لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۵

پدر محمد بروغنی، از متهمان اعتراضات سراسری: فرزندم در زندان «رویای آزادی» می‌بیند


محمد بروغنی
محمد بروغنی

پدر محمد بروغنی، یکی از متهمان اعتراضات سراسری که پرونده‌ای پرفراز و نشیب داشته است، به روزنامه «اعتماد» چاپ تهران گفت: «محمد همیشه رویا‌پردازی می‌کرد. همیشه رویا می‌دید و شرایط را برای خودش بهتر می‌کرد...الان هم می‌دانم در زندان رویای آزادی می‌بیند.»

حسین بروغنی، در گفت وگویی که در شماره روز پنجشنبه روزنامه اعتماد چاپ شده، در مورد فرزندش گفته است: «از کودکی وقتی فهمید که باید روی پای خودش بایستد، می‌رفت کفاشی تا دو سال قبل که ۱۷ ساله شد، کفاشی می‌کرد. سه ماه تعطیلی را محمد سر کار بود... پسرم هیچ‌وقت بیکار نبود.پسرم رویای پیشرفت داشت و می‌خواست زندگی خوبی برای خودش و خانواده‌اش بسازد.»

محمد بروغنی معترض ۱۹ ساله ۱۵ مهرماه در تهران بازداشت شد و در دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست ابوالقاسم صلواتی با عنوان این که در تظاهرات خیابانی پاکدشت حضور داشته، به «محاربه» متهم و به «اعدام» محکوم شد.

با این حال پرونده او فراز و نشیب زیادی داشته و در تازه ترین تحول، روز چهارنشبه مدیر روابط عمومی دیوان عالی کشور خبر از پذیرش درخواست اعاده دادرسی محمد بروغنی در دیوان عالی کشور داد.

امیر هاشمی در حساب توئیتری خود نوشت: «درخواست اعاده دادرسی محمد بروغنی یکی از متهمان اغتشاشات اخیر، نسبت به رأی صادره از دادگاه انقلاب، در انطباق با بند چ ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری در دیوان‌عالی کشور تجویز و پرونده جهت رسیدگی به شعبه هم‌عرض دادگاه صادرکننده رأی ارجاع شد.»

آقای بروغنی در مورد لحظه‌ای که محمد از صدور حکم اعدام باخبر شد به اعتماد گفت: «پسرم وقتی با خبر شد، گفت بابا حکم اعدام من صادر شده. ما هم از آن موقع از طریق وکیل پیگیر ماجرا شدیم تا شاید ان‌شا‌ءالله فرجی حاصل بشه... وقتی حکم اعلام شد به ما استرس که زیاد داشتم، چرا دروغ بگویم؟ مگر می‌شود، کسی حکم اعدام تنها پسرش را بشود و حال عادی داشته باشد.»

حسین بروغنی همچنین ابراز امیدواری کرده است که خانواده او «از این شب سیاه» بیرون بیاید و «امیدوارم یک بار برای همیشه اعلام کنند که حکم محمد من هم تغییر کرده و خانواده ما از این کابوس بیرون بیاید.»

پرونده‌ای پر فراز و نشیب

۲۱ دی‌ماه روابط عمومی دیوان عالی کشور اعلام کرده بود که حکم اعدام محمد بروغنی متوقف شده و تقاضای اعاده دادرسی این معترض بازداشت‌شده با ثبت در دیوان عالی برای رسیدگی مجدد از دادگاه مربوطه مطالبه شده است.

در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر نقض حکم «اعدام» برای این معترض بازداشت‌شده، خبرگزاری میزان روز دوشنبه ۱۲ دی با تکذیب نقض حکم نوشته بود که حکم صادره برای این معترض بازداشت‌شده پانزدهم آذر در دیوان عالی کشور تأیید شده و «تصمیم قضایی جدیدی» در پرونده او گرفته نشده است.

گروهی از سیاست‌مداران و قانون‌گذاران غربی با برعهده گرفتن کفالت سیاسی شماری از معترضان بازداشت‌شده محکوم به اعدام، از جمله محمد بروغنی، بارها خواستار لغو حکم اعدام آنها شده‌اند. ۱۸ دی ماه انتشار اخباری مبنی بر انتقال محمد بروغنی و ‎محمد قبادلو، دو معترض محکوم به اعدام، برای اجرای حکم موجی از نگرانی را در مردم ایجاد کرد و تجمع گسترده‌ای در مقابل زندان رجایی‌شهر در استان البرز، محل نگهداری آنها، شکل گرفت.

XS
SM
MD
LG