لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

ادعاهای تازه درباره نسخه جوانتر مونا لیزا


یک بنیاد هنری مستقر در سوئیس روز چهارشنبه (۱۴ فوریه) اعلام کرد آزمایش های جدید روی تابلوی مونا لیزا، که آن را اثر لئوناردو داوینچی می دانند، شواهدی تازه ای در مورد این اثر نابغه قرن پانزدهم ایتالیا به اثبات رسانده است.

در آستانه پرده برداری از تابلو نقاشی Isleworth Mona Lisa در ژنو در ماه سپتامبر، یکی از این آزمایش ها توسط یک متخصص «ژئومتری مقدس» و دیگری از سوی کارشناس «موسسه فن آوری فدرال سوئیس» در ژنو انجام شدند.

دیوید فلدمن، معاون رئیس این بنیاد می گوید: «زمانی که یافته های جدید را با نتایج پژوهش های علمی و فیزیکی که تا به حال وجود داشته اند در کنار هم قرار می دهیم، همه شواهد قریب به اتفاق به طور خیره کننده ای ثابت می کنند که لئوناردو خالق این اثر بوده است».

به مدت بیش از سه قرن است که تابلوی «مونا لیزا» در موزه لوور پاریس به عنوان تنها اثر آفریده لئوناردو در نظر گرفته شده است و با وجودی که نسخه های کپی از آن نیز وجود داشته اند، برخی از کارشناسان سال گذشته ادعاهایی که در مورد اثری که بنیاد مستقر در سوئیس در اختیار دارد و ارتباط آن با لئوناردو را رد کرده بودند.

اما تلاش های «بنیاد مونا لیزا» مستقر در زوریخ حمایت افراد و نهادهای فعال جهان هنر را به خود جلب کرد. این گروه بین المللی ادعا می کند که در پی کسب هیچ گونه منفعت مالی از این اثر نیست و فقط هدف آن این است که ثابت کند این تابلو اصل است.

فلدمن متولد ایرلند و خریدار تمبر و آثار هنری بین المللی است. او می گوید پس از آن که آلفانسو روبینو، کارشناس ژئومتری اهل ایتالیا از این تابلو پرده برداری عمومی کرد، با او تماس گرفته شده بود. این تابلو پرتره زنی بسیار جوان تر از زنی است که در تابلوی مونا لیزا در موزه لوور تصویر شده است.

فلدمن به خبرگزاری رویترز گفته است تحقیقات گسترده و جامعی در مورد ژئومتری تابلوی «Vitruvian Man» اثر لئوناردو داوینچی انجام داده است. این تابلو تصویر جوانی است که بازوها و پاهای خود را دراز کرده است. به او پیشنهاد شد تا به نقاشی ما هم نگاه کند و ببیند با هم همخوانی دارد و یا نه.

نتیجه یافته های روبینو مستقر در پادوآ این بود که پرتره «Isleworth» با ژئومتری آثار لئوناردو داوینچی همخوانی دارد و احتمالاً این اثر آفریده او است.

«Isleworth» به نام یکی از محله های حومه لندن نامگذاری شده است که هیو بلیکر، هنرشناس و خبره آثار هنری هشتاد یا نود سال پیش این نقاشی در اختیار او بوده است.

بنا به اعلام این بنیاد، موسسه مستقر در زوریخ با هدف تعیین تاریخ آفرینش این اثر آزمایش کربن روی بوم این نقاشی انجام داد و دریافت که این اثر به طور قطع بین سال های ۱۴۱۰ تا ۱۴۵۵ آفریده شده است. نتایج این آزمایش ثابت کرد ادعاهایی که در مورد طراحی این اثر در اواخر قرن شانزدهم مطرح شده بودند رد می شوند.

نتایج تحقیقاتی که جان آسموس، فیزیکدان و چهره هنردوست ایالات متحده ماه سپتامبر گذشته روی این اثر انجام داده بود حاکی از آن بود که خالق نسخه «اصل» و تابلوی مونا لیزایی که در موزه لوور توجه مردم را به خود جلب می کند، یک هنرمند است. او با آزمایش شیوه حرکت قلم مو به این نتیجه دست یافته بود.

مارتین کمپ، متولی امور (نقاشی) لئوناردو در بریتانیا سال گذشته اصالت نقاشی که در اختیار این بنیاد قرار دارد را به طور جدی به چالش کشیده و گفته بود که «خطاها و اشتباهات بسیاری در مورد ادعاهای مطرح شده درباره این نقاشی وجود دارد». بلیکر این اثر را در سال ۱۹۱۳ در خانه قدیمی در انگلستان پیدا کرد.

فلدمان و همکاران او در این بنیاد تاکید می کنند کمپ هیچگاه به دعوت های این گروه بین المللی برای بازدید از این اثر پاسخ مثبت نداده است.

اسناد موجود نشان می دهند که سفارش نقاشی پرتره لیزا، همسر او در اوایل قرن شانزدهم به فرانچسکو جیاکوندو، یکی از نقاشان مشهور اهل فلورانس گمارده شده بود. نسخه این نقاشی که در موزه لوور وجود دارد و به زبان فرانسه به آن «La Giaconde» و به زبان ایتالیایی به آن «La Giaconda» گفته می شود.

حامیان نسخه «جوان تر» اثر مونا لیزا ادعا می کنند که این نقاشی در سال ۱۵۰۶ و پیش از آن که لئوناردو ایتالیا را ترک و در فرانسه اقامت کند، تقریباً به طور قطع در حالی به «del Giacondo» تحویل داده شد که تابلوی نقاشی هنوز کامل نشده بود. لئوناردو داوینچی در سال ۱۵۱۹ در خانه کوچکی در «Loire » درگذشت.

گمان می رود این تابلو از منزل «del Giacondo» از خانه یک نجیب زاده انگلیسی سر درآورد که آن را با خود به انگلستان آورد. براساس این محاسبات، لئوناردو احتمالاً نسخه تابلوی مونا لیزایی را که در موزه لوور فرانسه وجود دارد در سال ۱۵۱۶ در فرانسه آفریده بوده است.
XS
SM
MD
LG