خود را به عنوان خالق این واحد پول دیجیتال معرفی کرد. این ادعا می تواند به حدس و گمان های فراوان در دنیای دیجیتال پایان دهد.

بیت کوین (Bitcoin) یک نوآوری اینترنتی است که کارکردی مشابه "پول بی پشتوانه" دارد، اما در واقع پول دیجیتال است.

هفت سال پیش "ساتوشی ناکاموتو"، نام مستعار برای فرد یا گروهی بود که پروتکل بیت‌کوین و نرم‌افزار مرجع آن را تاسیس کرد. در سال ۲۰۰۹ این پول به بازار آمد و خالقان آن توانستند این پروژه را در مسیر پیشرفت قرار دهند.

در چند سال گذشته ارزش بیت کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار به صدها دلار افزایش یافته است.

تا کنون هیچ دولتی "پول" بودن بیت‌کوین را تأیید نکرده است و دولت‌های ایالات متحده آمریکا، جمهوری فدرال آلمان و جمهوری خلق چین بر "کالا" بودن بیت‌کوین تأکید دارند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از شبکه جهانی بی.بی.سی نوشت، کریگ رایت به این شبکه گفته است که مردی که قبلا با عنوان جعلی ساتوشی ناکاموتو به عنوان خالق بیت کوین معرفی شده بود، در واقع اوست.

این دانشمند علوم کامپیوتر و چهره علمی و دانشگاهی همچنین گفت، واحد پول اینترنتی "بیت کوین" را در سال ۲۰۰۹ میلادی و با کمک افرادی دیگر اختراع کرد. او گفته است برای پایان دادن به اطلاعات غلط، هویت خود را اعلام کرده است.

بیت کوین برای ایمن کردن مراوادات مالی طراحی شده و به هیچ قدرت مرکزی، از جمله هیچگونه هماهنگ کننده در بانک یا حکومت خاصی، ارتباط ندارد.

همین خاصیت بیت کوین مورد توجه کسانی که می خواهند از مالیات فرار کنند (لیبرتریالیست ها) و همچنین مجرمان قرار گرفته است؛ هرچند بیت کوین حفظ هویت افراد را تضمین نمی کند و اطلاعات آنها را در معرض عموم قرار می دهد.

براساس اطلاعات عمومی، بیت کوین امکان پرداخت‌های بسیار کم هزینه را فراهم می‌کند. شبکه بیت کوین سیستم کنترل کننده متمرکز ندارد و توسط هیچ سازمان، مؤسسه و یا نهاد دولتی اداره نمی‌شود. زمان متوسط تأیید هر انتقال بیت‌کوین، حدود ۱۰ دقیقه است.

XS
SM
MD
LG