لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۱

بازگشایی تالار مولوی و مشکل حل نشده حجاب


بازگشایی تالار مولوی و مشکل حل نشده حجاب
بازگشایی تالار مولوی و مشکل حل نشده حجاب

خبرگزاریهای ایران از قول سیدمجید مطهری نژاد، رئیس تالار مولوی گزارش کردند: «مراسم بازگشایی تالار مولوی روز شنبه ۲۹ آبان ماه برگزار می‌شود.»

تالاری که به دلیل عدم رعایت حجاب مورد نظر رئیس دانشگاه تهران ماهها بسته شده، پس از بازگشایی میزبان جشنواره تئاتر حقیقت خواهد بود.

مدیران موقت تاکنون تا مدتها تعمیرات داخلی این تالار نمایش دانشجویی را علت بسته بودن آن اعلام کردند. برای نمونه مدیرکل امور فرهنگی دانشگاه تهران گفت: «تالار تعمیرات اساسی داشته و تغییرات خوبی کرده که به زودی نیز به پایان خواهد رسید.»

اما پلمب کاغذی و سپس پلمب فلزی به همه درهای ورودی این تالار که به گفته جهاددانشگاهی به دستور رئیس دانشگاه تهران صورت گرفت، چنان مغایر با بهانه تعمیرات داخلی بود که کسی نتوانست دیگر سخنی از تعمیرات داخلی بنا را بر زبان آورد.

گزارشهای غیررسمی حاکی از آن بود که رئیس دانشگاه گفته بود این تالار محل استراحت مسئولان امنیتی و نمازگزاران مراسم نمازجمعه شود.

اختلافات میان فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران و جهاددانشگاهی بر سر مالکیت این تالار چنان بالا گرفت که حمیدرضا فرهمند، رئیس جهاد دانشگاهی، گفت: «دانشگاه تهران به جای باز كردن در تالار مولوی متاسفانه پلمب‌های كاغذی را به پلمب‌های فلزی تغيير داد و قفل تمامی بخش‌های اداری و فنی تالار مولوی را عوض كرد و اجازه‌ ورود اعضای جهاد دانشگاهی را هم به تالار نداد.»

اما بهانه تعمیرات کارساز نیفتاد که بسیج دانشگاه و رئیس این دانشگاه اعلام کردند آنچه دلیل اصلی بستن تالار مولوی شد بدحجابی در محوطه پیرامون تالار و همچنین توسط گروه بازیگران نمایشی به هنگام اجرای نمایش بوده است. بنا به اطلاعیه نسبت داده شده به بسیج دانشجویی دانشگاه تهران: «مواردی همچون درآغوش گرفتن زنان توسط مردان بازیگر، کنار زدن روسری به هنگام اجرای نمایش توسط بازیگران، قلب مومنان را به درد آورده بود.»

حالا بار دیگر درهای تالار مولوی به روی گروههای دانشجویی نمایش باز می شود تا آنان تجربه های خود را به صحنه برند که تماشاگران آن نیز همکلاسی ها و دانشجویان رشته هنرهای دراماتیک هستند.

مدافعان حفظ تالار مولوی می گویند: عده ای اجرای یک نمایش صحنه ای را با برگزاری نماز جمعه یکی دانسته اند که ظاهراً افشاگری کرده اند که: «دختر و پسرانی را بر صحنه دیدیم که در برابر چشم تماشاگران سخنان عاشقانه مبادله می کردند.»

XS
SM
MD
LG