لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۱

گزارش: جنگ واحدهای پولی


گزارش: جنگ واحدهای پولی
گزارش: جنگ واحدهای پولی

رییس صندوق بین المللی پول می گوید یک جنگ ارزی بین کشورهای بزرگ صنعتی و در حال رشد جهان در حال شکل گیری است. «دامینیک استراس» هچنین گفته است که همکاریهای بین المللی که پس از بحران اقتصادی جهان پدید آمده بود، رو به ضعف نهاده است. وی تاکید کرده که برخی از کشورها از واحد ارزی خود نظیر سلاح استفاده می کنند. این مقام ارشد اقتصادی در عین حال ابراز امیدواری کرده است که در اجلاس آینده صندوق بین المللی پول که قرار است از روز جمعه -هشتم اکتبر- به مدت سه روز و با شرکت مقامات بانک جهانی، رهبران مالی و اقتصادی جهان در واشنگتن برگزار شود، پیشرفت هایی بدست آید.
کارشناسان اولویت های مورد بحث در این اجلاس را بررسی مسائل ارزی، تقویت همکاریهای بین المللی و اصلاحات اساسی در مدیریت این نهاد مهم اقتصادی برای گشودن راه بیشتر مشارکت کشورهای در حال توسعه ذکر کرده اند. در حال حاضر کشورهای اروپایی یک سوم از ۲۴ کرسی این نهاد را در اختیار دارند.
این درحالیست که «رابرت زولیک» رییس بانک جهانی روز ۵ شنبه هشدار داد در صورتی که تنش های ارزی در جهان بدرستی مدیریت نشوند ،ممکن است مشکلات اساسی ایجاد کند. وی از صندوق بین المللی پول و سازمان تجارت جهانی خواست تا با کمک هم از جنگ ارزی و تجاری در جهان پیشگیری کنند. در حالیکه بسیاری از تحلیلگران معتقدند که جنگ ارزی آغاز شده است.
در همین حال در آمریکا از تعداد کسانی که برای اولین بار درخواست بیمه بیکاری کرده کاسته شده و به پایین ترین سطح خود در سه ماه اخیر رسیده است. در حالی که ناظران کمیسیون مالی اتحادیه اروپا در نظر دارند محدویت بیشتری برای بانکها به ویژه در مورد حقوق و مزایای مدیران آنها ایجاد کنند.

XS
SM
MD
LG