لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۴

اسلامگرایان از اجرای کنسرت محسن نامجو در مالزی جلوگیری کردند


اسلامگرایان از اجرای کنسرت محسن نامجو در مالزی جلوگیری کردند
اسلامگرایان از اجرای کنسرت محسن نامجو در مالزی جلوگیری کردند

کنسرت محسن نامجو خواننده ای که از چندی پیش ساکن شهر سن فرانسیسکو در شمال کالیفرنیاست در شهر «پنانگ» در مالزی در شب اولین اجرا لغو شد.

به نقل از اعلامیه ای که کنسرت گزاران در سایت اینترنتی محسن نامجو، خواننده ای که ماه ژوئن ٢٠٠٩ به اتهام توهین به اسلام و قرآن در ترانه هایش در یک دادگاه غیابی در ایران به پنج سال حبس تعزیزی محکوم شد «شرکت مینی تی وی و مینورآسیا در نظرداشتند تا در تاریخ ١٨ فوریه شاهد اجرای کنسرتی توسط خواننده محبوب مردم ایران محسن نامجو باشند اما با وجود استقبال گسترده ایرانیان ساکن مالزی و کشورهای مجاور از این کنسرت، مجوز رسمی مقامات مالزی برای انجام این کنسرت به دلایل امنیتی لغو شد.»

کنسرت گزاران در این اعلامیه عملکرد مقامات مالزی در مقابل تهدیدات اسلامگرایان ولغو کنسرت نامجو را «خارج از میل و اختیار ما» و عدم برگزاری این کنسرت را «نتیجه برخی سوء برداشت ها» و واقعه ای تاسف بار خوانده اند که در نتیجه ایرانیان منطقه را از حضور چنین هنرمند ارزشمندی در میان خود محروم می سازد.

بنا برخبرگزاری های محلی، وزیر فرهنگ و ارتباطات مالزی در این رابطه گفته است:«دولت به این کنسرت مجوز نداده است زیرا از شرایط مذهبی و فرهنگی مناسبی برخوردار نیست.» او هم چنین اظهار داشته است که «حضور این خواننده مخالفت های زیادی را از سوی مردم مالزی به همراه داشته است چرا که برخی از آهنگ های او برخلاف موازین اسلامی است.»

پس از این واقعه، درخواست شركت برگزار كننده این كنسرت در «كمیته مركزی بررسی درخواست برگزاری فیلم ها و كنسرت هنرمندان خارجی» نیز از سوی مقامات مالزی رد شد.

محسن نامجوهمواره اتهامات توهین به دین اسلام و قرآن را رد کرده است و می گوید از سبک هنری پیروی می کند که در آن «فضا برای اظهار نظر» باز است.

بیش از ٧٠هزار ایرانی که اغلب آن ها را دانشجویان سکولار تشکیل می دهند ساکن کشور مالزی هستند. بنا بر ادعای کنسرت گزاران، تعداد زیادی از بلیت های کنسرت محسن نامجو در داخل ایران، دبی و استرالیا خریداری شده است. مسئله جالب توجه در رابطه با این خبر این است که به گفته این کنسرت گزاران، کسی نمی داند چگونه اطلاعات مربوط به محتوی اشعار محسن نامجو و جزئیات آن به اطلاع مقامات مالزی رسیده است. اما به نظر می رسد گزارشی در این مورد توسط یکی از اعضای پارلمان مالزی ارائه شده و سپس مرکز توسعه اسلامی «جاکیم» بررسی هایی در این مورد انجام داده و به این نتیجه رسیده است که آهنگ های این خواننده برخلاف موازین قرآن است.

پول بلیت های از پیش خریده شده کنسرت محسن نامجو از روز پنج شنبه ١٧ فوریه به صاحبان این بلیت ها برگردانده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG