لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۱

احکام جدید شلاق و حبس برای بازداشت شدگان پس از انتخابات


غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه در کنفرانس خبری
غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه در کنفرانس خبری

غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران می گوید برای شمار دیگری از متهمان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، احکام حبس صادر شده است. آقای محسنی اژه ای که روز دوشنبه در مقام سخنگوی قوه قضاییه در یک کنفرانس خبری سخن می گفت، اعلام کرد در شهریور ماه امسال، حکم ۶۴ نفر از بازداشت شدگان صادر شده است که از این تعداد، ۶۱ نفر به حبس محکوم و ۳ نفر نیز تبرئه شده اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی گفت یک نفر از بازداشت شدگان به تحمل بیش از ۱۹ سال زندان و یک نفر دیگر به ۱۵سال حبس محکوم شده است. در این گزارش به نام این دو فرد اشاره ای نشده است. این مقام قضایی همچنین گفت احکام حبس دیگر بازداشت شدگان ۶ ماه و یا بیشتر است و شماری از متهمان همچنین به مجازات «شلاق» محکوم شده اند.

به دنبال اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال ١٣٨٨، شمار زیادی از مردم در شهرهای ایران به نتیجه انتخابات اعتراض کردند. در پی این اعتراضات، ماموران انتظامی و امنیتی هزاران نفر از معترضان را بازداشت کردند.

در بین بازداشت شدگان، اسامی چهره های سیاسی، مسوولان ارشد سابق دولتی، نمایندگان دوره های گذشته مجلس شورای اسلامی، دانشجویان، حقوق دانان و روزنامه نگاران به چشم می خورد.سازمان عفو بین الملل، یکی از گروه های حامی حقوق بشر، دادگاه های بازداشت شدگان پس از انتخابات در ایران را نمایشی توصیف کرده است. مقامات قضایی و حامیان دولت معترضان بازداشت شده را آشوب گر توصیف کرده اند.

XS
SM
MD
LG