لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

واشنگتن پست: جوليانی و سه جمهوريخواه ديگر از مجاهدين خلق حمايت کردند


واشنگتن پست: جوليانی و سه جمهوريخواه ديگر از مجاهدين خلق حمايت کردند
واشنگتن پست: جوليانی و سه جمهوريخواه ديگر از مجاهدين خلق حمايت کردند

خبرنگار واشنگتن پست در پاريس از حمايت علنی چهار چهره برجسته جمهوريخواه آمريکا از گروهی بنام «کميته فرانسوی برای يک ايران دمکرات» گزارش ميدهد. رودلف جوليانی، شهردار پيشين نيويورک، و سه عضو سابق کابينه جرج بوش اين گروه چهار نفره را تشکيل ميدهند. اين کميته که در حقيقت برای پيشبرد اهداف سازمان مجاهدين خلق بتازگی شروع بکار کرده است روز پنجشنبه در تظاهراتی در پاريس از دولت اوباما خواستار آن شد که اين سازمان از فهرست گروههای حامی تروريسم که وزارت خارجه آمريکا سالانه آنرا اعلام ميکند، بيرون آورده شود و از آن بعنوان اهرمی برای براندازی حکومت معممين در ايران بکار گرفته شود. در همين حال مقاله متذکر می شود که سازمان مجاهدين خلق از محبوبيت چندانی در داخل ايران برخوردار نيست چرا که سران اين سازمان در حين جنگ ايران و عراق عملأ بصورت يک بخش از ارتش عراق فعاليت ميکردند.

روزنامه ديلی تلگراف لندن در مصاحبه ای با محمد رضا حيدری، ديپلمات مستعفی جمهوری اسلامی که سال گذشته به نروژ پناهنده شد، مينويسد که هنگام خدمت او در وزارت خارجه ايران وی بسياری از تکنسين ها و کارشناسان نظامی کره شمالی را برای پيشبرد برنامه اتمی ايران ياری داد. از جمله مأموريتهای کاری وی، دادن اجازه ورود به اعضای گروه فلسطينی حماس و نظاميان کره شمالی بود بدون اينکه گذرنامه و ويزای آنها بررسی شود. به باور آقای حيدری نظاميان کره شمالی به ايران سفر ميکردند تا تهران را برای دسترسی به بمب اتمی ياری داده و برد موشکهای بالستيک ايران را افزايش دهند.

اما لوس آنجلس تايمز از تبعات حذف يارانه های دولتی در مواد غذايی و سوخت مايحتاج مردم در ايران خبر می دهد. منتقدين دولت احمدی نژاد ميگويند اين مردم ايران هستند که بهای سياست خارجی ستيزه جويانه دولت و برنامه هسته ای کشور را که تحريمهای بين المللی اقتصادی بدنبال داشته است، می پردازند. اما مقامات دولتی مدعی هستند که حذف يارانه ها در چارچوب اصلاحات اقتصادی دولت منجر به شکوفايی اقتصادی خواهد شد زيرا که با اجرای اين طرح بالغ بر ۱۰۰ ميليارد دلار به خزانه دولت واريز ميشود.

XS
SM
MD
LG