لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۷

فروش ۶٩ میلیون دلاری یکی از تابلوهای آمادئو مودیلیانی در حراج نیویورک


فروش ۶٩ میلیون دلاری یکی از تابلوهای آمادئو مودیلیانی در حراج نیویورک
فروش ۶٩ میلیون دلاری یکی از تابلوهای آمادئو مودیلیانی در حراج نیویورک

روز سه شنبه و همزمان با انتخابات میاندوره ای آمریکا، یکی از تابلوهای آمادئو مودیلیانی، نقاش امپرسیونیست ایتالیایی به نام «زن زیبایی رومی» به مبلغ ۶٩ میلیون دلار به فروش رسید.

به گفته مدیران شعبه نیویورک شرکت «ساتبی» از بزرگترین حراجی های هنری جهان و مالک این تابلو، زمان فروش این اثر کمتر از ده دقیقه طول کشید. مبلغ پایه فروش این تابلو چهل میلیون دلار بود که پس از ده دقیقه با فروش شصت و نه میلیون دلاری این معامله به پایان رسید.

کل فروش حراجی سه شنبه شب به بیش از ٢٢٧ میلیون دلار رسید که فروش ۶٩ میلیون دلاری تابلوی زن زیبایی رومی بزرگترین آن بود. شرکت ساتبی گفته است این بزرگترین مبلغی ست که تاکنون در حراجی های این شرکت برای یک تابلو پرداخت شده است.

به گفته یکی از کارشناسان هنری، در بحران اقتصادی جهانی امروزه سرمایه گذاری در بازار آثار هنری به یکی از سودآورترین و مطمئن ترین بازارهای مالی جهان تبدیل شده و سرمایه گذاران بیشتری از چین و ژاپن گرفته تا آمریکا و سرمایه گذاران کشورهای کوچک بیش از گذشته به این بازار مطمئن رو آورده اند.

مودیلیانی تابلوی «زن زیبای رومی» را در سال١٩١٧به پایان برد که در چندین نمایشگاه بزرگ از جمله نمایشگاه هنر دوسلدورف آلمان و نمایشگاه هنر پاریس به نمایش درآمد.آمادئو مودیلیانی در یک خانواده فقیر یهودی ایتالیایی به دنیا آمد. او باوجود ارائه کارهای هنری بی نظیر و خلاقه تا زنده بود کسی خریدار آثارش نبود.

موزه هنرهای معاصر پاریس نیز در سال ١٩٨١ مجموعه ای از آثار مودیلیانی از جمله «زن زیبای رومی» را به نمایش گذاشته بود. در سال ١٩٩٩ یکی از اعضای خانواده پادشاهی برونی که در کار خریدوفروش آثار هنری فعال است و این تابلو را مالک بود آن را به مبلغ شانزده میلیون دلار به نماینده شرک ساتبی فروخت. با این فروش شرکت ساتبی پنجاه میلیون دلار سود برد.

شرکت ساتبی یکی از کهن ترین حراجی های آثار هنری در جهان در سال ١۶٧۴ در یوتوبوری سوئد بنیان گذاشته شد. پس از آن و به سال ١٧۴۴ شعبه ای در لندن تاسیس کرد. گسترش کار شرکت ساتبی تا سال ١٩۶۴ ادامه یافت؛ که بزرگترین مجموعه دار آثار هنری آمریکا شد. اما اختلافات درونی موجب کاهش فعالیتهای آن شد تا حدی که در سال ١٩٨٣یک میلیونر آمریکایی آن را خریداری کرد. امروز ارزش دادوستد این شرکت به بیش از سه میلیارد دلار در سال می رسد.

XS
SM
MD
LG