لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۰

موگرینی: اتحادیه اروپا حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت نمی‌شناسد


فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت این اتحادیه حاکمیت اسرائیل بر «مناطق اشغالی» و از جمله بلندی‌های جولان را به رسمیت نمی‌شناسند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نطقی در پارلمان اروپا به انتقاد از «تغییر مرزها» پرداخت و بر احترام به «قوانین بین‌المللی» تاکید کرد.

به گفته موگرینی، تاکید این اتحادیه بر مواضع خود، به معنای «دشمنی» با طرف‌هایی که مواضع‌شان در این مدت تغییر کرده، نیست. او از ایالات متحده، اسرائیل و فلسطینی‌ها به عنوان «دوستان و شرکا»ی اتحادیه اروپا یاد کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین اضافه کرد که این اتحادیه همچنان از تشکیل دو کشور فلسطینی و اسرائیلی به پایتختی اورشلیم حمایت می‌کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه پنجم فروردین و در مراسمی در کاخ سفید در کنار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، فرمان رسمی حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را امضا کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته بود. او روز پنجشنبه اول فروردین در توئیتی گفته بود، زمان آن رسیده است که بلندی‌های جولان به عنوان بخشی از اسرائیل به رسمیت شناخته شود.

بلندی‌های جولان بخشی از خاک سوریه بود و اسرائیل آن مناطق را در جریان جنگ ۱۹۶۷ خاورمیانه تصرف و سپس در سال ۱۹۸۱ به خاک خود ضمیمه کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG