لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۲۷

محمد ملکى، رئیس پیشین دانشگاه تهران به محاربه متهم شد


محمد ملکى، رئیس پیشین دانشگاه تهران به محاربه متهم شد

به گزارش ایلنا، خبرگزاری کار ایران به نقل از محمد شریف، وکیل مدافع محمد ملکى، نخستین رئیس دانشگاه تهران پس از پیروزى انقلاب اسلامى به محاربه متهم شده است. محمد ملکی از چهره های فرهنگی به شمار می رود که در جریان رویدادهاى پس از انتخابات در ایران بازداشت شدند.

دکتر محمد ملکی، ۷۶ ساله در اواخر مرداد ماه ۱۳۸۸ بازداشت شد. او به بیماری سرطان پروستات و دیابت مبتلاست و از نارسایی قلبى رنج می برد.

محمد ملکی، رئیس پیشین دانشگاه تهران، در تاریخ ۱۰ اسفند، پس از تحمل ۱۹۱ روز زندان با پرداخت وثیقه صد میلیون تومانى آزاد شد.

محمد شریف، وکیل دکتر ملکى در باره پرونده او گفته است: « طبق کیفرخواست صادره موکلم به اتهام ارتباط با یکى از سازمان‌هاى غیرقانونى و به استناد ماده ۱۸۶ قانون مجازات اسلامى به محاربه متهم شده است». آقای شریف همچنین گفت موکلش به اتهام های دیگری مثل « توهین به آیت الله خمینی و آیت الله خامنه ای و نیز تبلیغ علیه نظام» متهم است.

به گفته محمد شریف وقت رسیدگی به پرونده آقای ملکی ۲۴ فروردین ۸۹ اعلام شده است. وی ابراز امیدواری کرد با توجه به وخامت وضع جسمانى محمد ملکی، او بتواند در روز اعلام شده در دادگاه حاضر شود.

دکتر محمد ملکى پیشتر در سال ۱۳۶۰ بازداشت شد و پنج سال را در زندان گذراند. او آن زمان رئیس دانشگاه تهران بود و از مخالفان انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه ها به شمار می رفت. آقای ملکی یک بار دیگر نیز در سال ۱۳۷۹ به همراه شماری از نیروهاى ملى‌ مذهبى دستگیر و بازداشت شد.

محمد شريف که وکالت بدرالسادات مفیدی، احمد زید آبادی و مسعود باستانی را نیز بر عهده دارد در گفت ‌وگو با ايلنا درباره آخرین وضعيت پرونده خانم مفيدی، دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران گفت: «با توجه به ملاقات‌هايی كه خانواده وی با ايشان داشته و پيگيری‌ های به عمل آمده توسط وكلا، به نظر می‌ رسد از زمانی‌ كه ايشان به بند عمومی منتقل شدند تاكنون بازجويی مجددی در مورد اتهامات انتسابی به وی به عمل نيامده و بر اين اساس علی‌ الاصول تحقيقات مقدماتی خاتمه يافته شمرده مي‌شود».

آقای شریف ابراز امیدواری کرد که پرونده اتهامی خانم مفیدی تا زمان رسیدگی در دادگاه به تبدیل قرار مناسب منتهی شود.

محمد شريف همچنین به ایلنا گفت نتوانسته است در خصوص پرونده های آقایان زیدآبادی و باستانی، با ریاست دادگستری استان ملاقات داشته باشد.

محمد شریف گفت امیدوار است با توجه به اینکه آقای زیدآبادی در بند متهمان عادی که بخش قابل توجهی از آنان منتظر اجرای حکم اعدام هستند نگهدای می شود، امکان تبدیل محل حبس موکلش مهیا شود.

XS
SM
MD
LG